Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vězení, pak očištění. Teď soud znovu řeší, jestli lékař dívky zneužíval

  10:24aktualizováno  10:24
Litoměřický soud začal již potřetí projednávat případ dětského lékaře Ivana Drnka obžalovaného ze sexuálního zneužívání devíti mladých pacientek, z nichž některým nebylo ani patnáct let. Poprvé soud Drnka odsoudil k vězení, podruhé ho obžaloby zprostil. Oba rozsudky ale krajský soud vrátil.

litoměřický lékař Ivan Drnek se svým obhájcem Tomášem Sokolem | foto: Karel KopáčMF DNES

Na začátek nového hlavního líčení přišel jen lékařův obhájce Tomáš Sokol. Drnek soud požádal, aby se páteční jednání konalo bez něj. Soudkyně Alexandra Šetková tedy jen shrnula dosavadní vývoj kauzy a líčení odročila na 28. ledna. Chce totiž vyslechnout dva odborníky z oboru sexuologie, kteří v roce 2012 a 2014 vytvořili na Drnka znalecké posudky.

„V posudcích jsou určité rozpory, proto jsem znalce pozvala k vysvětlení,“ uvedla soudkyně.

Odborné posudky mohou hrát při rozhodování soudu zásadní roli. Právě na základě jednoho z nich, který nechal vypracovat obhájce Tomáš Sokol, totiž soud rozhodl, že je lékař nevinný. Dokazoval totiž, že Drnek netrpí žádnou sexuální deviací.

„Soud zohlednil znalecký posudek, podle kterého nebylo jednání doktora Drnka sexuálně motivované,“ zdůvodnil soud své rozhodnutí.

Nový posudek, který má soudkyně nyní k dispozici, se však liší. „Pozvaní znalci by měli rozpory v posudcích odstranit,“ řekla státní zástupkyně Věra Šípalová.

Z dívek jsou dávno dospělé ženy, soud se stále táhne

Lékař podle obžaloby dívky opakovaně sexuálně obtěžoval v letech 2004 a 2005 na dětském oddělení litoměřické nemocnice, kde v té době pracoval vedle své soukromé praxe. V předchozích soudech dívky vypovídaly, že se jich lékař dotýkal přirozením, obtěžoval je přímo na pokojích, při rehabilitaci a jednou i ve výtahu.

S jednou šestnáctiletou pacientkou lékař dokonce souložil, u soudu to pak zdůvodňoval oboustranným milostným vzplanutím. Také dívka potvrdila, že s pohlavním stykem souhlasila.

Ostatní dívky však líčily, že se jim lékař při různých vyšetřeních buď pokládal jejich ruce na své přirození, nebo naopak penis na ně. Jednu dívku podle spisu před masáží uspal, když se probudila, byla nahá.

Ty holky si to vymyslely, tvrdí lékař

Drnek obvinění popřel. „Ty holky si to vymyslely. Jednalo se o běžná vyšetření a proběhla standardním způsobem,“ hájil se Drnek před soudem.

Proti němu však svědčily i dvě více než osmnáctileté ženy, které měly podobnou zkušenost. „Cítila jsem, že mě jednou rukou masíruje na zádech, a slyšela nějaké šramocení u jeho kalhot. Proběhla tam věta, jestli je mi také takové horko. A potom jsem ve své dlani měla jeho obnažené přirození,“ vyprávěla u soudu jedna z nich.

Soud se táhne už od roku 2007. Tehdy Drnek u litoměřického soudu dostal 2,5 roku vězení. Poté, co se odvolal a krajský soud případ vrátil, litoměřický soud v roce 2011 Drnka obžaloby zprostil v celém rozsahu. Proti tomu se ale zase odvolala státní zástupkyně a krajský soud rozsudek opět zrušil.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz