Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov štědře dotuje školu. Kontrolu hospodaření ale odmítá

  18:20aktualizováno  18:20
Opozičním zastupitelům v Litvínově se nepodařilo prosadit kontrolu městské Scholy Humanitas, kterou založil radní Vlastimil Doležal a ředitelem v ní byl nynější starosta a poslanec Milan Šťovíček. Radnice školu mimořádně štědře platí, vedení města přesto prověrku hospodaření s těmito penězi odmítlo.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček byl mnoho let ředitelem Scholy Humanitas. Při jednání zastupitelstva odmítl kontrolu jejího hospodaření. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Schola Humanitas se zaměřením na ekologii a životní prostředí je jednou z mála středních škol zřizovaných městem. Od roku 1993 Litvínov za její provoz zaplatil bezmála 110 milionů korun, na letošní rok to má být přes čtyři miliony.

"Počet žáků loni klesl o 23, ale peníze na mzdy se zvýšily o 670 tisíc korun. Internát je obsazen jen z 62 procent," kritizuje školu zastupitelka Květuše Hellmichová ze SNK.

Sama vypracovala podrobnou analýzu, v níž porovnávala Scholu Humanitas a litvínovské gymnázium. "Jeden žák na gymnáziu stojí 56 tisíc korun, na Schole Humanitas 176 tisíc korun," spočítala Hellmichová.

Žáci mají zdarma kino i bazén

Výtek má opozice víc. Poukazuje například na to, že na školním internátu jsou ubytovaní žáci z okolních měst, a někteří dokonce i přímo z Litvínova a škola jim platí lístky do kina, divadla a bazénu.

"Ve Schole Humanitas se zcela neobvykle platí i šest tisíc korun ročně za vedení kroniky. Dalších 13 tisíc korun se platí správci učeben. Kdo jím je a co to obnáší, nám ale nikdo nevysvětlil," poznamenala zastupitelka ODS Helena Týřová.

Problém je v tom, že škola zřízená městem založila obecně prospěšnou společnost Šumná, která ji vede. Společnost Šumná, v níž se angažuje Šťovíčkova manželka i jeho tchán, podle Týřové nezveřejňuje výroční zprávy, takže zastupitelstvo o jejím hospodaření nic neví.

"V roce 2009 platila tři tisíce za daň z nemovitosti, přitom podle oficiálních dokumentů žádnou nevlastní. My chceme hospodaření prověřit," dodává Týřová.

Zastupitelé: škola na pokyn radnice tají hospodaření

Martin Klika z ČSSD dokonce tvrdí, že radnice škole přímo zatrhla, aby opozici údaje o svém hospodaření sdělovala. "Ředitel školy byl vstřícný až do doby, než dostal pokyn z radnice, aby nám nic nedával," řekl Klika.

Starosta Šťovíček i jeho zástupkyně Erika Sedláčková to odmítají. Šťovíček připustil jen to, že řediteli radil, aby zastupitelům neukazoval smlouvy, protože obsahují osobní data.

Pro kontrolu hospodaření školy nakonec hlasovalo 11 zastupitelů z ODS, ČSSD, TOP 09 a SNK, potřeba bylo 12 hlasů. Návrh neprošel přes koaliční politiky z Věcí veřejných, KSČM a Severočechů.cz.

"Hospodaření bylo kontrolováno opakovaně a já jsem hned po nástupu do funkce zadal vnitřní audit města. Žádná z kontrol neshledala pochybení či nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky," řekl starosta Šťovíček, který byl proti kontrole také.

Snahu kontrolovat hospodaření školy a zabránit zbytečnému rozhazování peněz označil za účelový politický boj. "Musím odmítnout opakované snahy o likvidaci školy. Považuji ji v našem regionu a v našem městě za velmi potřebnou a užitečnou instituci," dodal Šťovíček.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz