Sokoli v Českém Švýcarsku vyvedli mladé, hnízda hlídají strážci

  9:33aktualizováno  9:33
Strážci v Národním parku České Švýcarsko a dalších místech hlídají hnízda vzácných sokolů stěhovavých. Hlídky je mají za úkol střežit v době líhnutí mláďat i kvůli zlodějům. Dravci jsou totiž na černém trhu žádaní.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) | foto: AP

Hlídky střeží kromě národního parku například i CHKO České středohoří, kde se nedávno jedno mládě přísně chráněného dravce vylíhlo poprvé po deseti letech. Je to statná samička a v pátek jí bylo přesně 14 dní.

Sokoli u nás

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

V 19. století hnízdilo na českém území 100 až 150 párů sokolů. V 70. letech minulého století ale kvůli nadměrnému užívání pesticidů zcela vyhynuli. Jedy byli infikováni holubi, jejich hlavní potrava.

Zpátky se sokoli vrátili až o dekádu později, kdy je začali vracet do přírody němečtí ochránci a některé páry přelétly do Čech. Rozšířili se v 90. letech, kdy se přidali i čeští ornitologové. I přesto ještě loni v celé zemi hnízdilo stále jen 53 párů sokolů.

"Žije tu jediný pár, a když teď vyvedl mládě, tak doufáme, že tu bude sokolů přibývat. Po roce 2001 odtud zmizeli a jejich další hnízdění byla neúspěšná, jednou kvůli tomu, že je vyrušil nezodpovědný horolezec," říká Václav Beran, který v celé zemi koordinuje péči o sokoly, kroužkuje je a ví o každém jejich hnízdě v Česku.

Strážci hnízda hlídají kvůli podobným excesům, v Českém středohoří je sledovala dokonce i poříční policie. Sokoli totiž na vyvedení mláďat potřebují klid. Pokud ho rodiče mají, je padesátiprocentní šance, že potomky vyvedou. Vylíhnout se mohou až 4 mláďata, běžná jsou dvě.

"Přirozenými nepřáteli sokolů jsou krkavec a výr velký. Ti jim likvidují vejce a výr i zabíjí mláďata. Takže sokoli mají svých starostí dost i bez lidí. Proto nám tak záleží na tom, aby měli klid," vysvětluje opatření mluvčí parku Tomáš Salov.

Nejvíc mláďat čekají právě v národním parku a také v CHKO Labské pískovce. Zde právě nyní na potomky čeká 9 párů sokolů a okolí jejich hnízd je až do konce června uzavřeno.

Sokoly ohrožují i zloději

Kromě nezodpovědných turistů a sportovců ale strážci hlídají hnízda ještě před dalším druhem lidských nepřátel - zloději. Ty přitom často neodradí ani hrozba vysoké pokuty. Na černém trhu totiž za vejce či mláďata dostanou mnohonásobně víc, než zaplatí.

"S vykrádáním hnízd se bohužel setkáváme neustále. Loni byla prokazatelně vykradena dvě, jedno přímo uprostřed Národního parku Krkonoše a jedno v Jeseníkách," říká Beran. Hnízdo v Krkonoších proto letos hlídá i kamera.

Chytit zloděje však není snadné ani tak. "Nelze sedět u všech hnízd 24 hodin denně. V Krkonoších zase padla mlha, a než se hlídač vzpamatoval, byla vejce pryč," popisuje Beran.

Loni vyvedlo mláďata 49 párů sokolů. Na severu Čech, kde je populace sokolů největší, má pravidelně mladé nejméně 10 párů těchto opeřenců. "Loňský rok byl rekordní, vylíhlo se 20 mláďat," říká ředitel NP České Švýcarsko Petr Benda s tím, že některá mláďata z Českého Švýcarska už dnes pro změnu hnízdí a vyvádějí mladé v parcích v Polsku či Německu.

"Je přitom naděje, že se sokoli vrátí i do dalších lokalit v kraji. Naučili se hnízdit na stromech, a dokonce i na lidských stavbách. Věřím proto, že příznivý trend bude pokračovat," dodal Beran.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Jsme tady pro celý kraj a jsme tu zdarma, říká ředitelka knihovny

Ředitelka knihovny Jana Linhartová

Krajská knihovna v Ústí nad Labem není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knihy, časopisy, hudební nosiče či hry. V...

Soud dal podmínku úřednici, jež neodvolala kandidaturu senátorky Dernerové

Ilustrační snímek

Podmínkou a zákazem činnosti potrestal soud bývalou tajemnici mosteckého magistrátu Janu Čejkovou za to, že se před...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Svářeč kovů / zámečník, Tábor (Planá nad Lužnicí), až 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz