Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepamatuji se, popřela s pláčem dotační úřednice výpověď proti Koudovi

  16:45aktualizováno  16:45
Svědkyně, která v listopadu 2012 policii popsala, jak se na dotačním úřadu Severozápad upřednostňovaly vybrané projekty, u soudu otočila. Svou výpověď popřela a prohlásila, že policisté její slova špatně zapsali. U soudu byla velmi rozrušená, plakala a soudkyně musela líčení dvakrát přerušit.

Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda u soudu, který projednává machinace s eurodotacemi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nevím, není mi známo, neslyšela jsem, nevzpomínám si. Takové byly nejčastější odpovědi bývalé dotační úřednice Jany Šeflové u soudu, který projednával kauzu machinací s eurodotacemi, z nichž je obžalován bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda a dalších sedm lidí.

Kauza ROP Severozápad

Obžaloba viní z machinací s evropskými dotacemi osm lidí. Podle žalobce ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, z nichž 922 milionů dotační úřad skutečně proplatil.

Před soudem stojí třeba bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, jenž podle obžaloby v roce 2011 předal dotační úřednici Ireně Kotlanové pět listů o rozměru A3 se seznamem projektů, protekční byly označeny tečkou.

Kotlanové podle spisu hrozil ztrátou zaměstnání, když nezařídí, aby VIP projekty uspěly a dotaci dostaly. Ta pak hrozbu tlumočila dalším úřednicím.

Kouda tvrdí, že na nikoho netlačil a žádný seznam nikomu nepředával. Vinu popírají i ostatní obžalovaní.

Šeflová popřela, že by Kouda tlačil na úředníky, aby prosadili dotace pro předem vybrané VIP projekty. A i o nich prý ví jen z doslechu.

Soudkyně Kamila Elsnicová proto přečetla, co Šeflová sdělila policii 5. listopadu 2012. „K VIP projektům byly předem v předstihu přiřazováni hodnotitelé, kteří přizpůsobí počet bodů, aby projekt prošel,“ řekla tehdy úřednice.

Podrobně se tehdy rozmluvila třeba o projektu propagace rekultivací po důlní těžbě, který měla na starosti a který nejprve nedosáhl bodové hranice, aby získal dotaci 37 milionů korun. Šeflová popsala, jak za ní přišla nadřízená Irena Kotlanová se vzkazem od Koudy - jestli si chceme udržet místa, máme projekt pustit dále.

„Řekla, že projekt musí být přehodnocen, aby dosáhl požadované hranice a mohlo dojít k podpisu smlouvy, ať se to člověku líbí, nebo ne,“ řekla Šeflová na policii. „Projekt byl trnem v oku, ale od počátku bylo jasné, že musí projít,“ dodala.

Nedokážu vysvětlit, proč jsem to řekla, vypovídala Šeflová

Podobně na policii mluvila i o druhém projektu, který řešila - opravě hotelu Cascade v Mostě. V původní žádosti o dotaci stálo, že má být určena na rekonstrukci devátého patra. Úředníci ale zjistili, že to už je z větší části opravené, a chtěli projekt vyřadit. Deváté patro se proto v žádosti změnilo na sedmé. Podle obžaloby byly kvůli tomu v žádosti padělané a antedatované některé dokumenty.

Fotogalerie

Šeflová na policii mluvila „o výměně dokumentů v systému“. „Bylo zjištěno, že se jedná o podvod,“ řekla. „Projekt Cascade byl označený jako tlačený,“ sdělila na další dotaz policisty.

Před soudem ale Šeflová popřela. „Nedokážu vysvětlit, proč jsem to řekla,“ reagovala. Něco ze své výpovědi na policii označila jen za své domněnky, spekulace, něco dokonce za drby.

„Byla jsem rozrušená, vystresovaná, pod psychickým tlakem, proto jsem řekla věci, které nebyly,“ řekla Šeflová soudkyni.

Rozpor ve výpovědích pak svedla na policii. „Spoustu věcí jsem myslela jinak, než jak je policie zanesla do protokolu,“ uvedla a dokonce prohlásila, že policisté ji před výslechem instruovali, jak má vypovídat.

Vidíte, že jsem se ničeho nedopustil, zhodnotil výpověď Kouda

Státní zástupce Vladimír Jan proto navrhl, aby soud vyslechl policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří výslech Šeflové vedli.

Kouda shrnul slova Šeflové tak, že ona sama žádný seznam zájmových projektů neviděla a on na ni přímo netlačil. „Takže opakuji to, co říkám od začátku: nedopustil jsem se žádného protiprávního jednání,“ uvedl.

Případ ovšem nestojí jen na výpovědi Šeflové. Obžaloba má i řadu dalších důkazů, odposlechy telefonů, e-mailovou komunikaci, a všechny body obžaloby navíc již dříve potvrdila spolupracující obžalovaná Irena Kotlanová. Popsala, že jí Kouda předával seznamy zájmových projektů a vyhrožoval ztrátou místa, pokud neprojdou.

Kotlanová mluvila i o tom, že k jednotlivým projektům byli dosazováni externí hodnotitele místo toho, aby se losovali. O losování pak podle obžaloby byl zpracován zfalšovaný zápis.

Všichni ostatní obžalovaní před soudem vinu popřeli. Kromě Koudy a Kotlanové jsou souzeni i tři bývalí ředitelé dotačního úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík, právník úřadu Petr Martinovský, úřednice Klára Odvárková a architekt Omar Koleilat. Proces s nimi je naplánován až do června.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz