Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát si půjčil miliony a zmizel. Dluží i soudcům, soudí ho tak jinde

  8:56aktualizováno  8:56
Krajský soud v Ústí nad Labem začne projednávat případ královéhradeckého advokáta Rostislava Víška obžalovaného z podvodu a zpronevěry 10,6 milionu korun. Podle obžaloby si je půjčil od známých včetně několika soudců, peníze však nevracel a skončil v konkurzu. Nyní se skrývá neznámo kde.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Obžalovaný je advokát, který působil v Hradci Králové, a mezi poškozenými jsou i soudci tamního soudu. Proto bylo řízení rozhodnutím vrchního soudu z důvodu možné podjatosti delegováno do Ústeckého kraje,“ uvedla mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

Víšek si podle spisu začal půjčovat peníze od roku 2009, kdy se dostal do finančních potíží. Žádosti o půjčku vysvětloval různě.

„Kupříkladu věřitelům tvrdil, že ho vydírá klientka, která byla jeho přítelkyní a které prohrál soudní spor. Nebo že musí platit manželovi ženy, která kvůli němu spáchala sebevraždu, či že ho kvůli nějaké ženě vydírá ruská mafie,“ píše mimo jiné státní zástupce Jan Svoboda.

Jak Víšek s penězi naložil, není jasné. Celkem mu je půjčilo více než 70 lidí. Peníze si půjčoval i od svých klientů a příbuzných. Dohromady získal zhruba 15 milionů korun, část z toho umořil prodejem svého domu a dalších pozemků.

Mezi věřiteli jsou tři soudci Krajského soudu a Okresního soudu v Hradci Králové Petr Mráka, Ladislava Šulecová a Karel Peřina. Půjčky od soudců kritizovala už před lety, kdy vyšly najevo, odborná veřejnost.

„Vztah dlužníka a věřitele je přece jenom velmi blízký a soudce by měl velmi váhat, s kým do takového vztahu může vstoupit,“ uvedl tehdejší prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Policie po advokátovi pátrá přes dva roky

Hlavní líčení má začít 30. června. Zda se ale Víšek dostaví, není jasné, policie po něm pátrá od ledna 2013. „Na obžalovaného je vydán evropský zatýkací rozkaz, protože už v přípravném řízení se vedlo řízení proti uprchlému,“ podotkla mluvčí soudu Trejbalová.

Rostislav Víšek

Rostislav Víšek

Datum narození 3. 12. 1964

Pátrání vyhlášeno 28. 1. 2013

Bydliště - okres Hradec Králové

Výška 170 až 180 cm

Postava střední

O tom, kde by se mohl advokát nacházet, nemá soud žádné informace. Mlčí i policie. „Víc informací nemůžeme poskytnout,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Libuše Holá. Policie zveřejnila pouze Víškovu fotku, životní údaje a popis.

Jisté je, že u soudu se ukáže Víškova právní zástupkyně Gabriela Šťastná. „K nařízenému jednání se samozřejmě dostavím. Ke kauze se ale blíže nemohu vyjadřovat,“ uvedla advokátka Šťastná.

Líčení proběhne i přes Víškovu nepřítomnost. „Soud bude ve věci jednat i v případě, že se obžalovaný k jednání nedostaví,“ podotkla mluvčí Trejbalová.

Víškovi v případě uznání viny hrozí až 10 let vězení. Polehčující okolnost neshledal státní zástupce ani v tom, že se Víšek téměř všem svým věřitelům písemně omluvil.

„Omluvné dopisy sepsané obviněným totiž svědčí spíše než o lítosti o snaze oddálit definitivní odhalení,“ míní žalobce Svoboda.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ ANALYTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz