Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitelé Mostu chodí deset let k soudu kvůli prodeji akcií, nyní znovu

  14:59aktualizováno  14:59
Ústecký krajský soud se začal znovu zabývat prodejem akcií Mostu. Obžalované je skoro celé bývalé vedení města. Státní zástupkyně politiky viní z toho, že při prodeji akcií teplárny United Energy poškodili město o více než 22 milionů korun. Deset radních a tři zastupitele soud už dvakrát obžaloby zprostil.
Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Most prodal 103 699 kusů akcií už v roce 2005. Radnice tehdy spěchala, neboť hrozilo, že při takzvaném povinném odkupu by přišla o velké peníze.

Město dostalo šest nabídek. Nejvyšší činila 215,7 milionu, jenže zájemce uváděl, že si nechá případné dividendy za rok 2004. Druhá nejvyšší nabídka byla 172 milionů, ale dividendy by dostalo město. Zda nějaké dividendy budou, ale nebylo jisté.

Pracovní komise, rada i zastupitelstvo posuzovaly, která nabídka je lepší. Před soudem ve středu zazněly záznamy z jejich porad a schůzí.

„Lepší vrabec v hrsti,“ konstatoval na nahrávce radní Oldřich Klimecký. Ostatní měli podobný názor a zastupitelstvo 28. dubna 2015 schválilo první možnost.

Jenže dividendy nakonec vyplaceny byly, a to v takové výši, že vítěznou nabídku převýšily o 22 295 285 korun. Právě o tolik proto podle státní zástupkyně politici město poškodili.

O dividendách se politici bavili, ukázal záznam

Obžalovaní se hájí tím, že dividendy nemohli očekávat, protože v předchozích 15 letech byly vyplaceny jen jednou, a to ve výši zhruba milionu korun. A hospodářský výsledek podle nich nenasvědčoval, že by to za rok 2004 mělo být jiné.

Obžalovaní politici

Vladimír Bártl, primátor (ODS), Pavel Weiss, nám. primátora (SNK), Eva Šmejkalová, náměstkyně primátora (ČSSD), Štefan Maronyák, radní (ČSSD), Jiří Krbec, radní (ČSSD), Vladimír Šenkýř, radní (ČSSD), Milan Konečný, radní (Nezávislé sdružení sportovců NSS), Václav Janout, radní (ODS), František Kačer, radní (SNK), Oldřich Klimecký, radní (ODS), Luděk Traxmandl, zastupitel (NSS), Luboš Pitín, zastupitel (Strana pro otevřenou společnost), Jiří Novák, zastupitel (KSČM)

„To je, jako kdyby deset let nepršelo, v nebi nebyla ani kapka vody a někdo vás obvinil za to, že pršelo,“ komentoval obžalobu jeden z advokátů.

Při přehrávání záznamů se však ukázalo, že dividendy nebyly pro politiky tak neočekávané. „Existují fámy, že dividendy za jednu akcii se mají pohybovat kolem 700 korun. Ale riziko je na nás,“ řekla 21. dubna 2005 při jednání rady náměstkyně primátora Eva Šmejkalová.

U soudu nyní poznamenala, že dividendy byly nakonec vyplaceny za minulé roky, nikoli jen za rok 2004. Za ten by to dělalo jen zhruba 120 korun, což by v součtu vítěznou částku nepřekonalo a vedení Mostu by naopak tratilo.

Dělali jsme vše tak, aby to bylo nejlepší, říká exnáměstkyně

Na dividendy si navíc podle Šmejkalové musela firma půjčit. „A kdo to mohl tušit? To bychom museli být Sibylami,“ řekla. „Dělali jsme všechno tak, aby to bylo nejlepší a už deset let chodíme po soudech,“ dodala.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných. Vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Řízení bude pokračovat v dubnu. Za porušování povinností při správě cizího majetku hrozí politikům až pětileté vězení.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz