Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplický pramen dostal ochranu do dubna. Čerpání důlní vody platí stát

  8:58aktualizováno  8:58
Teplice získaly na dalšího čtvrt roku jistotu, že je nezatopí důlní voda a nezničí léčivý lázeňský pramen. Stát uzavřel smlouvu s firmou, která bude důlní vody čerpat do jara. Těžaři s čerpáním přestali v říjnu po 120 letech, když vypršela historická smlouva. Lázně a radnice věří, že stát najde trvalé řešení.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

Novou smlouvu uzavřel Státní podnik Palivový kombinát v Ústí s firmou Coal Services nejprve do konce roku 2015, před pár dny ji prodloužil dodatkem.

„Zajistí čerpání důlních vod do konce března 2016,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba. „Hladinu důlních vod to udrží na kótě 209,75 metrů nad mořem, která byla Českým inspektorátem lázní stanovena jako bezpečná ve vztahu k provozu Pravřídla,“ dodal.

Čerpání zatím platí stát. Přestože jde zatím jen o provizorium, které ještě nedává Lázním Teplice dlouhodobou jistotu a klid, lázně dodatek přivítaly.

„Je to dobrá zpráva. Je vidět, že existuje snaha to vyřešit. Zatím nepodléháme žádné panice, věříme, že se to nakonec vyřeší úplně,“ řekla obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.

Co bude od 1. dubna, o tom má ministerstvo podle Kotrby rozhodnout „v krátkém časovém horizontu“. Na dotaz, proč rovnou neuzavřelo trvalou dohodu, však neodpověděl.

Problémy s vodou začaly důlním neštěstím

Počátek nynějších problémů sahá do roku 1879, kdy došlo k neštěstí na dole Döllinger. Vyvalilo se obrovské množství vody, v níž se utopilo 21 horníků.

Složité podloží se po průvalu proměnilo a o třicet metrů klesla hladina léčebného pramene Pravřídlo, jež zásobuje lázně termální vodou plnou minerálů, díky nimž má unikátní vlastnosti pro léčbu pohybového ústrojí.

Majitel panství uzavřel 2. února 1895 s těžaři dohodu - v rámci likvidace škod způsobených těžbou musí vlastník dolu odčerpávat důlní vodu tak, aby neohrožovala město a lázním neznehodnotila pramen.

Vše platilo až do letošního června, kdy firma Coal Services, jež patří do skupiny Czech Coal, oznámila, že čerpat přestane. Nechtěla utrácet milion ročně za provoz čerpadel, protože původní smlouva už podle ní neplatí, neboť těžba skončila, dobývací prostory byly zrušeny a sanace provedeny.

Voda by mohla ohrozit Pravřídlo a zatopit sklepy v centru

V noci na 13. října firma čerpadla vypnula. Čerpadla stála až do 9. listopadu a voda mezitím stoupla o metr.

„Mohla by být ohrožena kvalita a vydatnost pramenů,“ varoval mluvčí lázní Michal Sinčák.

Šéf stavebního úřadu Oldřich Moravec upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny poškodit - zakalit je, změnit jim barvu i teplotu.

Tajemník radnice Marek Fujdiak navíc připojil, že stoupající hladina podzemní vody zaplaví sklepy obchodních center, domu kultury a divadla stojících u náměstí (o problému s vodou zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Peugeot 308 SW 1,6THP /ČR
Peugeot 308 SW 1,6THP /ČR

r.v. 2013, naj. 95 700 km, benzín
186 999 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz