Sladovna a bývalý pivovar byly kdysi součástí zámeckého areálu. Pivo se zde vařilo v letech 1512 až 1948 a nejznámější značkou po druhé světové válce byl ležák Sprevar. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

Šluknov chce opravit zchátralou sladovnu, plánuje tam pivovar s restaurací

  • 5
Radnice ve Šluknově opraví zchátralou budovu památkově chráněné sladovny z 18. století. Objekt má propadlou střechu, klenba se zřítila a uvnitř je hromada sutin. Město prozatím provede jen nezbytné opravy, aby zajistilo bezpečnost na přilehlé silnici. S objektem má ale dlouhodobé plány.

„Prioritním zájmem je především to, aby budova dál neohrožovala frekventovanou silnici. I když je to silnice krajská, je na nás, abychom zajistili projíždějícím motoristům bezpečí. Do října opravíme tu část budovy, která má propadlou střechu,“ sdělil vedoucí investičního odboru Martin Chroust.

Část objektu s propadlou střechou se rozebere a znovu vystaví. Totéž se týká klenby.

„U ní však budeme muset použít nové cihly, protože u původních neumí statik určit, zda jsou v pořádku,“ doplnil Michal Bušek, který má na radnici na starost památky. Střechu dostane nově vystavěná část jen provizorní. „Stálá střecha by se vybudovala až při kompletní rekonstrukci,“ řekl Bušek.

Sladovna a bývalý pivovar byly kdysi součástí zámeckého areálu. Pivo se zde vařilo v letech 1512 až 1948 a nejznámější značkou po druhé světové válce byl ležák Sprevar. V roce 1948 byl zestátněn a do 1977 se stal součástí národního podniku Severočeské pivovary.

Vedení města by v domě chtělo pivovar, restauraci a ubytování

Pak výroba skončila a areál chátral, pivovar vyhořel a zůstala jen sladovna. Dodnes jsou v ní k vidění malá korýtka, jimiž se slad přepravoval z patra do patra a následně do provozu k výrobě piva.

Dotace na obnovu

Dotaci radnice může získat v případě, že by ve sladovně vybudovala muzeum či galerii.
„Nechceme ale, aby taková zařízení byla v celém objektu, jen v jeho části. Při poskytnutí dotace na projekt totiž platí pěti až desetiletá udržitelnost. A kdyby se v té době objevil investor, který by tam chtěl znovu zřídit pivovar, museli bychom ho odmítnout. A to bychom neradi,“ vysvětlila Džumanová.
Šluknov se kvůli sladovně obrátil i na architekta, aby poradil, jak s ní naložit. „Samozřejmě se ale nebráníme ani tomu, aby se k případnému projektu vyjádřili obyvatelé města a rozhodli, co by tam rádi měli,“ dodala starostka.

Na počátku devadesátých let minulého století objekt získal soukromý majitel a ten ho nechal zchátrat. Až v roce 2011 se šluknovští zastupitelé rozhodli sladovnu koupit.

„Majitel byl asi v tíživé situaci, protože nás to stálo jen tři sta tisíc korun. To byla velmi příznivá cena, neboť se sladovnou jsme koupili i přilehlé lukrativní pozemky,“ dodala šluknovská starostka Eva Džumanová.

Město v té době vůbec netušilo, co s objektem udělá, snažilo ho dokonce dvakrát prodat, ale bezvýsledně. „A mám-li být upřímná, neshodli jsme se dodnes, co tam vznikne,“ poznamenala Džumanová.

Nejprve je však nutné dát sladovnu do pořádku. Jelikož je barokní budova památkově chráněná, město má šanci získat na obnovu dotace.

„Není to ale národní památka, takže dotace nebudou nijak vysoké. Navíc se neposkytují na komerční projekty a my bychom tam přitom rádi viděli zase pivovar, restauraci, ubytování. Byl by to takový komplex propojený se zámkem, jenže na to bychom potřebovali soukromého investora,“ plánuje starostka.