Místním vadí provoz závodu kvůli hluku a zápachu (ilustrační snímek).

Místním vadí provoz závodu kvůli hluku a zápachu (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

V České Kamenici přestala fungovat sklárna, místním vadil hluk a zápach

  • 13
V České Kamenici musela zastavit činnost sklárna, kterou provozuje arménský podnikatel Sergo Minasyan. Ministerstvo životního prostředí a krajský úřad totiž zrušily povolení, již závodu udělil místní stavební úřad.

Ministerstvo a krajský úřad tak učinily poté, co se na ně obrátila s peticí část místních, jimž provoz kvůli hluku a zápachu vadí. Podnikatel se chce bránit soudně.

„Stavební úřad v České Kamenici vydal stavební povolení na provozovnu v rozporu s městskou vyhláškou a územním plánem. Podle těchto dokumentů smí být v této oblasti jen občanská vybavenost a tou dílna pana Minasyana rozhodně není,“ přiblížil jeden z autorů petice Josef Hlavina, proč úřady stavební povolení zrušily.

Kromě toho, že se v dílně sklo malovalo, tak se i vypalovalo, respektive sušilo v pecích.

„Z pecí jdou toxické odpady, byl tu neustálý hluk z toho, jak sem jezdili pro zboží. A celé okolí páchne terpentýnem, není to bezpečné,“ dodal Hlavina.

Vedoucí českokamenického stavebního úřadu Věra Drobná uvedla, že se zcela neztotožňuje s právním názorem krajského úřadu, ale je ze zákona povinna se rozhodnutím řídit.

„Území je podle územního plánu určené jako obytná zóna, kde se nesmí nic stavět, žádné výrobní provozy. Ale pan Minasyan nic nového nestavěl a podle mého názoru ani nevyráběl. Sklo skutečně jen zušlechťoval,“ uvádí Drobná.

Sklárna sklo nevyrábí, jen zušlechťuje

„Nesouhlasím s rozhodnutím krajského úřadu a ministerstva. Chci, aby soud určil, zda je moje dílna provozem, který nepatří do občanské vybavenosti, a zda ruší okolní obyvatele. Naše firma sklo nevyrábí, ale jen zušlechťuje. Takových dílen je v okolí celá řada,“ zlobil se podnikatel.

Minasyan si nechal udělat měření škodlivin, které firma produkuje. „Emise, které ze sušicí pece vycházejí, jsou zanedbatelné. Auto, které kolem nás projede, vypouští do ovzduší škodlivin mnohonásobně víc, a to nemluvím o tom, kolik škodlivých emisí vypouští do ovzduší ti, kteří spalují uhlí,“ řekl Miloslav Kotek z autorizované firmy, která měření u podnikatele provedla. Doplnil, že tak malá dílna ani nemá za povinnost zjišťovat, zda je nebo není zdrojem znečištění.

Tvůrci petice a ti, kteří ji podepsali, ale dosáhli svého a provoz dílny zastavili. Nyní se chtějí ještě obrátit na policii, protože do rukou arménského podnikatele se dostaly petiční archy s osobními údaji podepsaných.

„Jako účastník řízení mám právo do dokumentů nahlížet, a dokonce si je kopírovat. Toho jsem využil, ale rozhodně jsem nikomu nevyhrožoval,“ uvádí Minasyan. Jeho dílna zaměstnávala desítku lidí, zatím mají volno. Než se spor vyřeší, bude hledat náhradní prostor.