Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta protikomunistických hladovek dorazila na sever Čech

  8:35aktualizováno  8:35
Skupina Severočechů se připojila ke štafetě protikomunistických protestů a rozhodla se držet hladovku. Do řetězové akce se za 214 dní zapojili lidé z různých koutů Česka.

Koordinátor akce Petr Marek předává řetěz Radimu Holečkovi a ústeckému herci Leoši Nohovi, který také bude držet jednodenní hladovku. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Štafetu pořádá platforma občanských iniciativ Bez komunistů.cz. Její severočeská část začala ve čtvrtek hodinu po poledni happeningem v ústeckých Městských sadech.

Na začátku akce byla zapálena síra na znamení zničené země severních Čech. Poté předal koordinátor Petr Marek ostnatý drát do rukou Radima Holečka, ústeckého šéfa ODS a člověka, který hladovku v kraji zaštiťuje.

Celá akce začala 8. ledna v jižních Čechách, kde studenti protestovali proti účasti KSČM ve vedení kraje. Dobrovolníků bylo ovšem tolik, že se hladovění rozrostlo na celorepublikovou úroveň.

Každý hladovějící symbolizuje jednu oběť komunismu

Vše probíhá tak, že si účastník vždy o půlnoci převezme pomyslnou štafetu a následujících 24 hodin nesmí jíst, pít může pouze vodu. Symbolizuje při tom jednoho padlého nebo umučeného z dob komunismu. Severočeši, kteří se k iniciativě přihlásili, si budou oběti komunistické zvůle připomínat až do 21. srpna. Pak předají štafetu do Prahy.

Mezi hladovějícími byly už například herečka Bára Hrzánová, dokumentaristka Olga Špátová nebo biskupka Jana Šilerová. Na severu Čech se chtějí připojit duchovní Jan Hábl, ředitel lounského divadla Vladimír Drápal nebo herec Leoš Noha.

"Je hrozné, jak je až časem vidět dopad komunismu. Jde především o vnitřní devastaci obyvatel. Lidé jsou tu lhostejní, není pro ně problém odhazovat odpadky nebo se vůbec nestarat o okolní dění. Proto využívám této možnosti připomenout, jaké to bylo dříve zvěrstvo, které by se už nemělo vracet," komentoval své zapojení do hladovkové štafety Hábl.

Smyslem této akce je především apel na veřejnost. Právě ta si v Ústeckém kraji zvolila komunisty do vyšších postů. "Já beru komunistickou stranu, asi jako když se přejím třešní a pak to zapiju mlíkem," říká herec Leoš Noha.

Komunisté škodili. A co současní kmotři?

Otázka je, jak moc škodlivé je zapojení komunistů do samosprávy obcí nebo krajů, zda nakonec není stejnou mizérií propojení politické a podnikatelské sféry přes nejrůznější kmotry.

I Holeček z ODS, jíž kmotři ovládají snad nejvíce ze všech partají, souhlasí s tím, že je nutné především otevřít oči veřejnosti a zapojit do politiky mladé lidi. "Chceme se zaměřit i na očistu stran, jako je ODS, aby znovu získaly důvěru lidí a ti už příště neměli důvod volit komunisty," sdělil.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz