Reliéf z kadaňské nemocnice

Reliéf z kadaňské nemocnice | foto: Miloš Štáfek

Nadšenci fotí mozaiky, které za socialismu zdobily města na severu Čech

  • 2
Nadšenci z chomutovského sdružení Kuprospěchu seznamují veřejnost se specifickým uměním, které v dobách socialismu zdobilo nově vznikající domy, zákoutí nebo sídliště. Od roku 2007 pořizují fotky mozaik, reliéfů a jiného nástěnného umění. Výsledek nyní shrnuli do výstavy a publikace Střepy rozkvětu.

„Dosud jsme zmapovali více než 250 nástěnných děl a kolekce určitě není kompletní, stále jsou v Ústeckém kraji obce a čtvrti, které jsme nenavštívili,“ uvedl lovec mozaik Petr Karásek.

Mozaika z chomutovské Luny

Jak dnes mozaiky vypadají, si budou moci lidé prohlédnout na výběru fotografií v prostorách chomutovské kavárny Café Rouge od 21. ledna. K vidění bude třeba reliéf z kadaňské nemocnice či mozaika z chomutovské Luny.

Podle Karáska lidé k tomuto uměleckému fenoménu přistupují negativně nejen kvůli době, v níž díla vznikala, ale i proto, že je někdy vnímají jako kýč. Karásek ale říká, že je škoda, že tato díla leží na okraji zájmu.

„Na řadě unifikovaných sídlišť je taková mozaika či reliéf často jediným zajímavým bodem či místem setkání. Jelikož jejich adresátem byly často děti, podporovaly jejich vztah k místu. Nové pestrobarevné fasády či obchodní centra takové funkce rozhodně neplní,“ podotkl Karásek.