Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Okresní soud zmírnil exsenátoru Novákovi vězení, žalobce podal stížnost

  14:12aktualizováno  14:12
Okresní soud v Litoměřicích vyhověl žádosti bývalého senátora ODS Alexandra Nováka o přeřazení do mírnějšího typu vězení. V litoměřické věznici však Novák zatím zůstane. Státní zástupce totiž proti rozhodnutí podal na místě stížnost.

Alexandr Novák u litoměřického soudu uspěl už podruhé, zatím ale rozhodnutí vždy zarazila stížnost státního zástupce. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Státní zástupce Zdeněk Hammer řekl, že jeho stížnost souvisí s policejním vyšetřováním v Teplicích, kde si Novák odpykával čtyřletý trest za korupci původně. „Souvisí to s tou věcí, mimo jiné,“ řekl Hammer.

Na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, policie našla ve skříňkách počítač a mobilní telefon (o nalezení počítače zde).

„Kriminalisté případ dál prošetřují, obviněn nikdo nebyl,“ řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Novák trest vykonává ve věznici s dozorem a požádal o přemístění do věznice s dohledem. Ve své žádosti argumentoval tím, že výkon trestu pro něj má výchovný účinek. Ve vězení se podle vychovatelů chová řádně, má i kázeňské odměny. V současné době pomáhá ve skladu prádla.

„Povinnosti plní bez problémů. Věnuje se kondičnímu cvičení, čtení a navštěvuje počítačový kroužek,“ stojí ve zprávě z věznice.

Podle okresního soudu tak byly splněny všechny podmínky pro Novákovo přeřazení do mírnějšího vězení. O stížnosti žalobce, který Novákovo bezproblémové chování zpochybnil, bude rozhodovat ústecký krajský soud.

Podobně se vyvíjela i Novákova žádost o propuštění

Podobně se vyvíjela i nedávná Novákova žádost o to, aby ho soud z vězení podmínečně propustil na svobodu. Litoměřický okresní soud jeho žádosti v srpnu také vyhověl a státní zástupce i tehdy podal stížnost. Krajský soud pak rozhodnutí zrušil a vrátil do Litoměřic k novému projednání. Nový termín zatím nebyl stanoven.

Jak tehdy krajský soud rozhodnutí zdůvodnil, dosud není jasné. „Dosud jsme neobdrželi zprávu, že bylo písemné odůvodnění doručeno na Okresní soud v Litoměřicích, proto ho zatím nemůžeme zveřejnit. Předpokládám, že by to mohlo být do tří dnů,“ řekla mluvčí soudu Lenka Lasovská.

„Písemné odůvodnění dosud doručeno nebylo,“ potvrdil i žalobce Hammer.

Případ Novákova úplatku sahá do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil (rozsudek zde).

Novák u soudu v Litoměřicích:

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz