Bývalý předseda představenstva EDS Bronislav Špičák (vpravo) u soudu

Bývalý předseda představenstva EDS Bronislav Špičák (vpravo) u soudu | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Firma nestavěla, přesto dostala miliony. Soud se zabývá krácením daní

  • 0
Před ústeckým krajským soudem stanuli čtyři vysoce postavení manažeři firem Viamont DSP a Energetické a dopravní stavby (EDS). Podle obžaloby připravili stát na daních o 14,6 milionů tím, že vystavovali faktury za práce, které nebyly provedeny.

„Šlo celkem o 17 faktur za 59 milionů korun vystavených v letech 2008 až 2011, jimiž neoprávněně snížili daňovou povinnost a získali nadměrný odpočet daně,“ uvedl žalobce Martin Vlček.

Obžalovaní vinu odmítají. Tvrdí, že stát nepřišel ani o korunu. Viamont DSP si sice snížil základ daně, ale kvůli platbám, které firmě EDS opravdu posílal a které firma EDS zdanila. Navíc stát Viamontu daň vyměřil dodatečně a firma ji zaplatila.

Otázkou však zůstává, proč a za co Viamont DSP firmě EDS platil.

Počátek kauzy sahá do roku 2007, kdy Ředitelství silnic a dálnic vyhlásilo soutěž za 560 milionů korun na opravu mostu v Děčíně. Viamont DSP, který se v té době zaměřoval spíše na železnici, se 4. října 2007 dohodl na spolupráci s firmou JHP, jež se specializovala na silniční stavby.

Pouhých šest dní po uzavření smlouvy vstoupila do tohoto sdružení také firma EDS. Její přínos pro sdružení byl ale od počátku diskutabilní. První dvě firmy měly na splnění zakázky dost vlastních lidí i techniky. EDS také brzy stavbu opustila, aniž by na ní cokoli provedla.

Proč EDS do sdružení vstoupila, nikdo nevysvětlil

„Oni měli zájem na realizaci stavby vlastními prostředky. Nám to vyhovovalo, protože jsme měli rozjeté další zakázky a třeba kvůli rekonstrukci kanalizace v Žatci jsme dostali penalizaci 1,5 milionu. Proto jsme souhlasili, ale nebyli jsme ochotní vzdát se podílu na výnosu,“ řekl tehdejší předseda představenstva EDS Bronislav Špičák.

Manažeři však u soudu nedokázali uspokojivě odpovědět na otázku, proč vůbec firmu EDS do sdružení brali.

Výsledkem změn byly dodatky k původní smlouvě, v nichž byly předešlé zhruba třetinové podíly na zisku upraveny tak, že JHP i Viamont DSP si je rozdělí na poloviny. V dodatku ale rovněž stálo, že EDS bude dostávat platby za „koordinační a technickou pomoc při výstavbě“.

„Firma tuto činnost nikdy nevykonávala,“ přiznal před soudem generální ředitel Viamontu DSP Ondřej Novák. „Takhle to tam nemělo být, je to chyba,“ dodal.

Podle něj, Špičáka i dalších dvou obžalovaných dostávala EDS peníze jako finanční vyrovnání a kompenzaci za ušlý zisk. Ten byl stanoven na zhruba 30 milionů pro každého účastníka sdružení. Dalších dvacet milionů získala EDS od Viamontu DSP i JHP jako odstupné za to, že dál nesla odpovědnost za stavbu, na níž se vůbec nepodílela.

Firma dostala postupně 59 milionů

EDS dostávala kompenzaci postupně tak, jak postupovala stavba. K dohodnutým 50 milionům přibylo ještě dalších devět. Podle Nováka za vícepráce, které byly na mostě provedeny.

Jenže neexistující „koordinační a technická výpomoc“ se dostala i na faktury, které posílala firma EDS Viamontu a které následně odhalili pracovníci finančního úřadu při daňové kontrole a začalo vyšetřování.

Kromě Ondřeje Nováka a Bronislava Špičáka byl obžalován i člen představenstva Jiří Klier a stavbyvedoucí Zdeněk Pavel. Všichni čtyři se cítí nevinní. Argumentují tím, že stát své daně dostal.

Státní zástupce Martin Vlček ale trvá na tom, že platby tak, jak byly fakturované, neměl Viamont zahrnovat mezi daňově uznatelné položky.

Pochybnosti panují i v tom, jaké byly pravé důvody milionových částek pro firmu, která neodvedla žádnou práci. Vysvětlením by mohlo být, že pokud by firma EDS ze sdružení úplně vystoupila, měly by zbylé dvě firmy velký problém zakázku zakázku. Zcela by se totiž změnily podmínky, za kterých ji získaly.

Po odchodu Špičáka firmu získali kmotři ODS

Špičák je nyní ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. Poté, co firmu EDS opustil, stali se jejími akcionáři kontroverzní podnikatelé Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. Špičák se zná s Oulickým i z firmy Severočeská stavební.

Za krácení daně hrozí obžalovaným až desetileté vězení. Soudní líčení pokračuje do čtvrtka, rozsudek padne příští rok.