Tři mladí lidé zemřeli v autě, jejich kamarádce za volantem hrozí 6 let

  13:28aktualizováno  13:28
Litoměřický okresní soud se začal zabývat tragickou nehodou, při níž loni v září zemřeli nedaleko Úštěku tři mladí lidé. Dvacetileté Simoně Prágrové, která se svým autem vyjela mimo silnici a narazila do stromu, hrozí za usmrcení z nedbalosti až šest let vězení.

Okresní soud v Litoměřicích (ilustrační snímek). | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Tragická havárie se stala loni 3. září kolem páté hodiny ráno na silnici I/15 u obce Zimoř. Posádka plně obsazeného malého auta jela z nedaleké diskotéky v Úštěku. 

Vůz ujel jen několik set metrů. Podle žalobkyně se řidička po projetí táhlé zatáčky otočila dozadu, nesledovala provoz a vjela do příkopu. Auto pak narazilo do stromu (o nehodě více zde).

Prágrová v přípravném řízení nevypovídala. Před soudem řekla, že ji mladík, který seděl za ní, nejprve bouchal do hlavy. Následně podle ní vzal vlaječku fotbalového klubu a chtěl ji vyhodit. 

„Začal ji vyhazovat, slyšela jsem bouchání o karoserii auta. To je poslední, co si pamatuji,“ řekla ve výpovědi. Mladík byl jednou z obětí nehody.

Žádná brzdná dráha

Dopravní znalec Jiří Gregora řekl, že v době vyjetí mimo silnici jelo auto rychlostí 78 až 88 kilometrů za hodinu. Vyjetí nepředcházela žádná brzdná dráha a bylo plynulé. Auto sjelo do příkopu a do stromu narazilo rychlostí přes 50 kilometrů v hodině.

„Pokud se řidič otočí na spolujezdce vzadu, tak s velkou pravděpodobností otáčí i volantem. A tak si lze vysvětlit plynulé vyjetí z komunikace na krajnici a dále pak pokračování příkopem. Ve chvíli, kdy byla v příkopu, už řidička neměla šanci vozidlo srovnat zpět na vozovku, i když podle stop se o to zjevně snažila,“ uvedl Gregora.

V autě jelo celkem pět lidí ve věku od 17 do 26 let, všichni z jedné obce. Zranění obětí byla podle lékařky Andrey Vlčkové fatální. 

Dva nepřipoutaní mladíci, kteří seděli vzadu, utrpěli devastující poranění hlavy, protože se po nárazu udeřili obrovskou silou o střechu auta a zemřeli okamžitě. Kdyby byli připoutaní, podle Vlčkové by zřejmě přežili. 

Kamarádka Prágrové, která seděla vpravo vpředu a byla připoutaná, zemřela také. Auto narazilo do stromu z její strany. Záchranáři bojovali o život dívky marně. 

Další mladík, který jako jediný kromě Prágrové přežil, utrpěl zlomeniny. Sama řidička měla otřes mozku.

Pozůstalí žádají miliony

Pozůstalí požadují odškodnění přesahující v součtu přes 10 milionů korun. Zarazilo je především to, že se jim Prágrová dosud neomluvila a nekontaktovala je. 

Otec mrtvé dívky se svěřil, že se celá rodina nemůže se ztrátou vyrovnat a je v péči lékařů. Prágrovou přitom zná dlouhá léta.

„Právě tím, že se známe tolik let, tak jsme čekali, že ta holka přijde a řekne aspoň to, že ji to mrzí. Bohužel se to nestalo,“ poznamenal. 

Obžalovaná však tvrdí, že omluva by v současné chvíli jen jitřila emoce a bolest.

Soud jednání odročil na počátek června, kdy chce vyslechnout poslední dva svědky. Následně by měly zaznít závěrečné řeči a rozsudek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka

Ze zámečku Dvojhradí zbyly po nedávném požáru jen trosky.

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco...

Najdete na iDNES.cz