Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřice zatrhly opozici kritiku v městském tisku. Spor rozhodne soud

  8:21aktualizováno  8:21
Hnutí ANO v Litoměřicích se domáhá u soudu otištění příspěvku v městských novinách. Vyhrálo volby, koalici ale sestavily ostatní strany. ANO k tomu chtělo v radničním listu publikovat ostrý komentář, radnice mu to ale zatrhla, přestože podle novely tiskového zákona musí dostat prostor i opozice.
Litoměřice

Litoměřice | foto: Karel PešekMF DNES

„My jsme jako vítězové voleb nedostali možnost se v tomto periodiku vyjádřit k jejich výsledku,“ zdůvodňuje podání žaloby zastupitel za ANO Tomáš Sarnovský.

„Veřejnost, která si nás zvolila, by měla znát i náš názor a k tomu jsme nebyli připuštěni,“ přidává se jeho kolegyně Renata Kynzlová, podle níž mají městské noviny zajistit objektivitu.

Zastupitelé z hnutí ANO o zveřejnění svého komentáře v Radničním zpravodaji, který město vydává každé dva měsíce, žádali opakovaně. Publikování příspěvku ale zarazil starosta Ladislav Chlupáč z ODS, který vede městskou radu, pod niž noviny spadají. Příspěvek se tak neobjevil v prosincovém ani v únorovém vydání zpravodaje.

„Obsahem sdělení je fakty nepodložený útok na etiku a zákonnost dosavadního vedení města, avšak bez konkrétních názorů na problémy obce a jejich řešení,“ odepsal starosta v zamítavé odpovědi. Doplnil, že komentář nesplňuje kritéria pro zveřejnění v městských novinách a je příliš dlouhý.

Rozsudek může být vodítkem pro další města

Článek je skutečně velmi kritický. ANO v něm popsalo praktiky dosavadní vlády jako „já na bráchu, brácha na mě“, ODS a ostatní členové nové koalice (ČSSD, TOP 09, Severočeši a hnutí Sport a zdraví Litoměřice) podle něj zapomněli na sliby voličům a roky vlády ODS s údajnou absencí opozice označuje za vládu „národní fronty“.

„Je to vyjádření názoru. Jsou tam přirovnání, nikoho osobně nenapadáme a vyjadřujeme jenom svůj postoj, co nás vedlo k tomu, abychom kandidovali. Z mého pohledu to rozhodně není v rozporu s dobrými mravy,“ říká k tónu komentáře zastupitel Sarnovský.

Zastupitelé za ANO se v žalobě odvolávají především na novelu tiskového zákona, která od listopadu 2013 nově garantuje rovný přístup do městského tisku všem zastupitelům.

„Doufáme, že soudní řízení dají vzniknout judikátům, jimiž se budou města a obce v budoucnosti řídit,“ sdělila advokátka litoměřických zastupitelů ANO Andrea Kohoutková, která spolupracuje se sdružením Oživení.

Litoměřičtí zastupitelé ANO jsou totiž jedni z prvních, kteří novely využívají a hodlají se kvůli ní soudit. „Uváděná žaloba je u zdejšího soudu evidována,“ potvrdila mluvčí Okresního soudu v Litoměřicích Alena Herčíková. Jednání ale ještě nebylo nařízeno.

Spor ukáže i přípustnou míru kritiky v městských novinách

Radnice žalobu nekomentuje, oficiálně o ní totiž neví. „Město dosud neobdrželo oficiální informaci o podání žaloby. Z tohoto důvodu se pan starosta nebude k této záležitosti vyjadřovat,“ sdělila mluvčí města a šéfredaktorka Radničního zpravodaje Eva Břeňová.

Mluvčí podotkla, že radnice při nezveřejnění příspěvku ANO vycházela z právního výkladu, který měla k dispozici. Trvá také na tom, že zpravodaj „garantuje rovný přístup zastupitelů“.

Povolební komentář ANO mezitím ztratil na aktuálnosti, podle hnutí to ale není důležité. „Zásadní je princip. Ten říká, že máme mít přístup do periodika, které vychází za peníze daňových poplatníků. Proto nám přišlo podstatné vyřešit to žalobou,“ říká zastupitel Sarnovský.

Výsledek sporu zároveň ukáže, jaká míra opoziční kritiky je v městských novinách přípustná. „Předpokládám, že soud vymezí hranici mezi rozporem s dobrými mravy a politickým projevem, pro který jsou příznačná jistá specifika,“ poznamenala advokátka Kohoutková.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz