Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékárník dostal podmínku za zásobování narkomanů, zneužití soud nevěří

  16:22aktualizováno  16:22
Okresní soud v Chomutově potrestal tříletou podmínkou lékárníka Karla Fořta. Uznal ho vinným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Podle soudu zásoboval skupinu deseti narkomanů léky na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, z něhož vyráběli pervitin.

Narkomani část pervitinu spotřebovali sami a část dál prodávali. Soud jim za to rozdal podmíněné i nepodmíněné tresty. Rozsudky nejsou pravomocné, obžalovaní i žalobkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Skupina drogově závislých žila v komunitě v obytném domě v Klášterci nad Ohří. Někteří z nich jezdili od začátku roku 2016 do ledna 2017 do lékárny v Chomutově, kterou vedl sedmapadesátiletý lékárník, najisto pro léky s pseudoefedrinem (více o případu zde). 

Fotogalerie

Ve více než dvaceti případech tam koupili bez problémů více balení léků, které je možné vydat jen na občanský průkaz a v omezeném množství. 

„Do lékárny zavolali předem a odpoledne nebo druhý den si je vyzvedli. Takto kupovali najednou až pět balení léků. Obžalovaný upravil evidenci, nebo léky v několika případech vydal na občanský průkaz osob, které v té době byly ve výkonu trestu. V jednom případě pak na občanský průkaz zemřelého,“ uvedla mimo jiné žalobkyně.

Jen jsem se hodil, odmítl obžalovaný vinu

Lékárník jakoukoli vinu popřel. „Ničeho jsem se nedopustil. Jediným usvědčujícím důkazem je svědectví nevěrohodné osoby, která podle mého kryje jiného dodavatele a já jsem se hodil,“ tvrdil Fořt. 

„To, že jsem léky vydával na občanské průkazy lidí ve vězení, jsem nevěděl. Kupující se prokázal nějakým občanským průkazem a nebylo rozpoznatelné, zda je to skutečně on,“ hájil se u soudu. Odmítl také, že by upravoval v počítači evidenci léků. 

Policie u něj nalezla také několik občanských průkazů na různá jména. „Jsou lidí, kteří je nechali v lékárně, když jsem jim odmítl lék prodat, protože se mi jevili, že by ho mohli zneužít,“ vysvětlil.

Není to přitom poprvé, co měl lékárník kvůli prodeji léků s pseudoefedrinem oplétačky se zákonem. V roce 2016 ho soud potrestal podmínkou za stejný trestný čin. „Drogově závislí používají různé úskoky a podvody, aby se k lékům dostali, na což jsem doplatil,“ dodal Fořt.

Kromě trestu ve výši tři roky s podmíněným odkladem na pět let mu soud ve středu uložil i stejně dlouhý zákaz činnosti ve farmaceutickém oboru.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz