Lékárník dostal podmínku za zásobování narkomanů, zneužití soud nevěří

  16:22aktualizováno  16:22
Okresní soud v Chomutově potrestal tříletou podmínkou lékárníka Karla Fořta. Uznal ho vinným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Podle soudu zásoboval skupinu deseti narkomanů léky na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, z něhož vyráběli pervitin.

Narkomani část pervitinu spotřebovali sami a část dál prodávali. Soud jim za to rozdal podmíněné i nepodmíněné tresty. Rozsudky nejsou pravomocné, obžalovaní i žalobkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Skupina drogově závislých žila v komunitě v obytném domě v Klášterci nad Ohří. Někteří z nich jezdili od začátku roku 2016 do ledna 2017 do lékárny v Chomutově, kterou vedl sedmapadesátiletý lékárník, najisto pro léky s pseudoefedrinem (více o případu zde). 

Fotogalerie

Ve více než dvaceti případech tam koupili bez problémů více balení léků, které je možné vydat jen na občanský průkaz a v omezeném množství. 

„Do lékárny zavolali předem a odpoledne nebo druhý den si je vyzvedli. Takto kupovali najednou až pět balení léků. Obžalovaný upravil evidenci, nebo léky v několika případech vydal na občanský průkaz osob, které v té době byly ve výkonu trestu. V jednom případě pak na občanský průkaz zemřelého,“ uvedla mimo jiné žalobkyně.

Jen jsem se hodil, odmítl obžalovaný vinu

Lékárník jakoukoli vinu popřel. „Ničeho jsem se nedopustil. Jediným usvědčujícím důkazem je svědectví nevěrohodné osoby, která podle mého kryje jiného dodavatele a já jsem se hodil,“ tvrdil Fořt. 

„To, že jsem léky vydával na občanské průkazy lidí ve vězení, jsem nevěděl. Kupující se prokázal nějakým občanským průkazem a nebylo rozpoznatelné, zda je to skutečně on,“ hájil se u soudu. Odmítl také, že by upravoval v počítači evidenci léků. 

Policie u něj nalezla také několik občanských průkazů na různá jména. „Jsou lidí, kteří je nechali v lékárně, když jsem jim odmítl lék prodat, protože se mi jevili, že by ho mohli zneužít,“ vysvětlil.

Není to přitom poprvé, co měl lékárník kvůli prodeji léků s pseudoefedrinem oplétačky se zákonem. V roce 2016 ho soud potrestal podmínkou za stejný trestný čin. „Drogově závislí používají různé úskoky a podvody, aby se k lékům dostali, na což jsem doplatil,“ dodal Fořt.

Kromě trestu ve výši tři roky s podmíněným odkladem na pět let mu soud ve středu uložil i stejně dlouhý zákaz činnosti ve farmaceutickém oboru.Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Senát bude krásný vrchol kariéry, výš nemířím, říká starosta Litoměřic

Ladislav Chlupáč - ODS (Litoměřice)

Letošní podzim je pro Ladislava Chlupáče opravdu plodný. Popáté se stal litoměřickým starostou a s osvědčenými partnery...

Kraj rozhodne, zda se mostecká galerie sloučí s oblastním muzeem

Ilustrační snímek.

Radní Ústeckého kraje navrhují sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem, odborná veřejnost...

Knihkupectví plánuje postavit v centru Ústí dům s obchody a byty

Devítipodlažní dům s podzemním parkovištěm má vyrůst v Hrnčířské ulici.

Nové byty, obchody a kancelářské prostory vyrostou v Hrnčířské ulici v Ústí nad Labem. Devítipodlažní budovu s...

Najdete na iDNES.cz