Test sehrály pracovnice Poradny pro občanství, občanská a lidská práva pro kancelář veřejné ochránkyně práv v roce 2013. Výsledky loni zveřejnila ombudsmanka Anna Šabatová.

Test sehrály pracovnice Poradny pro občanství, občanská a lidská práva pro kancelář veřejné ochránkyně práv v roce 2013. Výsledky loni zveřejnila ombudsmanka Anna Šabatová. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Romka z testu ombudsmana žaluje makléřku, že jí odmítla pronajmout byt

  • 1044
Litoměřický soud se začne zabývat žalobou figurantky, která prověřovala, zda realitky odmítají pronajímat byty Romům. Lenka Balogová po testu podala civilní žalobu na realitní makléřku Elišku Noskovou, která jí byt jako Romce pronajmout odmítla. Žádá veřejnou omluvu a sto tisíc za újmu diskriminací.

Soud měl žalobu začít projednávat ve středu, nakonec ale řízení odročil na 24. června. „Bylo to na žádost právního zástupce žalobkyně,“ uvedla Alena Gabrielová z litoměřického soudu.

Makléřka Nosková se k případu zatím vyjadřovat nechce. „Do začátku soudu to nepovažujeme za vhodné,“ řekl její manžel Aleš Nosek.

Test prostřednictvím sehrané provokace sehrály v dubnu 2013 dvě sociální pracovnice z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva pro kancelář veřejného ochránce práv. Zatelefonovaly do tří realitních kanceláří a vydávaly se za zájemkyně o bydlení. Neuspěly ani jednou.

„Makléři se pracovnic zeptali, zda jsou Romky. Poté, co tuto otázku pracovnice zodpověděly kladně, jim makléři sdělili, že požadovanou prohlídku bytu nemohou zprostředkovat, neboť si to majitel bytu nepřeje,“ uvádí  zpráva ombudsmanky Anny Šabatové. Šabatová do úřadu nastoupila až po testu, zprávu zveřejnila loni (o testu zde).

Podle antidiskriminačního zákona je diskriminací každé jednání, které porušuje rovnost mimo jiné v přístupu „ke zboží a službám, včetně bydlení, pokud jsou nabízeny veřejnosti nebo při jejich poskytování“. Podle Šabatové se tak realitní makléři dopustili přímé diskriminace a majitelé bytů diskriminace ve formě navádění.

Makléřka musí sama prokázat, že Romku nediskriminovala

Šabatová ve své zprávě dospěla k závěru, že újmu tím utrpěly i figurantky, přestože zájem o byt jen předstíraly. „Nemateriální újma je srovnatelná s újmou vzniklou osobě skutečně hledající bydlení, neboť diskriminační jednání snižuje především důstojnost, a ta je v obou případech dotčena stejnou měrou,“ uvedla Šabatová (zpráva ombudsmanky zde).

Důkazní břemeno je v případech diskriminace přenesené na žalovaného. Realitní makléřka tak u soudu musí sama prokázat, že Romku nediskriminovala a zákon neporušila.

Makléřka Nosková řekla serveru Česká justice, že pronájmy už nabízí jen výjimečně, protože má strach, jestli rozhovor s ní zase někdo nenahrává. „Pak je zde problém těch, kteří nabízejí k pronájmu například deset bytů. Jednou jim pošlete klienta, který je v rozporu s jejich přáním a už vám nikdy nedají zakázku,“ uvedla.

Na její podporu založil europoslanec Petr Mach transparentní účet, na kterém se sešlo už 58 tisíc korun (účet zde).

Výsledek soudního sporu bude důležitý pro realitky i majitele bytů. Ombudsmanka Šabatová upozornila, že antidiskriminační zákon musí respektovat všichni soukromí vlastníci nemovitostí, pokud je veřejně nabízejí k pronájmu. Diskriminovat podle zákona nelze nejen z důvodu rasy či etnického původu, ale ani národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru.

,