Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplický pramen dostal ochranu do dubna. Čerpání důlní vody platí stát

  8:58aktualizováno  8:58
Teplice získaly na dalšího čtvrt roku jistotu, že je nezatopí důlní voda a nezničí léčivý lázeňský pramen. Stát uzavřel smlouvu s firmou, která bude důlní vody čerpat do jara. Těžaři s čerpáním přestali v říjnu po 120 letech, když vypršela historická smlouva. Lázně a radnice věří, že stát najde trvalé řešení.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

Novou smlouvu uzavřel Státní podnik Palivový kombinát v Ústí s firmou Coal Services nejprve do konce roku 2015, před pár dny ji prodloužil dodatkem.

„Zajistí čerpání důlních vod do konce března 2016,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba. „Hladinu důlních vod to udrží na kótě 209,75 metrů nad mořem, která byla Českým inspektorátem lázní stanovena jako bezpečná ve vztahu k provozu Pravřídla,“ dodal.

Čerpání zatím platí stát. Přestože jde zatím jen o provizorium, které ještě nedává Lázním Teplice dlouhodobou jistotu a klid, lázně dodatek přivítaly.

„Je to dobrá zpráva. Je vidět, že existuje snaha to vyřešit. Zatím nepodléháme žádné panice, věříme, že se to nakonec vyřeší úplně,“ řekla obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.

Co bude od 1. dubna, o tom má ministerstvo podle Kotrby rozhodnout „v krátkém časovém horizontu“. Na dotaz, proč rovnou neuzavřelo trvalou dohodu, však neodpověděl.

Problémy s vodou začaly důlním neštěstím

Počátek nynějších problémů sahá do roku 1879, kdy došlo k neštěstí na dole Döllinger. Vyvalilo se obrovské množství vody, v níž se utopilo 21 horníků.

Složité podloží se po průvalu proměnilo a o třicet metrů klesla hladina léčebného pramene Pravřídlo, jež zásobuje lázně termální vodou plnou minerálů, díky nimž má unikátní vlastnosti pro léčbu pohybového ústrojí.

Majitel panství uzavřel 2. února 1895 s těžaři dohodu - v rámci likvidace škod způsobených těžbou musí vlastník dolu odčerpávat důlní vodu tak, aby neohrožovala město a lázním neznehodnotila pramen.

Vše platilo až do letošního června, kdy firma Coal Services, jež patří do skupiny Czech Coal, oznámila, že čerpat přestane. Nechtěla utrácet milion ročně za provoz čerpadel, protože původní smlouva už podle ní neplatí, neboť těžba skončila, dobývací prostory byly zrušeny a sanace provedeny.

Voda by mohla ohrozit Pravřídlo a zatopit sklepy v centru

V noci na 13. října firma čerpadla vypnula. Čerpadla stála až do 9. listopadu a voda mezitím stoupla o metr.

„Mohla by být ohrožena kvalita a vydatnost pramenů,“ varoval mluvčí lázní Michal Sinčák.

Šéf stavebního úřadu Oldřich Moravec upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny poškodit - zakalit je, změnit jim barvu i teplotu.

Tajemník radnice Marek Fujdiak navíc připojil, že stoupající hladina podzemní vody zaplaví sklepy obchodních center, domu kultury a divadla stojících u náměstí (o problému s vodou zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz