Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Severočeská policie kvůli úsporám prodává výstroj či polní kuchyně

  • 1
Máte zájem o zánovní stany, spací pytle nebo polní kuchyni? Měli byste sledovat web policie. Ta totiž pořádá obrovské výprodeje, aby přežila příští rok, kdy jí ministerstvo vnitra nařídilo drasticky šetřit. Ze 120 milionů korun na provozní výdaje přijdou severočeští policisté minimálně o 20 milionů.

"Polní kuchyně jsme získali v 80. letech od armády a nikdy jsme je nepoužívali. Cena stanovená znaleckým posudkem byla sedm tisíc korun za kus, každá z dvanácti kuchyní byla nakonec prodaná za 15 tisíc korun," říká mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

V nabídce policie ale najdete i fotoaparáty a náhradní díly do aut. Peníze získané z prodeje obálkovou metodou pomohou zdejší policii fungovat.

POŘÍČNÍ ODDĚLENÍ

Vedení severočeské policie uvažovalo i o prodeji budovy poříčního oddělení v Brné. Toto oddělení loni jako první v republice začalo měřit sílu ledu na rybnících a údaje zveřejňovat na svém webu. Po jednání nakonec nadřízení rozhodli, že poříční oddělení zůstane pohromadě.

Letos utratí přibližně 120 milionů korun na provozní výdaje, kam patří i ošatné, barva a papír do tiskáren, benzin a energie. "Plán na příští rok je krácen v těchto položkách o 20 procent," popsal ředitel Jiří Vorálek.

A s benzinem je to ještě horší, vedení policie sice zatím nestanovilo denní limity, mezi policisty se ale mluví o tom, že benzinu budou mít o 40 procent méně než letos. "Je to katastrofický scénář, snad se ho ještě podaří změnit a sehnat peníze," uvádí Hrubešová.

"V konečném důsledku to může znamenat, že budeme méně jezdit," připouští ředitel Vorálek. "Když ale budou policisté po městě chodit pěšky, možná budou lidé radši," uvažuje.

Policie šetří i na nájmech, opouští proto pronajaté kanceláře a sestěhovává své lidi do budov, které vlastní. "Roční nájemné nás v Ústeckém kaji vyjde cca na 6 milionů korun," uvádí Hrubešová.

Ve služebně v Teplicích sundavají zářivky

Stěhování se chystá v Mostě, Lounech, Teplicích a Ústí nad Labem. "Zde bude zrušeno obvodní oddělení Severní Terasa a policisté budou přemístěni na Masarykovu ulici, odkud bude organizovaná služba na Severní Terase," přibližuje Hrubešová. Stěhování policistů se ale netýká malých obcí, které by pak zůstaly bez policejní ochrany.

Některé případy, jak ušetřit energie, mohou působit bizarně. Jeden z policistů popsal, jak si nesmí na služebně nabíjet soukromý mobil, aby zbytečně neodčerpal elektřinu. V Teplicích zase nechali policisté odmontovat každou druhou zářivku. Světlo sice není tak intenzivní, ale zato se ušetří.

Úspory se netýkají jen materiálu, ale i pracovních míst. Nové lidi policie nepřijímá a naopak od ní letos odešlo více než sto lidí.