Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Projekt musel projít, jinak by nás Kouda vyházel, vypověděla úřednice

  16:47aktualizováno  16:47
Skandální detaily o tom, jak nevybíravému tlaku byli vystaveni pracovníci dotačního úřadu Severozápad, vypověděla ve čtvrtek u ústeckého krajského soudu bývalá zaměstnankyně Irena Kotlanová. V rozsáhlé kauze machinací s eurodotacemi vystupuje jako spolupracující obviněná.

Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda u soudu, který projednává machinace s eurodotacemi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kotlanová potvrdila, že v dotačním programu ROP Severozápad existovaly takzvané zájmové projekty, tedy ty, které musely uspět a peníze získat. A to přesto, že nejprve je chtěli úředníci vyřadit. Příkladem je propagace revitalizovaných a rekultivovaných území Ústeckého kraje.

„Došlo k nátlaku ze strany pana náměstka (náměstka hejtmanky a člena výboru Regionální rady ROP Pavla Koudy), že ten projít musí, jinak nás všechny vyhází,“ uvedla Kotlanová. „Pod tlakem se projekt přehodnotil,“ dodala.

Hrozba ztrátou zaměstnání byla častá. V dubnu 2011 Kouda podle spisu dorazil do Mostu do bydliště Kotlanové a předal jí seznam „tlačených“ projektů. „Řekl mi, že když to neprojde, všichni poletíme,“ vypověděla Kotlanová.

Kouda, jenž je v případu obžalovaný ze zneužití pravomoci, znovu popřel, že by někomu vyhrožoval. O stejných hrozbách ztráty zaměstnání ale vypověděla i další úřednice Klára Odvárková.

Nehraj si na Jana Husa, varovala úřednici nadřízená

O napjaté atmosféře vypovídá i rozhovor, který v té době proběhl mezi Odvárkovou a Kotlanovou. U soudu ho zmiňovaly obě. Odvárková tehdy nesla Kotlanové seznam projektů, které úřad vyřadil, přestože byly „zájmové“.

„S tím budu mít potíže,“ reagovala Kotlanová. „Takhle je to ale podle pravidel,“ namítala Odvárková. „Nehraj si na Jana Husa,“ varovala ji Kotlanová. Projekty ale nakonec skutečně neprošly.

I Odvárková u soudu připustila, že existovaly zájmové projekty. Soudkyni zajímalo, kdo na nich měl zájem.

„Kotlanová mi řekla, že ti nahoře,“ uvedla Odvárková. Tím prý pochopila, že šlo o politické vedení Ústeckého kraje zastoupené ve výboru Regionální rady ROP Severozápad. Tehdy vládla Koudova ČSSD.

Oprava zámku v Litvínově naopak projít nesměla

Některé projekty podle ní naopak projít nesměly. Třeba oprava zámku v Litvínově. „Bylo mi řečeno, že je tam starosta, který je pro někoho nepohodlný,“ řekla Odvárková. Litvínov vede Milan Šťovíček, původně z ODS, pak z VV.

Kotlanová navíc uvedla, že vedení dotačního úřadu vybíralo samo lidi, kteří měli svým hodnocením pomoci rozhodnout, zda má projekt šanci uspět. Úřad je přitom správně měl vybrat losem.

Odvárkovou obžaloba viní, že podepisovala falešné protokoly o losování. Obžalovaná se hájí, že postupovala přesně podle metodiky.

Před soudem stojí osm lidí, kromě Koudy a obou úřednic i tři bývalí ředitelé úřadu, právník a podnikatel, který o dotaci žádal.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz