Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Benda po pěti letech prohrál spor o omluvu za "asociálního demokrata"

  7:22aktualizováno  7:22
Vrchní soud po pěti letech ukončil spor mezi dvěma kdysi významnými severočeskými politiky. Bývalý krajský předseda ČSSD a poslanec LEV 21 Petr Benda žaloval někdejšího místopředsedu Věcí veřejných Tomáše Jarolíma za urážlivé články a žádal omluvu. Toho však nedosáhl a musí uhradit náklady řízení.

Petr Benda | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Je zvláštní, že u nás platí svoboda slova na úkor pravdivosti výroků," okomentovala výsledek soudních tahanic Bendova advokátka Ilona Kindlová. Benda se vyjádřit nechtěl, omluvil se, že je pracovně zaneprázdněný.

Spor začal v červnu 2008, kdy Tomáš Jarolím ve své tiskovině Krajský Ex-press vydal článek s titulkem Asociální demokrat. O Bendovi napsal, že "neoplývá politickou inteligencí, nemá žádnou vizi a sociální už vůbec ne". Dále, že "mění názory ze dne na den a nestydí se lhát" a také že "za svého působení v politice nashromáždil velké jmění".

Benda žádal omluvu a zveřejnění své reakce. Jarolím to odmítl. "Měl se chovat tak, aby nebylo o čem psát," reagoval Jarolím.

Krajský soud začal spor řešit už 14. prosince 2009. Jenže Jarolím mezitím převedl vydavatelství, jež měl do té doby jako živnostník, do společnosti Rigpa, kterou vlastnil. Tvrdí, že to neměl být způsob, jak se vyhnout odpovědnosti. "Bylo to snazší pro mé podnikání," zdůvodnil Jarolím.

Soudní líčení tím ale zkomplikoval a soudy řešily, kdo by vlastně měl vydat omluvu a Bendovu reakci. Přes Vrchní soud se spor vrátil zpět do Ústí nad Labem.

Místo omluvy napsal Jarolím o "bendomovcích"

Navíc mezitím, kdy soudy řešily první článek, vydal Jarolím další s názvem "Bendomovci aneb omluva nebude, pane Bendo" o Bendově chování k nájemníkům v jeho domě. I za něj Benda žádal omluvu.

Žaloba bobtnala a soudy ji nakonec rozdělily na čtyři části, v nichž žalobce žádal omluvy za oba články po Jarolímovi i firmě Rigpa.

Jarolím vždy tvrdil, že svá tvrzení doloží. To ale ani nemusel, soudy totiž řešily jen to, zda články mohly Bendu poškodit natolik, aby byla nutná omluva. A dospěly k závěru, že ne.

Třeba když Jarolím psal, že Benda praktikuje "asociální přístup" vůči nájemníkům ve svém domě v Teplicích, ústecký krajský soudce Tomáš Hodný v tom problém neviděl. "Nejedná se o tvrzení, které by se dotýkalo cti, vážnosti a důstojnosti žalobce. Jde o subjektivní náhled a hodnocení autora článku," sdělil soudce Hodný.

"Tím se ale dostáváme zcela mimo právní ochranu lidí, o nichž se píše," namítla Bendova advokátka Kindlová.

Soudy Bendu stály přes sto tisíc

Kromě toho, že soudce Hodný zamítl žalobu, navíc nařídil, aby Benda protivníkovi zaplatil přes 25 tisíc korun za jeho náklady soudního řízení. Kromě toho musel zaplatit i své výdaje, a protože podobných soudních líčení bylo v komplikovaném případu několik, lze odhadovat, že úhrada za soudy celkem musela být přes sto tisíc.

Kolik přesně to bylo, Bendova advokátka Kindlová nevěděla. "Hlavně ho to stálo čas a nervy," zmínila.

Útrata za právní služby každopádně Bendu nezruinuje, v poslední době proslul jako významný sponzor Paroubkovy strany LEV 21, na jejíž financování poslal v uplynulých dvou letech 16,5 milionu korun.

V úterý se žaloba na Jarolíma i Rigpu dostala před Vrchní soud v Praze. Ten zamítl obě. "Vrchní soud se ztotožnil s názorem ústeckého krajského soudu, že pan Benda jako veřejně činná osoba by měl snést vyšší míru kritiky," řekl mluvčí vrchního soudu Jan Krupička.

Není ale vyloučené, že tahanice budou pokračovat dál. "Vzhledem k tomu, že tato argumentace se neustále opakuje a nikdo nepotvrdil pravdivost předmětných článků, zvažujeme, že doporučíme klientovi, aby zkusil podat dovolání," zareagovala na verdikt vrchního soudu Bendova advokátka.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz