Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měli na nás rasové řeči, vypovídali útočníci z děčínské herny Calypso

  9:20aktualizováno  9:20
Děčínský okresní soud začal rozplétat okolnosti červencové rvačky před děčínskou hernou Calypso, která o týden později přivedla před magistrát 200 lidí na protiromskou demonstraci. Trojici obžalovaných hrozí mezi dvěma až deseti lety vězení.

Peter Horvát (vlevo) a David Czigány u děčínského okresního soudu | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Je mi to líto, ale stalo se to,“ pronesl u soudu jeden z obžalovaných, jednadvacetiletý Peter Horvát.

Bitka se odehrála 30. července před třetí hodinou ráno. Trojice rváčů zranila tři lidi, z nichž jeden skončil na více než týden v nemocnici, měl mnohačetné zlomeniny obličejových kostí a poranění měkkých tkání. Po propuštění se pak ještě měsíc léčil doma, podle žalobce má trvalé následky (o rvačce zde).

„Šli jsme do baru, kde jsme potkali dalšího kamaráda. Popíjeli jsme, já si dal limonádu,“ popsal začátek večera v herně Horvát.

Podle něj u vedlejšího stolu seděla skupinka, které byli Horvát s dalšími obžalovanými Davidem Czigánym a Zdeňkem Janem nesympatičtí. „Měli na nás rasové řeči. Chodila od nich za náma jedna blondýna. Řekla mi, že jsem černej z..d a že nás rozseká,“ tvrdil Horvát u soudu.

Chodili nás provokovat, tvrdí obžalovaní

Podle dvaadvacetiletého Czigányho vyráželi od vedlejšího stolu vedle zmíněné blondýny, Denisy K., provokovat i její dva společníci Milan R. a Radek V.

„Stoupli si k nám ke stolu, že nás chtějí vyprovokovat. Chtěl jsem to uklidnit, ale oni si šli za svým, že chtějí konflikt,“ dodal Czigány.

Podle něj Milan R. a Radek V. trojici obžalovaných prakticky vyzvali na souboj s tím, že se jich nebojí, protože mají zkušenost s boxem.

Obě skupiny nakonec vyšly před bar, kde slovní útoky vyústily v tvrdou rvačku. Ústřední dvojicí bitky byli Jano s Radkem V., kteří se v baru hádali nejvíce právě mezi sebou. Horvát s Czigánym se pak prali s Milanem R.

Výpovědi obžalovaných se v detailech odlišují, ale podle státního zástupce Jano poslal Radka V. jednou ranou do obličeje k zemi a potom mu sedmkrát dupl na tvář. Czigány pak podle spisu zaútočil pěstí na Milana R., záhy se na něj vrhnul také Horvát. Milan R. dostal celkem pět ran, z toho pár kopanců už na zemi.

Měl jsem strach o život, uvedl útočník

„Cítil jsem se v ohrožení. Měl jsem v sobě strach už z baru,“ popsal Czigány svůj motiv útoku na Milana R.

„Měl jsem strach o svůj život, byl jsem vystrašený,“ vysvětloval i Horvát, proč se k útoku na Milana R. přidal.

Pěstí od Zdeňka Jana pak podle obžaloby dostala i Denisa K., která je partnerkou nejvíce zraněného Radka V. Horvát po bitce sedl do auta, nabral Jana s Czigánym a dalšího kamaráda, který se bitky neúčastnil, a z místa odjeli.

Na verzi hlavního aktéra Zdeňka Jana se u soudu zatím nedostalo. Jen výslechy Horváta s Czigánym totiž trvaly dohromady téměř tři hodiny. Soudkyně Pavlína Škachová a žalobce Milan Zavřel se mimo jiné opakovaně ptali, proč se Horvát a Czigány do bitky pouštěli. Prvotní konflikt byl totiž jen mezi Janem a Radkem V., kteří si chtěli „dát férovku“.

Nevědeli jsme, že potřebují pomoc, hájí se násilníci

„Kdo vás v tu chvíli ohrožoval?“ ptala se soudkyně Horváta, proč se pustil do Milana R. „V tu chvíli nikdo. Ale bál jsem se, že mě napadne,“ opakoval Horvát.

Czigány pak přiznal, že ani jeho nikdo fyzicky nenapadnul. „Ale vypadal, že na to čeká,“ řekl. Nakonec vyšlo najevo, že Czigány na Milana R. vyjel, aby mu zabránil v pomoci Radkovi V.

Horvát s Czigánym shodně dodali, že nevěděli, že trojice napadených je tak vážně zraněná a potřebuje pomoc. Státní zástupce je obžaloval z výtržnictví a neposkytnutí první pomoci, za což jim hrozí až dva roky vězení. Dosud nebyl nikdo z nich trestán, jen Czigány spáchal přestupek.

Hlavní obžalovaný zůstal ve vazbě

Hlavní obžalovaný, jednadvacetiletý Zdeněk Jano, se dostal k řeči pouze ve chvíli, kdy soudkyně rozhodovala o jeho ponechání ve vazbě.

Eskorta přivádí k okresnímu soudu v Děčíně soudu Zdeňka Jana, hlavního...

Zdeněk Jano

„Mám za to, že trvají důvody vazby,“ sdělil žalobce, že se obává Janovy další trestné činnosti. Připomněl, že Jano měl v době konfliktu před hernou za sebou už jeden trest, současně byl v podmínce a za další trestný čin byl čerstvě obviněn.

„Jsou to pro mě krušné měsíce, jsem vyčerpaný a psychicky to nesu hodně špatně,“ prosil o propuštění Jano. Soudkyně ale vyhověla žalobci a Jano zůstal ve vazbě.

Jano je oproti svým dvěma spolupachatelům obžalovaný navíc z těžkého ublížení na zdraví, za což mu hrozí až deset let. Soud bude pokračovat v prosinci, kdy na řadu přijde výpověď Jana, poškozených a svědků.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz