Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Většina propuštěných vězňů se za mříže vrací. Církev pro ně zřídí firmu

  12:25aktualizováno  12:25
Litoměřické biskupství připravuje sociální firmu, která bude zaměstnávat čerstvě propuštěné vězně. Do roka se jich totiž v Česku vrací až 60 procent zpět za mříže, protože návrat na svobodu nezvládnou. Například ve Skandinávii se přitom do vězení do roka vrátí jen 20 procent propuštěných.
Do vězení se do roka vrací šedesát procent propuštěných vězňů. Ilustrační snímek

Do vězení se do roka vrací šedesát procent propuštěných vězňů. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Jsou velmi ohroženou skupinou. Venku nemají zázemí, někdy dluží za pobyt ve věznici, často je dostihne dluh z minulosti. Hrozí proto, že se opět dopustí trestného činu, aby si zajistili obživu,“ přibližuje situaci propuštěných trestanců generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl.

Vězeňství v číslech

Zaměstnanost ve věznicích se pohybuje dlouhodobě kolem 60 procent práceschopných.

Roční náklady na jednoho vězně jsou 394 200 Kč, průměrný denní náklad na jednoho vězně je tedy zhruba 1 080 Kč.

Celkové výdaje Vězeňské služby byly minulý rok necelých osm miliard korun. Z toho se 480 milionů vrátilo zpět například díky zaměstnání vězňů.

Při amnestii v roce 2013 bylo propuštěno 6 471 vězňů. Počet lidí v českých věznicích díky tomu klesl z 22 645 (k 31. prosinci 2012) na 16 091 (k 22. únoru 2013).

Věznice v litoměřické diecézi: Nové Sedlo, Všehrdy, Bělušice, Stráž pod Ralskem, Rýnovice.

Vazební věznice: Teplice, Litoměřice, Liberec.

Diecéze proto v Litoměřicích uspořádala setkání se zástupci Vězeňské služby, Agentury pro sociální začleňování či úřadu práce a navrhla spolupráci v oblasti sociálního podnikání, které by umožnilo propuštěné vězně zaměstnávat.

Jedním z prvních projektů bude zemědělská sociální farma na Českolipsku, kde najde práci několik propuštěných vězňů. Svou činnost by měla zahájit už koncem tohoto roku.

„V rámci republiky půjde o pilotní projekt. Litoměřická diecéze je totiž s koncepční pomocí propuštěným vězňům nejdále,“ upozorňuje hlavní kaplanka Vězeňské služby ČR Květoslava Jakubalová.

Pracovníky v zemědělské farmě později doplní i skupina, která bude pracovat v lesích diecéze, a stavební četa. Své služby by však propuštění vězni nabízeli i firmám a soukromým osobám.

Kaplani vhodné trestance vytipují už ve věznicích

Na území litoměřické diecéze se nachází hned osm věznic, což je nejvíce v zemi. O tom, kdo z propuštěných vězňů výhodu v podobě zaměstnání v sociálním podniku získá, rozhodnou pracovníci diecéze a Vězeňské služby.

Kdo pomůže

O začlenění bývalých vězňů zpět do společnosti usiluje Probační a mediační služba. Dohled nad její činností provádí Ministerstvo spravedlnosti.

Kromě toho v tomto směru hrají významnou roli nestátní neziskové organizace, jako je například sdružení Na svobodě, Za branou či centrum Rubikon.

„Vytipujeme lidi, kteří v dohledné době končí výkon trestu a zůstávají v lokalitě, kde bychom jim mohli nabídnout práci. Musí to být lidé pracovití a spolehliví, musí ctít určitá pravidla. Nemůže jít o osoby, které pak budou na svobodě další tři lidé hlídat,“ říká Jakubalová.

Podle Stanislava Přibyla je v tomto ohledu velkou výhodou to, že kaplani s vězni dlouhodobě pracují, a mohou je tedy dobře poznat.

„Nebudeme je odchytávat až před bránou trestnice. Můžeme je naopak připravovat už ve výkonu trestu. Je totiž třeba začínat s lidmi, kteří projektem projdou lehčeji,“ podotkl Přibyl. Oba duchovní zároveň říkají, že katolická víra vstupenkou do projektu nebude.

„Zájem o duchovenskou činnost se však mezi vězni zvyšuje. Je u nich cítit hlubší zájem pracovat na sobě. Vnímáme to jako dobrý odrazový můstek,“ naznačuje Jakubalová, jakým lidem by církev spolu s věznicemi měla vyjít vstříc v první řadě. Třeba tím, že pro ně připraví rekvalifikační kurzy. Uvažuje například o kurzech práce s motorovou pilou či křovinořezem.

Výběr vězňů má předejít nevoli okolí

Pečlivý výběr vhodných adeptů má také zamezit tomu, aby se proti sociální firmě bouřili lidé z okolí.

„S jinými projekty, v nichž figurují vězni, jsme mnohde naráželi na nevoli. Lidé nechtěli, aby v jejich sousedství pracovaly či žily trestané osoby. Pak se to ale zlomí a lidé poznají, že jim žádné nebezpečí nehrozí,“ říká Jakubalová. Propuštění vězni si totiž podle ní šance pracovat neobyčejně cení.

Aktivita litoměřického biskupství v oblasti podpory zaměstnanosti znevýhodněných skupin už během letošního roku začala i v jiných sférách a vedla už k vytvoření 42 nových pracovních míst v Libereckém kraji a 24 v okrese Teplice.

Inspirací pro chystaný projekt s vězni byla hlavně aktivita Farní charity v České Lípě, která od letoška provozuje sociální podnik na údržbu zeleně. Zaměstnává zhruba 15 handicapovaných lidí a některým z nich poskytuje také ubytování ve vlastní sociální ubytovně.

Zaměstnávání znevýhodněných skupin obyvatel řeší i vládní Agentura pro sociální začleňování, která se v současné době podílí na přípravě zákona o sociálním podnikání.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz