Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zloděj trestu unikl. Detektiv obchodu, který ho chytil, je před soudem

  12:06aktualizováno  12:06
Tomáš J., zaměstnaný jako detektiv v teplickém supermarketu, dopadl před rokem a půl zloděje, který kradl rybí filety a drahé sýry. Zatímco zloděj nakonec nezaplatil ani pokutu, detektiv skončil před soudem. Hrozí mu až dvouleté vězení za to, že se zlodějem při zadržení zacházel hrubě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Incident se stal 29. srpna 2013 ráno v teplické čtvrti Prosetice. Tomáš J. si den předtím všiml, že se v obchodě ztrácejí filety a sýry, proto se na ně zaměřil. Předstíral, že je zákazník a sledoval dění kolem regálů.

Zahlédl i Dobroslava P., který si zboží nabral do vozíku, když ale dojel k pokladně, měl ho prázdný. Nákupní vozík odstavil a šel kolem pokladny ven.

Jakmile na něj detektiv zakřičel, aby zastavil, dal se do běhu. Tomáš J. zloděje dostihl mezi dveřmi, hmátl po něm, ale v ruce mu zůstala jen jeho flanelová košile.

„Viděl jsem, jak má kolem hrudníku stahovací pás a pod ním zastrkané zboží. Jak běžel přes parkoviště, vypadávalo mu na zem,“ vylíčil před teplickým soudem detektiv.

Za zlodějem vyrazil, na konci parkoviště ho dostihl a klekl si na něj. Když přiběhli jeho kolegové, skladník a prodavačka, dopadený muž si stěžoval na bolest v ruce. Jakmile zloděj viděl, že zaměstnanci obchodu volají záchranku a policii, využil příležitosti a dal se znovu na útěk. Kvůli bolesti to ale vzdal a nechal se chytit podruhé.

Přistižený muž musel podstoupit operaci zlomeného zápěstí a rok a pět měsíců marodil. „Dodnes mám traumata a deprese,“ tvrdil u soudu.

V říjnu 2013 podal trestní oznámení. Přišel s tím, že mu detektiv podkopl nohy, a když ležel na zemi, lámal mu poraněnou ruku. Tuto verzi mu měl potvrdit svědek, ten ale soudu nakonec sdělil, že kroucení ruky přímo neviděl a podkopnutí si přesně nepamatuje.

Žádost o odškodné soud rovnou odmítl

Obžalovaný vinu odmítá. Tvrdí, že muž uklouzl sám a ke kontaktu mezi nimi došlo, až když ležel na zemi. To potvrzuje i jeho kolegyně, která incident sledovala. Také lékař sdělil, že zranění si zloděj mohl způsobit sám.

Dobroslav P. po detektivovi původně žádal 1,5 milionu korun. Před soudem částku snížil na 300 tisíc, ale protože nedoložil, proč zrovna tolik, soud žádost rovnou odmítl.

Kvůli okolnostem ho zajímala i samotná krádež. „Co mi k tomu povíte?“ zeptal se soudce Miroslav Čapek Dobroslava P. „Nic,“ řekl muž. „No to mi teda povíte,“ namítl soudce. „Není to pravda,“ sdělil muž nakonec.

Dobroslav P. odmítl, že by kradl. Vozík prý odstavil, protože nechtěl stát v dlouhé frontě. Stahovací pás prý měl na sobě kvůli nemocné páteři.

Policistům, kteří přijeli k supermarketu krádež vyšetřovat, ovšem sdělil jiné jméno i datum narození. „Spletl jsem se, byl jsem v šoku,“ nabízel soudu vysvětlení.

Pokutě za krádež se vyhnul omluvami, nebylo to poprvé

Policie, která krádež vyšetřovala, ji vyhodnotila jako přestupek a poslala spis na teplický magistrát. Ten sice udělil zloději pokutu 1 500 korun, ale muž podal odpor a následovalo řízení. Z něj se Dobroslav P. tak dlouho omlouval, až uplynula roční promlčecí lhůta.

Stejně se Dobroslav P. vyhnul trestu i za další krádeže v supermarketech a na benzinkách, za dopravní nehody, špatná parkování a neplacení povinného ručení.

Dobroslav P. ale stál před soudem mnohokrát i jako poškozený. To když mu lidé nechtěli vracet statisícové částky, které jim půjčoval, když mu dvakrát zničili a jednou vykradli auto, nebo když se stal údajnou obětí pojistného podvodu.

Nynější soudní líčení, v němž Dobroslav P. vystupuje rovněž jako poškozený, bude u teplického soudu pokračovat 26. května.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Synagoga a rabínský dům v Úštěku si připomenou pohnutou historii

Synagoga v Úštěku.

Historické stavby, které unikly řádění nacistů a komunistů nebo vstaly z popela, představí v neděli po celém Česku Den...

Najdete na iDNES.cz