Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Říkalo se, že jezdí hrát ruletu, vypověděl bratranec zmizelého advokáta

  17:09aktualizováno  17:09
Krajský soud v Ústí nad Labem začal řešit případ královéhradeckého advokáta Rostislava Víška, který je obžalovaný z podvodu a zpronevěry. Dohromady si půjčil téměř 12 milionů korun od dvaaosmdesáti lidí, mezi nimiž jsou i soudci. Víšek zmizel i se svou matkou a pátrá po něm i Interpol.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Letos padesátiletý advokát měl zpočátku dobrou pověst. Pak se ale v roce 2009 dostal do finančních potíží a začal si půjčovat. Státnímu zástupci v úterý trvalo hodinu, než přečetl celou obžalobu s výčtem všech jeho skutků. Vyplývá z ní, že v jednom dni šel pro peníze i za několika lidmi, a dokonce se stávalo, že mu různě vysoké částky půjčili členové jedné rodiny, aniž by o tom vzájemně věděli.

Rostislav Víšek

Rostislav Víšek

Datum narození 3. 12. 1964

Pátrání vyhlášeno 28. 1. 2013

Bydliště - okres Hradec Králové

Výška 170 až 180 cm

Postava střední

Žádosti o půjčku vysvětloval advokát různě. Jednou třeba podle obžaloby tvrdil, že potřebuje peníze pro bývalou přítelkyni, která ho vydírá, podruhé chtěl 15 tisíc korun na koupi vánočního dárku a jindy zase jako záminku uváděl, že půjčku potřebuje na vypořádání sporu s nemocnicí nebo že je vydírán kvůli neprofesionálnímu přístupu.

„Kupříkladu věřitelům tvrdil, že ho vydírá klientka, která byla jeho přítelkyní a jíž prohrál soudní spor. Nebo že musí platit manželovi ženy, která kvůli němu spáchala sebevraždu, či že ho kvůli nějaké ženě vydírá ruská mafie,“ uvedl mimo jiné státní zástupce Jan Svoboda.

Zpočátku si Víšek půjčoval částky kolem 100 až 400 tisíc korun, později to byly řádově desetitisíce korun. Na půjčky vystavoval věřitelům směnky. Na začátku roku 2012 rozeslal dopisy, ve kterých své závazky uznává. Jenomže pak zmizel a od 28. ledna 2013 po něm policie pátrá.

Věřili jsme mu, řekl bratranec

Před soudem mimo jiné vypovídala teta obžalovaného, která mu půjčila 350 tisíc, a její syn, který poskytl 800 tisíc korun. „Přišel se svou matkou a nejprve tvrdil, že ho přepadli. Pak, že se zamotal do potíží s akciemi,“ uvedl Víškův bratranec. „Věřil jsem mu,“ podotkl.

Po roce se však prý začal pídit po penězích a přišel na to, kde všude Víšek dluží. „My jsme to nevěděli ani mezi sebou. Slíbili jsme mu, že o půjčce nikomu neřekneme, a to jsme dodrželi,“ popsal muž, který údajně viděl svého příbuzného naposledy loni okolo Velikonoc.

Dále vypověděl, že si myslí, že matka obžalovaného, s níž žil a které stát doposud vyplácí důchod, už nežije. Na co peníze bratranec potřeboval, prý neví. „Říkalo se, že jezdí hrát ruletu do Prahy,“ řekl pouze.

Těmto dvěma Víšek aspoň část peněz vrátil, dohromady 150 tisíc korun. A stejně tak několika dalším lidem. Celkem si totiž napůjčoval asi 15 milionů, část dluhů ale umořil prodejem domu a pozemků.

Hlavní líčení bude pokračovat ve středu výslechem dalších svědků. Rozsudek nad uprchlým advokátem, kterému hrozí až 10 let vězení, ale zřejmě tento týden nepadne.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz