Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspekce začala trestat sběrny za směnky, porušují zákaz hotovosti

  12:02aktualizováno  12:02
Inspektoři životního prostředí se rozhodli trestat provozovatele sběren kovového odpadu, kteří vymysleli fintu, jak svým zákazníkům vyplácet za šrot peníze na ruku, přestože to zákon zakazuje. Sběrny vypisují směnky, které mohou obratem proplatit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš TáborskýMAFRA

„Považujeme to za obcházení zákona o odpadech,“ říká vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí Lukáš Kůs.

Fintu inspektoři odhalili 11. března při rozsáhlých kontrolách na Mostecku, kde pořídili fotodokumentaci směnek. Inspekce se pak radila s právníky, co s tím. Záležitost konzultovala i s odborníky z ministerstva životního prostředí.

Zákon a sběrny

Od 1. března platí vyhláška, která zakazuje vyplácet lidem za kovový odpad hotovost. Nestanoví ale, jak mají sběrny postupovat, ministerstvo životního prostředí jen doporučilo, aby se platby prováděly z účtu na účet nebo složenkou.

Některé sběrny zákaz obešly, vypisují směnky, které mohou sběračům kovů okamžitě proplatit.

Inspekce životního prostředí to odhalila při rozsáhlých kontrolách 11. března, teď se po poradě s právníky rozhodla, že takové obcházení zákona nebude tolerovat a sběrny bude trestat. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až milion korun.

„Musíme to pořádně rozklíčovat a posuzovat případy jednotlivě, je to nová věc,“ uvažoval Kůs.

Existují totiž různé typy směnek, které se liší podle toho, kdo je má komu vyplácet a kdy. V první řadě se inspekce zaměřila na takzvané vistasměnky.

„To je směnka, která je splatná takzvaně na viděnou, tedy při předložení. To znamená, že k proplacení může dojít hned, splatná je v podstatě ještě v kanceláři sběrny,“ popsal Kůs. Podle něj je to jasné porušení zákona.

Potíže čekají první sběrnu

„Jedné sběrně jsme už poslali protokol o kontrolním zjištění,“ sdělil Kůs. Majitel sběrny bude mít 15 dní na případné námitky, pak inspekce životního prostředí zahájí správní řízení, na jehož konci může být až milionová pokuta.

To samé podle Kůse čeká i ostatní sběrny, které inspektoři přistihli při používání vistasměnek. Proto inspektory na úterní poradě vyzval, aby mu takové případy hlásili. A už se zjistilo, že vistasměnky jsou rozšířenější, než se původně zdálo. Kromě Mostecka a středních Čech se objevily i v dalších českých regionech, třeba i v Moravskoslezském kraji.

Kůs ale upozornil, že správní řízení může dopadnout i na sběrny, které používají jiný typ směnek. O tom se ale inspekce teprve poradí.

Zákaz vyplácet peníze v hotovosti upravuje vyhláška, která začala platit 1. března. Ministerstvo životního prostředí si od ní slibuje, že ubudou krádeže kovů. Vyhláška ale stanoví pouze to, že sběrna nesmí nikomu vyplácet peníze v hotovosti. Jakým způsobem má platit, však neříká. Ministerstvo jen vydalo doporučení, aby sběrny posílaly peníze za kovový odpad z účtu na účet nebo složenkou.

Ministerstvo mezitím vypracovalo také novelu zákona o odpadech, kde už bude výplata peněz z účtu na účet nebo složenkou přímo nařízená. Schválení novely je ale složitější a mluvčí resortu Petra Roubíčková předpokládá, že platit by mohla od konce léta.

Kárky se šrotem z ulic zmizely, říkají strážníci

Většina sběren ale vyhlášku poslechla a díky ní sběračů a zlodějů kovů ubylo. „Dříve jsme odebírali kovový šrot jako zatajený nález nejméně jednou až dvakrát týdně. Od března jsme nezastavili ani jednu osobu, která by na kárce kovový odpad táhla,“ řekl ČTK mluvčí ústecké městské policie Jan Novotný.

Podobnou zkušenost mají i v Mostě. Podle velitele městské policie a náměstka primátora Marka Hrabáče by navíc pomohlo, kdyby sběrny nefungovaly nonstop. Zloději kovů způsobí Chomutovu škodu ročně za 200 tisíc korun.

Zatímco vedení měst vyhlášku vítá, majitelé sběren z ní radost nemají. Zvláště pro ty malé je zasílání drobných částek prostřednictvím poštovních poukázek nevýhodné až ztrátové.

„Od března se výkup snížil o 80 procent, museli jsme propustit dva zaměstnance ze čtyř,“ oznámil už po dvou týdnech platnosti vyhlášky vedoucí sběrny v Postoloprtech Pavel Růžička.

Změnu pocítili také obyvatelé panelových domů, od jejichž dveří mizí letáky. Někteří zloději totiž vyměnili kov za papír.

Rozkrádání kovů v Kladně. Hokejista Jaromír Jágr nachytal muže, jak odváží ze stadionu železo:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz