Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřice zatrhly opozici kritiku v městském tisku. Spor rozhodne soud

  8:21aktualizováno  8:21
Hnutí ANO v Litoměřicích se domáhá u soudu otištění příspěvku v městských novinách. Vyhrálo volby, koalici ale sestavily ostatní strany. ANO k tomu chtělo v radničním listu publikovat ostrý komentář, radnice mu to ale zatrhla, přestože podle novely tiskového zákona musí dostat prostor i opozice.
Litoměřice

Litoměřice | foto: Karel PešekMF DNES

„My jsme jako vítězové voleb nedostali možnost se v tomto periodiku vyjádřit k jejich výsledku,“ zdůvodňuje podání žaloby zastupitel za ANO Tomáš Sarnovský.

„Veřejnost, která si nás zvolila, by měla znát i náš názor a k tomu jsme nebyli připuštěni,“ přidává se jeho kolegyně Renata Kynzlová, podle níž mají městské noviny zajistit objektivitu.

Zastupitelé z hnutí ANO o zveřejnění svého komentáře v Radničním zpravodaji, který město vydává každé dva měsíce, žádali opakovaně. Publikování příspěvku ale zarazil starosta Ladislav Chlupáč z ODS, který vede městskou radu, pod niž noviny spadají. Příspěvek se tak neobjevil v prosincovém ani v únorovém vydání zpravodaje.

„Obsahem sdělení je fakty nepodložený útok na etiku a zákonnost dosavadního vedení města, avšak bez konkrétních názorů na problémy obce a jejich řešení,“ odepsal starosta v zamítavé odpovědi. Doplnil, že komentář nesplňuje kritéria pro zveřejnění v městských novinách a je příliš dlouhý.

Rozsudek může být vodítkem pro další města

Článek je skutečně velmi kritický. ANO v něm popsalo praktiky dosavadní vlády jako „já na bráchu, brácha na mě“, ODS a ostatní členové nové koalice (ČSSD, TOP 09, Severočeši a hnutí Sport a zdraví Litoměřice) podle něj zapomněli na sliby voličům a roky vlády ODS s údajnou absencí opozice označuje za vládu „národní fronty“.

„Je to vyjádření názoru. Jsou tam přirovnání, nikoho osobně nenapadáme a vyjadřujeme jenom svůj postoj, co nás vedlo k tomu, abychom kandidovali. Z mého pohledu to rozhodně není v rozporu s dobrými mravy,“ říká k tónu komentáře zastupitel Sarnovský.

Zastupitelé za ANO se v žalobě odvolávají především na novelu tiskového zákona, která od listopadu 2013 nově garantuje rovný přístup do městského tisku všem zastupitelům.

„Doufáme, že soudní řízení dají vzniknout judikátům, jimiž se budou města a obce v budoucnosti řídit,“ sdělila advokátka litoměřických zastupitelů ANO Andrea Kohoutková, která spolupracuje se sdružením Oživení.

Litoměřičtí zastupitelé ANO jsou totiž jedni z prvních, kteří novely využívají a hodlají se kvůli ní soudit. „Uváděná žaloba je u zdejšího soudu evidována,“ potvrdila mluvčí Okresního soudu v Litoměřicích Alena Herčíková. Jednání ale ještě nebylo nařízeno.

Spor ukáže i přípustnou míru kritiky v městských novinách

Radnice žalobu nekomentuje, oficiálně o ní totiž neví. „Město dosud neobdrželo oficiální informaci o podání žaloby. Z tohoto důvodu se pan starosta nebude k této záležitosti vyjadřovat,“ sdělila mluvčí města a šéfredaktorka Radničního zpravodaje Eva Břeňová.

Mluvčí podotkla, že radnice při nezveřejnění příspěvku ANO vycházela z právního výkladu, který měla k dispozici. Trvá také na tom, že zpravodaj „garantuje rovný přístup zastupitelů“.

Povolební komentář ANO mezitím ztratil na aktuálnosti, podle hnutí to ale není důležité. „Zásadní je princip. Ten říká, že máme mít přístup do periodika, které vychází za peníze daňových poplatníků. Proto nám přišlo podstatné vyřešit to žalobou,“ říká zastupitel Sarnovský.

Výsledek sporu zároveň ukáže, jaká míra opoziční kritiky je v městských novinách přípustná. „Předpokládám, že soud vymezí hranici mezi rozporem s dobrými mravy a politickým projevem, pro který jsou příznačná jistá specifika,“ poznamenala advokátka Kohoutková.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz