Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspekce začala trestat sběrny za směnky, porušují zákaz hotovosti

  12:02aktualizováno  12:02
Inspektoři životního prostředí se rozhodli trestat provozovatele sběren kovového odpadu, kteří vymysleli fintu, jak svým zákazníkům vyplácet za šrot peníze na ruku, přestože to zákon zakazuje. Sběrny vypisují směnky, které mohou obratem proplatit.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš TáborskýMAFRA

„Považujeme to za obcházení zákona o odpadech,“ říká vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí Lukáš Kůs.

Fintu inspektoři odhalili 11. března při rozsáhlých kontrolách na Mostecku, kde pořídili fotodokumentaci směnek. Inspekce se pak radila s právníky, co s tím. Záležitost konzultovala i s odborníky z ministerstva životního prostředí.

Zákon a sběrny

Od 1. března platí vyhláška, která zakazuje vyplácet lidem za kovový odpad hotovost. Nestanoví ale, jak mají sběrny postupovat, ministerstvo životního prostředí jen doporučilo, aby se platby prováděly z účtu na účet nebo složenkou.

Některé sběrny zákaz obešly, vypisují směnky, které mohou sběračům kovů okamžitě proplatit.

Inspekce životního prostředí to odhalila při rozsáhlých kontrolách 11. března, teď se po poradě s právníky rozhodla, že takové obcházení zákona nebude tolerovat a sběrny bude trestat. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až milion korun.

„Musíme to pořádně rozklíčovat a posuzovat případy jednotlivě, je to nová věc,“ uvažoval Kůs.

Existují totiž různé typy směnek, které se liší podle toho, kdo je má komu vyplácet a kdy. V první řadě se inspekce zaměřila na takzvané vistasměnky.

„To je směnka, která je splatná takzvaně na viděnou, tedy při předložení. To znamená, že k proplacení může dojít hned, splatná je v podstatě ještě v kanceláři sběrny,“ popsal Kůs. Podle něj je to jasné porušení zákona.

Potíže čekají první sběrnu

„Jedné sběrně jsme už poslali protokol o kontrolním zjištění,“ sdělil Kůs. Majitel sběrny bude mít 15 dní na případné námitky, pak inspekce životního prostředí zahájí správní řízení, na jehož konci může být až milionová pokuta.

To samé podle Kůse čeká i ostatní sběrny, které inspektoři přistihli při používání vistasměnek. Proto inspektory na úterní poradě vyzval, aby mu takové případy hlásili. A už se zjistilo, že vistasměnky jsou rozšířenější, než se původně zdálo. Kromě Mostecka a středních Čech se objevily i v dalších českých regionech, třeba i v Moravskoslezském kraji.

Kůs ale upozornil, že správní řízení může dopadnout i na sběrny, které používají jiný typ směnek. O tom se ale inspekce teprve poradí.

Zákaz vyplácet peníze v hotovosti upravuje vyhláška, která začala platit 1. března. Ministerstvo životního prostředí si od ní slibuje, že ubudou krádeže kovů. Vyhláška ale stanoví pouze to, že sběrna nesmí nikomu vyplácet peníze v hotovosti. Jakým způsobem má platit, však neříká. Ministerstvo jen vydalo doporučení, aby sběrny posílaly peníze za kovový odpad z účtu na účet nebo složenkou.

Ministerstvo mezitím vypracovalo také novelu zákona o odpadech, kde už bude výplata peněz z účtu na účet nebo složenkou přímo nařízená. Schválení novely je ale složitější a mluvčí resortu Petra Roubíčková předpokládá, že platit by mohla od konce léta.

Kárky se šrotem z ulic zmizely, říkají strážníci

Většina sběren ale vyhlášku poslechla a díky ní sběračů a zlodějů kovů ubylo. „Dříve jsme odebírali kovový šrot jako zatajený nález nejméně jednou až dvakrát týdně. Od března jsme nezastavili ani jednu osobu, která by na kárce kovový odpad táhla,“ řekl ČTK mluvčí ústecké městské policie Jan Novotný.

Podobnou zkušenost mají i v Mostě. Podle velitele městské policie a náměstka primátora Marka Hrabáče by navíc pomohlo, kdyby sběrny nefungovaly nonstop. Zloději kovů způsobí Chomutovu škodu ročně za 200 tisíc korun.

Zatímco vedení měst vyhlášku vítá, majitelé sběren z ní radost nemají. Zvláště pro ty malé je zasílání drobných částek prostřednictvím poštovních poukázek nevýhodné až ztrátové.

„Od března se výkup snížil o 80 procent, museli jsme propustit dva zaměstnance ze čtyř,“ oznámil už po dvou týdnech platnosti vyhlášky vedoucí sběrny v Postoloprtech Pavel Růžička.

Změnu pocítili také obyvatelé panelových domů, od jejichž dveří mizí letáky. Někteří zloději totiž vyměnili kov za papír.

Rozkrádání kovů v Kladně. Hokejista Jaromír Jágr nachytal muže, jak odváží ze stadionu železo:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz