Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zloděj trestu unikl. Detektiv obchodu, který ho chytil, je před soudem

  12:06aktualizováno  12:06
Tomáš J., zaměstnaný jako detektiv v teplickém supermarketu, dopadl před rokem a půl zloděje, který kradl rybí filety a drahé sýry. Zatímco zloděj nakonec nezaplatil ani pokutu, detektiv skončil před soudem. Hrozí mu až dvouleté vězení za to, že se zlodějem při zadržení zacházel hrubě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Incident se stal 29. srpna 2013 ráno v teplické čtvrti Prosetice. Tomáš J. si den předtím všiml, že se v obchodě ztrácejí filety a sýry, proto se na ně zaměřil. Předstíral, že je zákazník a sledoval dění kolem regálů.

Zahlédl i Dobroslava P., který si zboží nabral do vozíku, když ale dojel k pokladně, měl ho prázdný. Nákupní vozík odstavil a šel kolem pokladny ven.

Jakmile na něj detektiv zakřičel, aby zastavil, dal se do běhu. Tomáš J. zloděje dostihl mezi dveřmi, hmátl po něm, ale v ruce mu zůstala jen jeho flanelová košile.

„Viděl jsem, jak má kolem hrudníku stahovací pás a pod ním zastrkané zboží. Jak běžel přes parkoviště, vypadávalo mu na zem,“ vylíčil před teplickým soudem detektiv.

Za zlodějem vyrazil, na konci parkoviště ho dostihl a klekl si na něj. Když přiběhli jeho kolegové, skladník a prodavačka, dopadený muž si stěžoval na bolest v ruce. Jakmile zloděj viděl, že zaměstnanci obchodu volají záchranku a policii, využil příležitosti a dal se znovu na útěk. Kvůli bolesti to ale vzdal a nechal se chytit podruhé.

Přistižený muž musel podstoupit operaci zlomeného zápěstí a rok a pět měsíců marodil. „Dodnes mám traumata a deprese,“ tvrdil u soudu.

V říjnu 2013 podal trestní oznámení. Přišel s tím, že mu detektiv podkopl nohy, a když ležel na zemi, lámal mu poraněnou ruku. Tuto verzi mu měl potvrdit svědek, ten ale soudu nakonec sdělil, že kroucení ruky přímo neviděl a podkopnutí si přesně nepamatuje.

Žádost o odškodné soud rovnou odmítl

Obžalovaný vinu odmítá. Tvrdí, že muž uklouzl sám a ke kontaktu mezi nimi došlo, až když ležel na zemi. To potvrzuje i jeho kolegyně, která incident sledovala. Také lékař sdělil, že zranění si zloděj mohl způsobit sám.

Dobroslav P. po detektivovi původně žádal 1,5 milionu korun. Před soudem částku snížil na 300 tisíc, ale protože nedoložil, proč zrovna tolik, soud žádost rovnou odmítl.

Kvůli okolnostem ho zajímala i samotná krádež. „Co mi k tomu povíte?“ zeptal se soudce Miroslav Čapek Dobroslava P. „Nic,“ řekl muž. „No to mi teda povíte,“ namítl soudce. „Není to pravda,“ sdělil muž nakonec.

Dobroslav P. odmítl, že by kradl. Vozík prý odstavil, protože nechtěl stát v dlouhé frontě. Stahovací pás prý měl na sobě kvůli nemocné páteři.

Policistům, kteří přijeli k supermarketu krádež vyšetřovat, ovšem sdělil jiné jméno i datum narození. „Spletl jsem se, byl jsem v šoku,“ nabízel soudu vysvětlení.

Pokutě za krádež se vyhnul omluvami, nebylo to poprvé

Policie, která krádež vyšetřovala, ji vyhodnotila jako přestupek a poslala spis na teplický magistrát. Ten sice udělil zloději pokutu 1 500 korun, ale muž podal odpor a následovalo řízení. Z něj se Dobroslav P. tak dlouho omlouval, až uplynula roční promlčecí lhůta.

Stejně se Dobroslav P. vyhnul trestu i za další krádeže v supermarketech a na benzinkách, za dopravní nehody, špatná parkování a neplacení povinného ručení.

Dobroslav P. ale stál před soudem mnohokrát i jako poškozený. To když mu lidé nechtěli vracet statisícové částky, které jim půjčoval, když mu dvakrát zničili a jednou vykradli auto, nebo když se stal údajnou obětí pojistného podvodu.

Nynější soudní líčení, v němž Dobroslav P. vystupuje rovněž jako poškozený, bude u teplického soudu pokračovat 26. května.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz