Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov štědře dotuje školu. Kontrolu hospodaření ale odmítá

  18:20aktualizováno  18:20
Opozičním zastupitelům v Litvínově se nepodařilo prosadit kontrolu městské Scholy Humanitas, kterou založil radní Vlastimil Doležal a ředitelem v ní byl nynější starosta a poslanec Milan Šťovíček. Radnice školu mimořádně štědře platí, vedení města přesto prověrku hospodaření s těmito penězi odmítlo.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček byl mnoho let ředitelem Scholy Humanitas. Při jednání zastupitelstva odmítl kontrolu jejího hospodaření. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Schola Humanitas se zaměřením na ekologii a životní prostředí je jednou z mála středních škol zřizovaných městem. Od roku 1993 Litvínov za její provoz zaplatil bezmála 110 milionů korun, na letošní rok to má být přes čtyři miliony.

"Počet žáků loni klesl o 23, ale peníze na mzdy se zvýšily o 670 tisíc korun. Internát je obsazen jen z 62 procent," kritizuje školu zastupitelka Květuše Hellmichová ze SNK.

Sama vypracovala podrobnou analýzu, v níž porovnávala Scholu Humanitas a litvínovské gymnázium. "Jeden žák na gymnáziu stojí 56 tisíc korun, na Schole Humanitas 176 tisíc korun," spočítala Hellmichová.

Žáci mají zdarma kino i bazén

Výtek má opozice víc. Poukazuje například na to, že na školním internátu jsou ubytovaní žáci z okolních měst, a někteří dokonce i přímo z Litvínova a škola jim platí lístky do kina, divadla a bazénu.

"Ve Schole Humanitas se zcela neobvykle platí i šest tisíc korun ročně za vedení kroniky. Dalších 13 tisíc korun se platí správci učeben. Kdo jím je a co to obnáší, nám ale nikdo nevysvětlil," poznamenala zastupitelka ODS Helena Týřová.

Problém je v tom, že škola zřízená městem založila obecně prospěšnou společnost Šumná, která ji vede. Společnost Šumná, v níž se angažuje Šťovíčkova manželka i jeho tchán, podle Týřové nezveřejňuje výroční zprávy, takže zastupitelstvo o jejím hospodaření nic neví.

"V roce 2009 platila tři tisíce za daň z nemovitosti, přitom podle oficiálních dokumentů žádnou nevlastní. My chceme hospodaření prověřit," dodává Týřová.

Zastupitelé: škola na pokyn radnice tají hospodaření

Martin Klika z ČSSD dokonce tvrdí, že radnice škole přímo zatrhla, aby opozici údaje o svém hospodaření sdělovala. "Ředitel školy byl vstřícný až do doby, než dostal pokyn z radnice, aby nám nic nedával," řekl Klika.

Starosta Šťovíček i jeho zástupkyně Erika Sedláčková to odmítají. Šťovíček připustil jen to, že řediteli radil, aby zastupitelům neukazoval smlouvy, protože obsahují osobní data.

Pro kontrolu hospodaření školy nakonec hlasovalo 11 zastupitelů z ODS, ČSSD, TOP 09 a SNK, potřeba bylo 12 hlasů. Návrh neprošel přes koaliční politiky z Věcí veřejných, KSČM a Severočechů.cz.

"Hospodaření bylo kontrolováno opakovaně a já jsem hned po nástupu do funkce zadal vnitřní audit města. Žádná z kontrol neshledala pochybení či nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky," řekl starosta Šťovíček, který byl proti kontrole také.

Snahu kontrolovat hospodaření školy a zabránit zbytečnému rozhazování peněz označil za účelový politický boj. "Musím odmítnout opakované snahy o likvidaci školy. Považuji ji v našem regionu a v našem městě za velmi potřebnou a užitečnou instituci," dodal Šťovíček.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz