Josef Wohanka

Josef Wohanka | foto: archiv

Skanzen na Mostecku připomene rodáka, jehož proslavila řepka a drezíny

  • 1
Polerady na Mostecku se chystají vybudovat skanzen, který vedle starých zemědělských činností zároveň připomene slavného místního rodáka Josefa Wohanku. Obecní úřad už kvůli tomu ve vesnici koupil statek. Nyní bude shánět dotaci, která by opravu a nové využití statku pomohla zaplatit.

„Součástí statku je i stará sušárna chmele, kterou chceme také využít. Celek by měl ukazovat, jak se v zemědělství hospodařilo za první republiky. Kdy ale začneme skanzen vytvářet a původní zemědělskou činnost ukazovat, ještě nevíme. Sháníme teprve peníze,“ říká poleradský starosta Pavel Novák.

K vidění má být na statku podle plánu třeba i železniční drezína či připomínka, jak se v Čechách šlechtilo řepné semeno. To jsou oblasti, v nichž podnikal a ve kterých se prosadil právě Wohanka.

„Byl to opravdu významný člověk. Za Rakouska-Uherska se dokonce stal členem Panské sněmovny ve Vídni,“ poznamenal Novák.

Panská sněmovna byla horní komorou Říšské rady, tedy parlamentu monarchie, kam byl Wohanka zvolen jako český poslanec. Byl i povýšen do rytířského stavu a dostal nabídku dělat ministra obchodu.

Wohanka se narodil v listopadu 1842 v rodině učitele, který do Polerad přišel ze Žatecka. Vyučil se obchodníkem a také se vždy živil obchodem s materiály pro cukrovarnictví. Řepné semeno se ale do monarchie jen dováželo, čehož využil. Založil šlechtitelskou stanici a posléze sám řepné semeno vyvážel do ciziny.

Na konci 19. století pak Wohanka založil v Příbrami továrnu na výrobu železničních drezín, které tehdy byly žádaným zbožím a jež také hojně vyvážel do zahraničí. Wohanka zemřel v Praze na začátku ledna 1931.