Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci opravují díru na dně Labe, již v Drážďanech způsobila česká loď

  8:24aktualizováno  8:24
Lodní bagr Míšeň od úterý sype 1 300 tun žuly do díry ve dně Labe, kterou po sobě u pilíře drážďanského Albertova mostu zanechala česká loď Albis. Ta v německém městě uvázla na týden v březnu s nákladem 800 tun soli a zablokovala dopravu na řece.

Loď Albis, týden zaklíněnou u mostu v Drážďanech, vyprošťovali čeští hasiči. | foto: www.pozary.cz

Albisu selhal motor 14. března večer. Nacházel se zrovna u mostu, najel na mělčinu a nakonec se příčně zaklínil o most. Vyprostit loď, která patří společnosti Evropská vodní doprava (EVD), se podařilo za pomoci hasičského tanku až o týden později, poté začal průzkum škod.

„Loď pevně zaklíněná u Albertova mostu způsobila velké škody na dně Labe u pilíře mostu. Pod plavidlem byl velký proud a ve dně proto vznikla obrovská díra,“ řekl listu Sächsische Zeitung mluvčí drážďanského úřadu Vodních cest a lodní dopravy Klaus Kautz.

Podle průzkumu Albertův most nehodu přečkal bez úhony, jeho statika narušena není. Pilíř ale obnažila díra dlouhá 85 metrů a široká 7 metrů.

„Je vlastně velká jako Albis, nejhlubší je v místě, kde byla příď lodě,“ popsal Kautz s tím, že kráter ve dně se bude zasypávat asi týden.

Majitel Albisu očekává, že mu vystaví účet na 5 milionů

Zatímco běžně bagr Míšeň z plavební dráhy pod mostem odklízí nánosy písku a štěrku, aby tam lodě na mělčině neuvázly, nyní dělá přesný opak.

„Materiál dává do koryta řeky. Ale není to štěrk, jáma se zaváží žulovými kameny přiváženými z přístavu Neustadt o velikosti 20 až 30 centimetrů. Tak velké kusy žuly budou pro pilíře mostu účinnou ochranou, silné proudy je snadno neodnesou. Proto neohrozí ani lodě,“ vysvětlil Kautz.

Ve středu přijel na drážďanský plavební úřad Lukáš Hradský, spolumajitel společnosti EVD, aby zjistil, jaký účet mu v Sasku za nehodu Albisu vystaví.

„Čekám, že to celkem bude 5 milionů korun. Jen zaházení díry u pilíře mostu bude stát milion korun. Ale žula je hodně drahá a k tomu nějaká práce, bagr a tak podobně. Popravdě, s tím jsem vůbec nepočítal,“ řekl po schůzce Hradský.

„Němečtí hasiči na nás byli hodní, stáli půl milionu korun. Ono se to načítá, přidejte 300 tisíc za zjištění statiky mostu, vysavač, překládání nákladu, asistence remorkérů Beskydy, speciální vyprošťovací tank,“ vypočítal Hradský.Ještě před ní čekal, že nejdražší bude asistence hasičů. Zatímco v Česku je zdarma, v Německu je jejich zásah hodně drahý.

Albis má za sebou opravu motoru, kontrolu na loděnici i cestu do Německa, odkud přivezl kazivec, tedy fluorid vápenatý.

„Je to surovina pro chemický průmysl. Kazivec se vykládá v Ústí nad Labem. Odtud Albis pojede ve čtvrtek do Magdeburku,“ dodal Hradský.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Najdete na iDNES.cz