Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Centrum Ústí zamořuje chemický prach. A je ho rok od roku víc

  13:46aktualizováno  13:46
V centru Ústí nad Labem, hlavně kolem řeky a na výpadovce na Teplice, za poslední roky stouply koncentrace nebezpečných látek v ovzduší. Město má kromě prachu problémy i s oxidem dusičitým a rakovinotvornou látkou benzo(a)pyrenem. Nedodržování limitů je v rozporu s evropskou směrnicí a Česku za to hrozí i pokuty.

Inverze drží v Ústí nad Labem škodlivé látky v ovzduší jako pod pokličkou. Na smogu se velkou měrou podílí doprava. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Roční limit pro benzo(a)pyren činí jeden nanogram na metr krychlový, ale v letech 2009 až 2011 byly v Ústí nad Labem naměřeny o šedesát až osmdesát procent vyšší," informoval lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Ovzduší v Ústí nad Labem

Počet dnů v roce s překročením denních limitů pro prach

2009: centrum - 47, Všebořice - 44

2010: centrum - 63, Všebořice - 69

2011: centrum - 72, Všebořice - 72

Roční koncentrace oxidu dusičitého ve Všebořické ulici (limit 40 g/m³)

2009: 58,8 g/m³

2010: 47,8 g/m³

2011: 38,1 g/m³

Roční koncentrace benzo(a)pyrenu v Pasteurově ulici (limit 1,0 ng/m³)

2009: 1,7 ng/m³

2010: 1,6 ng/m³

2011: 1,8 ng/m³

Benzo(a)pyren je produktem nedokonalého spalování. Zdroje, odkud tento polyaromatický uhlovodík pochází, se v praxi těžko určují. Škodlivina má vazbu na prach.

"Benzo(a)pyren se obvykle váže na prachové částice, ty tak fungují jako přenašeč dalších škodlivin, jako jsou třeba těžké kovy," popsal souvislosti Šuta. S prachem má centrum Ústí problémy především na podzim a v zimě, kdy se často potýká se smogem.

Další problém tkví podle Šuty ve stálém překračování ročních limitů pro znečištění oxidem dusičitým. Ten je stanovený na 40 mikrogramů na metr krychlový.

"Ulice Všebořická, která je hodně zatížená dopravou, tuto hranici v minulosti opakovaně překračovala," uvedl lékař. Tuto silnici hojně využívají kamiony, slouží jako přivaděč k nedaleké dálnici D8. Právě doprava se na zvýšených koncentracích oxidu dusíku podílí nejvíce.

Město pro zlepšení nedělá skoro nic, kritizuje ekolog

Ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal však upozorňuje, že situace je i tak mnohem lepší než kupříkladu v 80. letech minulého století. "S tímto obdobím se současný stav nedá srovnávat, v tomto ohledu došlo k výraznému zlepšení," říká Trmal.

Připouští nicméně, že rozptylové podmínky se za posledních několik let v Ústí nad Labem zhoršily.

"Faktem je, že přímo v centru města koncentrace stoupají. Jakmile se však změní počasí a začne třeba foukat vítr, hned se to zlepší," říká Trmal. Problém je rovněž v tom, že údolím Labe do Ústí denně proudí tisíce osobních a nákladních aut.

Karel Nepraš z ústecké organizace Strany zelených upozorňuje, že město má, co se týče kvality ovzduší, nevýhodnou geografickou polohu. "Je zde velký počet bezvětrných dnů," říká Nepraš. A zdůrazňuje, že díl viny na zvýšení koncentrací škodlivých látek nese i vedení města.

"Pro zlepšení situace nedělá skoro nic. Významným zdrojem znečištění je doprava, jenže centrum města se pro ni v posledních letech spíše otevřelo," říká Nepraš.

Nízkoemisní zónu Ústí nezavede. Kvůli nedostavěné dálnici

Nepraš se domnívá, že za zhoršujícím se stavem stojí i snižující se atraktivita veřejné dopravy. Jejích služeb lidé už tolik nevyužívají. Na zhoršující se stav ovzduší ve městě podle Nepraše nereagovali ani tvůrci nového územního plánu.

Ovzduší v centru města by pomohlo zlepšit zavedení nízkoemisní zóny, což umožnila novela zákona o ochraně životního prostředí. Město ale už dříve reagovalo, že o jejím vyhlášení v dohledné době neuvažuje.

Nízkoemisní zónu totiž lze zavést pouze tam, kde existuje silnice stejné nebo vyšší třídy, kterou je možné použít jako náhradní trasu. Objízdnou silnici I/30 podél Labe zatím není možné nahradit proto, že stále není dokončená dálnice D8.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

Najdete na iDNES.cz