Sklář Jan Huňát otiskuje a odlévá ruce osobností. Na snímku s odlitkem ruky Václava Havla | foto: Karel Pešek, MAFRA

Sklář vytváří odlitky rukou osobností, do kolekce státníků mu chybí Gorbačov

  • 1
Otiskem dlaně exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové se terezínskému skláři Janu Huňátovi splnil jeden sen. V Muzeu křišťálových doteků v Litoměřicích už má otisky exprezidentů Václava Havla či Richarda von Weizsäckera, touží k nim přidat i odlitky dlaní Nelsona Mandely či Michaila Gorbačova.

V muzeu zatím mnoho žen otisk nemá, jen zpěvačka Anastacia a teď po víkendové návštěvě Albrightová. "Máme slavné ženy, ale těch, které jsou známé i za hranicemi, moc není. Ale paní Albrightová je jasně největší úlovek," říká Huňát.

Získat otisk před časem nejmocnější ženy světa přitom nebylo vůbec lehké. Američané totiž byli velmi nedůvěřiví, báli se, že otisk je tak detailní, že v nepovolaných rukou by bylo možné ho zneužít.

"Bez pomoci ministra Alexandra Vondry by nebylo možné ho získat," popsal Huňát, kterého Albrightová nadchla. "Byla fantastická. Je ohromně čilá, hodně se o tento náš nápad zajímala, ptala se, čí otisky dlaní už v muzeu máme," líčil Jan Huňát.

V litoměřickém muzeu už jsou otisky například exprezidentů Václava Havla či Richarda von Weizsäckera, cestovatele Miroslava Zikmunda, bubeníka Ringo Starra, spisovatele Arnošta Lustiga nebo sira Nicholase Wintona, zachránce stovek židovských dětí za 2. světové války.

Každý je přitom jiný. Václav Havel třeba u otisku má českou trikoloru, Nicholas Winton má po obvodu iniciály všech zachráněných dětí. "Ten byl nejsložitější a vyráběl se půl roku. Tlačit tu váhu proti kotouči brusky lze nejvýš 3 nebo 4 hodiny, pak už strašně bolí ruce," líčí umělec, který už jednu kopii Wintonova otisku prodal za 290 tisíc korun.

Sklář uvažuje o míse se třemi státníky

Z výtěžků financuje zkoušení stále nových technologií a cesty za dalšími osobnostmi. "Podle smlouvy mohu udělat 11 kopií ruky pana Wintona a 12 pana Havla," upozorňuje ale Huňát, že nemůže jen tak bezuzdně vydělávat. Jednu Havlovu kopii také navíc dostal UNICEF a další nadace pana prezidenta.

Jak přesně bude vypadat otisk Albrightové, ještě neví. "Řekl jsem, že nejlepší by bylo, kdyby si sama design navrhla. Hned ji napadlo spojení Česka a Ameriky. Řekla, že něco vymyslí a ozve se. Ještě to bude dost práce a schvalování," míní Huňát.

V současné chvíli se sklář snaží do sbírky získat ruku Michaila Gorbačova. Pokud by se to povedlo, chtěl by vyrobit křišťálovou mísu s otisky Havla, Gorbačova a Weizsäckera, díky nimž se změnila Evropa.

Z téhož důvodu usiluje i o Mandelu, který zase změnil svět. S tím se mu snažil pomoci i Václav Havel, který 14 dní po otisku své ruky jel do JAR. Mandela byl ale tehdy v nemocnici, takže Huňát zatím stále ještě vyjednává.