Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Projekt musel projít, jinak by nás Kouda vyházel, vypověděla úřednice

  16:47aktualizováno  16:47
Skandální detaily o tom, jak nevybíravému tlaku byli vystaveni pracovníci dotačního úřadu Severozápad, vypověděla ve čtvrtek u ústeckého krajského soudu bývalá zaměstnankyně Irena Kotlanová. V rozsáhlé kauze machinací s eurodotacemi vystupuje jako spolupracující obviněná.

Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda u soudu, který projednává machinace s eurodotacemi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kotlanová potvrdila, že v dotačním programu ROP Severozápad existovaly takzvané zájmové projekty, tedy ty, které musely uspět a peníze získat. A to přesto, že nejprve je chtěli úředníci vyřadit. Příkladem je propagace revitalizovaných a rekultivovaných území Ústeckého kraje.

„Došlo k nátlaku ze strany pana náměstka (náměstka hejtmanky a člena výboru Regionální rady ROP Pavla Koudy), že ten projít musí, jinak nás všechny vyhází,“ uvedla Kotlanová. „Pod tlakem se projekt přehodnotil,“ dodala.

Hrozba ztrátou zaměstnání byla častá. V dubnu 2011 Kouda podle spisu dorazil do Mostu do bydliště Kotlanové a předal jí seznam „tlačených“ projektů. „Řekl mi, že když to neprojde, všichni poletíme,“ vypověděla Kotlanová.

Kouda, jenž je v případu obžalovaný ze zneužití pravomoci, znovu popřel, že by někomu vyhrožoval. O stejných hrozbách ztráty zaměstnání ale vypověděla i další úřednice Klára Odvárková.

Nehraj si na Jana Husa, varovala úřednici nadřízená

O napjaté atmosféře vypovídá i rozhovor, který v té době proběhl mezi Odvárkovou a Kotlanovou. U soudu ho zmiňovaly obě. Odvárková tehdy nesla Kotlanové seznam projektů, které úřad vyřadil, přestože byly „zájmové“.

„S tím budu mít potíže,“ reagovala Kotlanová. „Takhle je to ale podle pravidel,“ namítala Odvárková. „Nehraj si na Jana Husa,“ varovala ji Kotlanová. Projekty ale nakonec skutečně neprošly.

I Odvárková u soudu připustila, že existovaly zájmové projekty. Soudkyni zajímalo, kdo na nich měl zájem.

„Kotlanová mi řekla, že ti nahoře,“ uvedla Odvárková. Tím prý pochopila, že šlo o politické vedení Ústeckého kraje zastoupené ve výboru Regionální rady ROP Severozápad. Tehdy vládla Koudova ČSSD.

Oprava zámku v Litvínově naopak projít nesměla

Některé projekty podle ní naopak projít nesměly. Třeba oprava zámku v Litvínově. „Bylo mi řečeno, že je tam starosta, který je pro někoho nepohodlný,“ řekla Odvárková. Litvínov vede Milan Šťovíček, původně z ODS, pak z VV.

Kotlanová navíc uvedla, že vedení dotačního úřadu vybíralo samo lidi, kteří měli svým hodnocením pomoci rozhodnout, zda má projekt šanci uspět. Úřad je přitom správně měl vybrat losem.

Odvárkovou obžaloba viní, že podepisovala falešné protokoly o losování. Obžalovaná se hájí, že postupovala přesně podle metodiky.

Před soudem stojí osm lidí, kromě Koudy a obou úřednic i tři bývalí ředitelé úřadu, právník a podnikatel, který o dotaci žádal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem
F&B supervizor

Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem
Ústecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz