Bývalý policista a dnešní finanční ředitel fotbalové Slavie Adam Řebíček

Bývalý policista a dnešní finanční ředitel fotbalové Slavie Adam Řebíček přichází k soudu, který se znovu zabývá jeho obžalobou z přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Za ním jde další obžalovaný Roman Majerník. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Teplický soud opět zprostil slávistu Adama Řebíčka obžaloby z korupce

  • 5
Teplický okresní soud už podruhé zprostil obžaloby z korupce bývalého policistu a dnešního bosse fotbalové Slavie Adama Řebíčka a jeho dva někdejší kolegy z teplické hospodářské kriminálky. První rozsudek vrátil krajský soud do Teplic s tím, že soudce špatně vyhodnotil důkazy. Nové, stejné rozhodnutí nyní krajský soud prověří také.

Řebíčka podle jeho právníka verdikt teplického soudu potěšil, nicméně ho ještě čeká odvetný zápas.

"Ví, že boj ještě neskončil. Padlo odvolání," poznamenal jeho advokát Vojtěch Krejčíř.

Adam Řebíček podle obžaloby jako bývalý policista spolu s kolegy Romanem Majerníkem a Radkem Turišinem bral úplatky a zneužil svou pravomoc. Majitel teplického autobazaru AutoHypo Michael Bartes vypověděl, že ho od roku 2006 do listopadu 2007 nutili platit za "beztrestnost".

Nejprve mu podle jeho slov nabídli, že mu budou krýt záda kvůli vyšetřování zpronevěry 320 tisíc korun. Bartes uvedl, že po něm chtěli další a další peníze a on jim vyplatil celkem tři miliony korun. Když platit přestal, skončil ve vazbě.

Když se dostal ven, dál se s nimi scházel a hovory si nahrával. Na záznamech se sice snažil obžalované přimět k doznání, jejich odpovědi ale byly vyhýbavé.

Je to složitý případ, říká teplický soudce

Soudce Milan Ferenc odmítl MF DNES říct, proč trojici obžaloby zprostil.

"Je to složitý případ, který nelze popsat jednou větou. Bylo tam strašně moc důvodů, které budu podrobně rozebírat v písemném odůvodnění. Nebylo by vhodné, aby se o důvodech procesní strany dozvěděly dříve z médií než z písemného odůvodnění," řekl.

Kdy bude verdikt sepsaný, není jasné. "Začnu s tím hned, jak to bude možné," řekl soudce Ferenc. I tak ale tuto dobu odhaduje na dva měsíce.

Obžalovaní a jejich obhájci jsou s rozhodnutím teplického soudu spokojení.

"Soud objektivně zhodnotil všechny důkazy a jiný logický závěr učinit nemohl," reagovala advokátka Helena Tukinská, která zastupuje Romana Majerníka.

Státní zástupce se opět odvolal

S tím ale nesouhlasí státní zástupce Radek Bělor. Odvolal se hned v soudní síni. Během své závěrečné řeči uvedl, že důkazy podle něj svědčí o vině obžalovaných. Upozornil na to, že odvolací senát Krajského soudu v Ústí nad Labem už v minulosti nesouhlasil s tím, jak teplický soud důkazy hodnotil.

Bělor navrhoval Majerníkovi dva roky vězení, Turišinovi dvouletou podmínku a Řebíčkovi podmínku osmnáct měsíců. Zároveň chtěl, aby všichni zaplatili pokutu 200 tisíc korun a deset let nesměli pracovat ve státních službách.

Soudní líčení se vleče už od května 2010 a provázely ho dramatické okolnosti. Svědek Bartes prohlásil, že mu kdosi vyhrožoval a snažil se ho i uplatit nejprve čtyřmi, později sedmi miliony korun, aby vypovídal ve prospěch Adama Řebíčka. Když odjížděl od soudu, někdo se ho prý pokusil vytlačit ze silnice.

Tlakům čelil i soudce Ferenc. Kdosi se ho snažil očernit a údajně dostal neupřesněnou nabídku, zda by byl ochotný za peníze případ vyřešit ve prospěch obžalovaných.

"Musím vás zprostit obžaloby pro nedostatek důkazů, byť vy čisté svědomí nemáte," prohlásil na adresu obžalovaných po svém prvním rozhodnutí.

Podle krajského soudu důkazy byly

Krajský soud poté po odvolání žalobce případ vrátil zpět do Teplic a konstatoval, že z důkazů vyplývá spíše to, že obžalovaní zločin spáchali.

"Z nahrávek vyplývají skutečnosti, které v kontextu s dalšími důkazy podporují závěr obžaloby, že k protiprávnímu jednání ze strany obžalovaných došlo," konstatovala soudkyně Naděžda Hájková.

Teplický soud podle ní dokazování odbyl a některé důkazy ignoroval.

"Neodstranil rozpory ve svědeckých výpovědích, nesdělil, proč věří jednomu svědku a ne druhému," uvedla tehdy.