Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitelé Mostu chodí deset let k soudu kvůli prodeji akcií, nyní znovu

  14:59aktualizováno  14:59
Ústecký krajský soud se začal znovu zabývat prodejem akcií Mostu. Obžalované je skoro celé bývalé vedení města. Státní zástupkyně politiky viní z toho, že při prodeji akcií teplárny United Energy poškodili město o více než 22 milionů korun. Deset radních a tři zastupitele soud už dvakrát obžaloby zprostil.
Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Most prodal 103 699 kusů akcií už v roce 2005. Radnice tehdy spěchala, neboť hrozilo, že při takzvaném povinném odkupu by přišla o velké peníze.

Město dostalo šest nabídek. Nejvyšší činila 215,7 milionu, jenže zájemce uváděl, že si nechá případné dividendy za rok 2004. Druhá nejvyšší nabídka byla 172 milionů, ale dividendy by dostalo město. Zda nějaké dividendy budou, ale nebylo jisté.

Pracovní komise, rada i zastupitelstvo posuzovaly, která nabídka je lepší. Před soudem ve středu zazněly záznamy z jejich porad a schůzí.

„Lepší vrabec v hrsti,“ konstatoval na nahrávce radní Oldřich Klimecký. Ostatní měli podobný názor a zastupitelstvo 28. dubna 2015 schválilo první možnost.

Jenže dividendy nakonec vyplaceny byly, a to v takové výši, že vítěznou nabídku převýšily o 22 295 285 korun. Právě o tolik proto podle státní zástupkyně politici město poškodili.

O dividendách se politici bavili, ukázal záznam

Obžalovaní se hájí tím, že dividendy nemohli očekávat, protože v předchozích 15 letech byly vyplaceny jen jednou, a to ve výši zhruba milionu korun. A hospodářský výsledek podle nich nenasvědčoval, že by to za rok 2004 mělo být jiné.

Obžalovaní politici

Vladimír Bártl, primátor (ODS), Pavel Weiss, nám. primátora (SNK), Eva Šmejkalová, náměstkyně primátora (ČSSD), Štefan Maronyák, radní (ČSSD), Jiří Krbec, radní (ČSSD), Vladimír Šenkýř, radní (ČSSD), Milan Konečný, radní (Nezávislé sdružení sportovců NSS), Václav Janout, radní (ODS), František Kačer, radní (SNK), Oldřich Klimecký, radní (ODS), Luděk Traxmandl, zastupitel (NSS), Luboš Pitín, zastupitel (Strana pro otevřenou společnost), Jiří Novák, zastupitel (KSČM)

„To je, jako kdyby deset let nepršelo, v nebi nebyla ani kapka vody a někdo vás obvinil za to, že pršelo,“ komentoval obžalobu jeden z advokátů.

Při přehrávání záznamů se však ukázalo, že dividendy nebyly pro politiky tak neočekávané. „Existují fámy, že dividendy za jednu akcii se mají pohybovat kolem 700 korun. Ale riziko je na nás,“ řekla 21. dubna 2005 při jednání rady náměstkyně primátora Eva Šmejkalová.

U soudu nyní poznamenala, že dividendy byly nakonec vyplaceny za minulé roky, nikoli jen za rok 2004. Za ten by to dělalo jen zhruba 120 korun, což by v součtu vítěznou částku nepřekonalo a vedení Mostu by naopak tratilo.

Dělali jsme vše tak, aby to bylo nejlepší, říká exnáměstkyně

Na dividendy si navíc podle Šmejkalové musela firma půjčit. „A kdo to mohl tušit? To bychom museli být Sibylami,“ řekla. „Dělali jsme všechno tak, aby to bylo nejlepší a už deset let chodíme po soudech,“ dodala.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných. Vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Řízení bude pokračovat v dubnu. Za porušování povinností při správě cizího majetku hrozí politikům až pětileté vězení.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz