Darek Šváb býval dlouho jedním z nejmocnějších mužů v Rumburku. Kromě toho, že byl dlouhá léta místostarostou, řídil také Lužickou nemocnici.

Darek Šváb býval dlouho jedním z nejmocnějších mužů v Rumburku. Kromě toho, že byl dlouhá léta místostarostou, řídil také Lužickou nemocnici. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Strážníci byli líní, hájí se místostarosta obžalovaný z jejich vydírání

  • 3
Děčínský soud začal projednávat případ bývalého starosty Rumburku Darka Švába. Je obžalovaný, že vydíral místní strážníky města, nutil je mlátit lidi a porušovat zákony. Šváb obvinění odmítá a naznačuje, že jde o odvetu strážníků za to, že chtěl, aby pracovali lépe.

Obžaloba stojící na výpovědích členů městské policie je rozdělena do tří částí. První incident je z 13. června 2012, kdy se Šváb účastnil porady na služebně městské policie, neboť byl jako místostarosta města pověřen jejím velením. Strážníky nabádal, aby ve službě přitvrdili.

„Aby šli na hranu zákona, nebo za ni,“ stojí v obžalobě. Podle ní strážníkům radil, ať „problémové osoby“ berou mimo kamery a „fyzicky je napadnou“.
„Ti, kteří se nepodvolí, město nebude jako strážníky potřebovat,“ řekl podle obžaloby.

„Říkal jsem, že je potřeba přitvrdit, ale v mezích zákona,“ hájil se Šváb před soudem. Ve velmi obsáhlé řeči líčil, jak v té době rostla kriminalita, jak Rumburkem a okolím zmítaly sociální nepokoje a protiromské demonstrace. Strážníci podle něj ale byli laxní a neměli příliš ochotu zasahovat.

„Prosazoval jsem nulovou toleranci vůči pachatelům trestných činů. Chtěl jsem klíče od budovy městské policie, abych mohl dělat kontroly, chtěl jsem, aby posílali na radnici svodky o činnosti, chtěl jsem do aut namontovat GPS. To všechno se strážníkům nelíbilo,“ tvrdí Šváb.

Pět měsíců po poradě vystoupil na jednání zastupitelstva bývalý ředitel městské policie Miroslav Jeřábek. Mluvil o Švábově nátlaku a „podněcování k páchání trestné činnosti“.

Cítím se nevinen, řekl Šváb soudu

Zde začíná druhá část Švábovy obžaloby. Podle ní si místostarosta pozval Jeřábka do své kanceláře a nutil ho, aby se mu na další schůzi zastupitelů omluvil, jinak může přijít o místo a potíže bude mít i jeho manželka. Ta pracovala jako staniční sestra v nemocnici, již Šváb řídil.

Jeřábek se v březnu následujícího roku skutečně omluvil. „Ale dobrovolně,“ ujišťoval Šváb soud.

Třetí část obžaloby se týká incidentu na plese zaměstnanců města Rumburku v prosinci 2013. Jeden ze strážníků si tam postěžoval, že se mu snížil plat.

„Obžalovaný řekl, že pokud vykopali válečnou sekeru, nemůžou se divit, že on bude střílet,“ tvrdí obžaloba. Šváb podle ní slíbil, že se na strážníkův plat podívá, a dokonce slíbil i příspěvek na sportovní klub, jehož je strážník členem.

Šváb celou obžalobu odmítá. „Cítím se nevinen,“ řekl. Za vším podle něj stojí osobní neshody, které přerostly v politickou hru, když se proti němu spojili někteří strážníci s opozičními zastupiteli.

Šváb mluvil dvě hodiny, je teprve v půlce

Šváb před soudem mluvil dvě hodiny a vyčerpal veškerý čas, který soud jeho řízení vyčlenil. Na svědky se tak nedostalo. Šváb je přitom teprve zhruba v polovině řeči, kterou si připravil. Jeho obhajoba byla obžalobou poměrů na městské policii v Rumburku, kterou popsal jako organizaci v totálním rozkladu.

Před soudem Šváb mluvil o tom, že někteří strážníci ve službě spali. Uvedl historku, jak hejtman Oldřich Bubeníček s radním Martinem Klikou nečekaně zazvonil na služebně městské policie a otevřel jim strážník v kraťasech, triku a pantoflích.

Šváb přednesl i řadu dalších nedostatků. Jeden čas třeba nefungovala tísňová tlačítka ani linka 156. Pokud byl jeden strážník v budově městské policie na internetu, blokoval linku. Upozornili na to, že tehdejší ředitel Jeřábek objednal defibrilátory pro strážníky bez výběrového řízení a nakonec rezignoval.

Šváb býval jedním z nejmocnějších lidí v Rumburku. Když se s ním v roce 2002 pustil do sporu starosta Jan Sembdner, ve funkci skončil. To samé se o 10 let později opakovalo i se starostou Jaroslavem Sykáčkem.

V roce 2004 Švábovi tři muži podpálili auto, v roce 2011 se o něj zajímala policie kvůli veřejným zakázkám na rekonstrukci mostů. Nikdy nebyl odsouzen, teď mu ale za útisk, podněcování k trestnému činu a vydírání hrozí až osmiletý trest.

Při dalším soudním líčení Darek Šváb dopoví soudu svou připravenou řeč. Až pak přijdou na řadu svědci.