Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Statek je plný lednic. Majitel je odmítá zlikvidovat a ohání se Leninem

  0:37aktualizováno  0:37
Na pozemku a ve zchátralém statku v Čeradicích na Lounsku leží stovky vnitřních částí chladniček. Areál patří soukromníkovi, který tvrdí, že odpad není jeho, a odmítá ho proto odklidit. Místní kvůli černé skládce loni dokonce sepsali petici, nic se ale nezměnilo. Úřady si nevědí rady.

„V minulosti jsme vlastníka vyzývali, aby nepořádek z pozemku odklidil, odmítl to. Chtěli jsme, aby si svůj pozemek alespoň oplotil. Areál se nachází v sousedství dětského hřiště a je volně přístupný, kdokoliv tam tak může a takové místo láká především děti,“ uvedla starostka Vladimíra Chybová.

Třípatrový objekt je korpusy lednic nacpán doslova po střechu, desítky dalších se jich povalují kolem. Majitel pozemku Radek Hyhlan tvrdí, že je má odklidit obec.

„Objekt s pozemkem jsem pronajal soukromé osobě. Odpad není můj, korpusy v uzamčené budově jsem našel. Nález jsem oznámil obci a podle občanského zákoníku se tedy staly majetkem obce a úklid je její povinností,“ argumentuje Hyhlan.

Na dotaz, proč svůj pozemek neoplotí, odvětil, že by se novináři měli věnovat jiným problémům.

Fotogalerie

Hyhlanův postoj považuje starostka za absurdní. „V žádném případě nejde o majetek obce. On kličkuje mezi zákony. Korpusy už řešíme šest let a za tu dobu se prakticky nic nezměnilo,“ dodává Chybová.

Firma odpad převzala k recyklaci, pak se poslala do konkurzu

Složitý případ začal před šesti lety, kdy Hyhlan pozemek pronajal dalšímu soukromníkovi. Ten následně objekt pronajal společnosti Ekopuring, s. r. o., která vznikla o rok dříve a jejíž činností byla recyklace plastového odpadu.

Firma korpusy lednic ze zmetkových výrobků dnes již uzavřeného závodu společnosti Conta v Podbořanech do areálu navezla v říjnu a listopadu 2009. O osm měsíců později na sebe podala insolvenční návrh. Soud vyhlásil na majetek dlužníka konkurz, po jeho skončení firma výmazem z obchodního rejstříku zanikla.

Problémem lednic se zabývala i Česká inspekce životního prostředí. Ani ona jej však nevyřešila.

„Po zániku společnosti Ekopuring nemáme možnost uložit pokutu, popřípadě nápravné opatření subjektu, který je za nezákonný stav zodpovědný. Věc je dále v šetření stavebního úřadu v Žatci,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová.

Stavební úřad s majitelem areálu zahájil správní řízení

Podle žateckého stavebního úřadu by měl odpad zlikvidovat majitel pozemku. Hyhlana k tomu stavební úřad vyzval už v únoru 2013. Veškerý odpad měl odklidit a předat na skládku do loňského března, výzvu ale ignoroval.

K sankci ale úřad přistoupil až nyní. „Musíme nejprve prokázat, že je objekt užíván v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a tím se majitel dopouští přestupku. Avšak u takto starých objektů je problém dokumenty získat. Hledali jsme doklad, který by nahradil kolaudační rozhodnutí,“ zdůvodnil zdržení vedoucí stavebního a vyvlastňovacího úřadu v Žatci Tomáš Trávníček.

Poté, co stavební úřad doložil, že je zemědělský objekt užíván v rozporu s jeho účelem, zahájil s majitelem správní řízení. „Bude mu udělena pokuta v řádu desítek tisíc korun,“ dodal Trávníček. Podle zákona mohla majiteli hrozit pokuta až do půl milionu.

Majitel se zaštiťoval Bradáčovou, Babišem i Leninem

Trávníček zároveň dodává, že ani pokuta problém s korpusy v Čeradicích nevyřeší. Hyhlan si s úřady totiž dopisuje pravidelně.

„Počítám s tím, že se majitel objektu odvolá ke krajskému úřadu. Jednání s ním je složité. Dokonce mi od něj přišla plná moc, že ho zastupuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, Andrej Babiš, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a Vladimír Iljič Lenin,“ dodal Trávníček.

Stavební úřad by mohl zajistit odstranění odpadu sám a náklady by pak po majiteli pozemku mohl vymáhat. Šance, že by z něj peníze dostal, je však malá. Navíc stavební úřad sám peníze nemá, náklady by muselo uhradit město.

„V tomto případě bychom se ke všemu dostali do další pasti. Jakmile tam pošleme firmu, aby korpusy odvezla, Hyhlan nás i firmu bude žalovat, že jsme mu tam něco poničili. Objekt je v takovém stavu, že by se mohl zřítit,“ míní Trávníček.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz