Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Statek je plný lednic. Majitel je odmítá zlikvidovat a ohání se Leninem

  0:37aktualizováno  0:37
Na pozemku a ve zchátralém statku v Čeradicích na Lounsku leží stovky vnitřních částí chladniček. Areál patří soukromníkovi, který tvrdí, že odpad není jeho, a odmítá ho proto odklidit. Místní kvůli černé skládce loni dokonce sepsali petici, nic se ale nezměnilo. Úřady si nevědí rady.

„V minulosti jsme vlastníka vyzývali, aby nepořádek z pozemku odklidil, odmítl to. Chtěli jsme, aby si svůj pozemek alespoň oplotil. Areál se nachází v sousedství dětského hřiště a je volně přístupný, kdokoliv tam tak může a takové místo láká především děti,“ uvedla starostka Vladimíra Chybová.

Třípatrový objekt je korpusy lednic nacpán doslova po střechu, desítky dalších se jich povalují kolem. Majitel pozemku Radek Hyhlan tvrdí, že je má odklidit obec.

„Objekt s pozemkem jsem pronajal soukromé osobě. Odpad není můj, korpusy v uzamčené budově jsem našel. Nález jsem oznámil obci a podle občanského zákoníku se tedy staly majetkem obce a úklid je její povinností,“ argumentuje Hyhlan.

Na dotaz, proč svůj pozemek neoplotí, odvětil, že by se novináři měli věnovat jiným problémům.

Fotogalerie

Hyhlanův postoj považuje starostka za absurdní. „V žádném případě nejde o majetek obce. On kličkuje mezi zákony. Korpusy už řešíme šest let a za tu dobu se prakticky nic nezměnilo,“ dodává Chybová.

Firma odpad převzala k recyklaci, pak se poslala do konkurzu

Složitý případ začal před šesti lety, kdy Hyhlan pozemek pronajal dalšímu soukromníkovi. Ten následně objekt pronajal společnosti Ekopuring, s. r. o., která vznikla o rok dříve a jejíž činností byla recyklace plastového odpadu.

Firma korpusy lednic ze zmetkových výrobků dnes již uzavřeného závodu společnosti Conta v Podbořanech do areálu navezla v říjnu a listopadu 2009. O osm měsíců později na sebe podala insolvenční návrh. Soud vyhlásil na majetek dlužníka konkurz, po jeho skončení firma výmazem z obchodního rejstříku zanikla.

Problémem lednic se zabývala i Česká inspekce životního prostředí. Ani ona jej však nevyřešila.

„Po zániku společnosti Ekopuring nemáme možnost uložit pokutu, popřípadě nápravné opatření subjektu, který je za nezákonný stav zodpovědný. Věc je dále v šetření stavebního úřadu v Žatci,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová.

Stavební úřad s majitelem areálu zahájil správní řízení

Podle žateckého stavebního úřadu by měl odpad zlikvidovat majitel pozemku. Hyhlana k tomu stavební úřad vyzval už v únoru 2013. Veškerý odpad měl odklidit a předat na skládku do loňského března, výzvu ale ignoroval.

K sankci ale úřad přistoupil až nyní. „Musíme nejprve prokázat, že je objekt užíván v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a tím se majitel dopouští přestupku. Avšak u takto starých objektů je problém dokumenty získat. Hledali jsme doklad, který by nahradil kolaudační rozhodnutí,“ zdůvodnil zdržení vedoucí stavebního a vyvlastňovacího úřadu v Žatci Tomáš Trávníček.

Poté, co stavební úřad doložil, že je zemědělský objekt užíván v rozporu s jeho účelem, zahájil s majitelem správní řízení. „Bude mu udělena pokuta v řádu desítek tisíc korun,“ dodal Trávníček. Podle zákona mohla majiteli hrozit pokuta až do půl milionu.

Majitel se zaštiťoval Bradáčovou, Babišem i Leninem

Trávníček zároveň dodává, že ani pokuta problém s korpusy v Čeradicích nevyřeší. Hyhlan si s úřady totiž dopisuje pravidelně.

„Počítám s tím, že se majitel objektu odvolá ke krajskému úřadu. Jednání s ním je složité. Dokonce mi od něj přišla plná moc, že ho zastupuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, Andrej Babiš, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a Vladimír Iljič Lenin,“ dodal Trávníček.

Stavební úřad by mohl zajistit odstranění odpadu sám a náklady by pak po majiteli pozemku mohl vymáhat. Šance, že by z něj peníze dostal, je však malá. Navíc stavební úřad sám peníze nemá, náklady by muselo uhradit město.

„V tomto případě bychom se ke všemu dostali do další pasti. Jakmile tam pošleme firmu, aby korpusy odvezla, Hyhlan nás i firmu bude žalovat, že jsme mu tam něco poničili. Objekt je v takovém stavu, že by se mohl zřítit,“ míní Trávníček.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz