Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékárník dostal podmínku za zásobování narkomanů, zneužití soud nevěří

  16:22aktualizováno  16:22
Okresní soud v Chomutově potrestal tříletou podmínkou lékárníka Karla Fořta. Uznal ho vinným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Podle soudu zásoboval skupinu deseti narkomanů léky na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, z něhož vyráběli pervitin.

Narkomani část pervitinu spotřebovali sami a část dál prodávali. Soud jim za to rozdal podmíněné i nepodmíněné tresty. Rozsudky nejsou pravomocné, obžalovaní i žalobkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Skupina drogově závislých žila v komunitě v obytném domě v Klášterci nad Ohří. Někteří z nich jezdili od začátku roku 2016 do ledna 2017 do lékárny v Chomutově, kterou vedl sedmapadesátiletý lékárník, najisto pro léky s pseudoefedrinem (více o případu zde). 

Fotogalerie

Ve více než dvaceti případech tam koupili bez problémů více balení léků, které je možné vydat jen na občanský průkaz a v omezeném množství. 

„Do lékárny zavolali předem a odpoledne nebo druhý den si je vyzvedli. Takto kupovali najednou až pět balení léků. Obžalovaný upravil evidenci, nebo léky v několika případech vydal na občanský průkaz osob, které v té době byly ve výkonu trestu. V jednom případě pak na občanský průkaz zemřelého,“ uvedla mimo jiné žalobkyně.

Jen jsem se hodil, odmítl obžalovaný vinu

Lékárník jakoukoli vinu popřel. „Ničeho jsem se nedopustil. Jediným usvědčujícím důkazem je svědectví nevěrohodné osoby, která podle mého kryje jiného dodavatele a já jsem se hodil,“ tvrdil Fořt. 

„To, že jsem léky vydával na občanské průkazy lidí ve vězení, jsem nevěděl. Kupující se prokázal nějakým občanským průkazem a nebylo rozpoznatelné, zda je to skutečně on,“ hájil se u soudu. Odmítl také, že by upravoval v počítači evidenci léků. 

Policie u něj nalezla také několik občanských průkazů na různá jména. „Jsou lidí, kteří je nechali v lékárně, když jsem jim odmítl lék prodat, protože se mi jevili, že by ho mohli zneužít,“ vysvětlil.

Není to přitom poprvé, co měl lékárník kvůli prodeji léků s pseudoefedrinem oplétačky se zákonem. V roce 2016 ho soud potrestal podmínkou za stejný trestný čin. „Drogově závislí používají různé úskoky a podvody, aby se k lékům dostali, na což jsem doplatil,“ dodal Fořt.

Kromě trestu ve výši tři roky s podmíněným odkladem na pět let mu soud ve středu uložil i stejně dlouhý zákaz činnosti ve farmaceutickém oboru.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz