Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Povolení pro elektrárnu na Moldavě opět platí, kauza se soudu vrátila

  8:57aktualizováno  8:57
Sluneční elektrárna v Moldavě na Teplicku opět stojí legálně, ačkoli její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud totiž vrátil kauzu ústeckému krajskému soudu, jenž stavební povolení zrušil. Elektrárnu vybudovala firma, již spoluvlastnil exsenátor ODS Alexandr Novák.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

„Stavební povolení je opět platné,“ potvrdila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nekomentovala.

„Krajský soud nebude komentovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci, ve které stále běží řízení před zdejším soudem,“ zdůvodnila.

Elektrárna v Moldavě

Firma Talwin začala elektrárnu stavět v červenci 2010, tehdy neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí, a stavební povolení tak bylo nezákonné.

Česká inspekce životního prostředí jí kvůli tomu zakázala stavět, firma ale pokračovala a dostala pokutu 60 tisíc. Pak ji pokutovala znovu, tentokrát byla sankce 170 tisíc.

Firma si výjimky opatřila zpětně, přičemž jedna už je dnes zrušená.

Kolaudace elektrárny proběhla v červnu 2011, kromě Alexandra Nováka byl ve společnosti zainteresován i starosta Moldavy Jaroslav Pok.

Kdy soud případ znovu projedná, není jasné. „Přibližný termín jednání zatím odhadnout nelze,“ podotkla Trejbalová.

Stavební povolení investorovi, firmě Talwin, kterou v té době z většiny vlastnil za korupci odsouzený exsenátor Alexandr Novák, vydal stavební úřad v Duchcově v roce 2009. Moldava přitom tehdy neměla platný územní plán, dané území bylo nezastavitelné a investor si neopatřil potřebná podkladová rozhodnutí.

V roce 2012 se tak na krajský soud obrátil tehdejší veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, který na duchcovský městský úřad podal žalobu.

„Žalobce shledává závažný veřejný zájem na podání této žaloby. Princip zákonnosti žalovaný (úřad v Duchcově – pozn. red.) popřel svým rozhodováním, při němž nedodržel právní předpisy jako stavební zákon a zákon o ochraně přírody a krajiny,“ psal mimo jiné v žalobě.

Krajský soud jeho argumentům vyhověl a povolení loni na podzim zrušil.

Soud naznačil, že by dal přednost zájmům investora

K Nejvyššímu správnímu soudu se případ dostal po kasační stížnosti městského úřadu. Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že krajský soud při rozhodování nevzal v úvahu argument firmy Talwin, která zpochybnila oprávnění ombudsmana podat žalobu s takovým odstupem od povolení stavby.

„Soud nejen, že žádné dokazování ve věci splnění procesní žalobní legitimace neprovedl, ale důkazy o opaku se vysloveně odmítl zabývat,“ píše v rozhodnutí soudkyně Barbara Pořízková.

Podle Nejvyššího správního soudu tak krajský soud tímto postupem mohl ovlivnit zákonnost svého rozhodnutí, proto mu kauzu vrátil. Samou podstatu případu Nejvyšší správní soud neposuzoval, ačkoliv dílčími okolnostmi se zabýval. Uvažoval právě nad tím, jaký veřejný zájem ombudsman ve své žalobě hájil a zda stojí výše dobrá víra investora při získání povolení.

„Prvek právní jistoty je nutno za naplnění nutného vstupního předpokladu existence dobré víry jedince pokládat za kardinální a ustoupit od její ochrany pouze za situace závažného veřejného zájmu,“ uvádí v rozhodnutí soudkyně Pořízková.

Nejvyšší správní soud tak naznačil, že spíše preferuje ochranu dobré víry investora než veřejný zájem ve chvíli, kdy v době podání žaloby měla firma potřebná povolení už zpětně opatřená.

„Nejvyšší správní soud nám dal za pravdu, když dospěl k závěru, že závažný veřejný zájem veřejného ochránce práv musí být zkoumán ke dni podání jeho žaloby a nikoli ke dni vydání stavebního povolení, což Krajský soud v Ústí nad Labem neučinil,“ uvítala rozhodnutí tajemnice Městského úřadu v Duchcově Renata Kounovská.

Firmu vlastní kyperská společnost, majitele nelze dohledat

Opětovným nabytím platnosti stavebního povolení nastala bizarní situace. Po podzimním rozsudku krajského soudu totiž duchcovský stavební úřad zahájil obnovené řízení o stavební povolení, které se tak v současné chvíli zdá bezpředmětné. Úřad tedy zváží, jak bude dál postupovat.

„Rozsudek Nejvyššího správního soudu musíme analyzovat společně s odborníky na stavební právo a následně rozhodneme, zda a jak bude pokračovat opakované stavební řízení,“ poznamenala tajemnice Kounovská.

Jediný člen představenstva firmy Talwin Ahmad Raad reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zdrženlivě. „Počkáme, až znovu rozhodne krajský soud,“ sdělil Raad MF DNES.

Raad je mimo jiné členem širšího vedení krajské ODS a v Talwinu působil už v době, kdy společnost z většiny patřila Alexandru Novákovi. Ten v ní figuroval ještě v roce 2013. V současnosti firmu Talwin vlastní kyperská společnost Lombaroy Limited, jejíhož majitele nelze dohledat.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz