Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zrušení kandidátky chtějí Severočeši.cz napadnout u soudu

  17:37aktualizováno  17:37
Svou kandidátku pro krajské volby se snaží vrátit do hry Severočeši.cz. Věcí se bude pravděpodobně zabývat soud. Alena Dernerová, jejíž účast v senátních volbách je také ohrožena, čeká na rozhodnutí magistrátu.

Bronislav Schwarz. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V současném pětapadesátičlenném zastupitelstvu kraje mají Severočeši.cz osm křesel. Mají i dva senátory a také dva poslance, kteří v roce 2013 kandidovali na soupisce hnutí ANO.

Teď ale Severočechům.cz reálně hrozí, že o zastupitele a senátorské křeslo přijdou. To proto, že kandidátku Severočechů.cz pro blížící se krajské volby stáhla u krajského úřadu Hana Jeníčková, zmocněnkyně hnutí (psali jsme o tom zde).

Učinila tak podle svých slov na základě červencového rozhodnutí soudu. Až k němu dospěly neshody uvnitř hnutí. Jeho členové se před dvěma lety rozhádali a rozdělili na dva tábory, „Zelenkovce“, kteří šli za podnikatelem Jiřím Zelenkou, a „Rybovce“, kteří s druhou frakcí nesouhlasili.

Právě k nim patří Jeníčková. Soud pak rozhodoval, komu vlastně hnutí patří. Konečný verdikt zněl tak, že valná hromada z roku 2014, na jejímž základě byl předsedou jmenován poslanec a „Zelenkovec“ Bronislav Schwarz, byla protiprávní, tudíž neplatí jeho jmenování do funkce.

Schwarz bere zrušení kandidátky jako podvod

„Bronislav Schwarz a lidé kolem něj si měli uvědomit, jak rozhodl soud, a podle toho postupovat. Nám, zakladatelům Severočechů, pan Schwarz se svým asistentem Zelenkou hnutí ukradli,“ tvrdí Jeníčková, která byla při rozdělení první místopředsedkyní Severočechů.cz a z této pozice také stáhla kandidátku.

„Oni neměli kandidátku ani podávat, protože už to bylo po vyhlášení rozsudku krajského soudu a věděli to. Zrušení kandidátky byl z naší strany logický krok,“ vysvětluje Jeníčková.

Poslanec Schwarz ale označil její počínání za podvod. „Byl porušen zákon o volbách. Jeníčková využila zmatku, který nastal po soudu. Věřím, že kraj oznámení o zákazu kandidátky revokuje,“ uvedl Schwarz.

Úředníci krajského úřadu, kteří po jednání s Jeníčkovou kandidátku stáhli, podle něj výrazně pochybili.

Zelenka předložil právní rozbor

V pátek se na úřad osobně dostavil Jiří Zelenka s právním rozborem a žádal, aby rozhodnutí o odvolání kandidátky vzal úřad zpět.

Kraj k tomu ale nevidí důvod. „Považujeme odvolání kandidatury všech kandidátů za regulérní. O případných námitkách musí rozhodnout soud,“ řekl vedoucí tiskového oddělení krajské úřadu Zdeněk Rytíř s tím, že informaci už kraj rozeslal všem obcím a volebním okrskům.

Právě na soud se hnutí hodlá obrátit. Pokud se ve volbách nakonec skutečně nebude moci objevit, bude požadovat jejich opakování. „Budeme bojovat za demokratické právo všech našich kandidátů být volen a budeme chtít opakovat volby,“ doplnil Schwarz

Právo podle něj poškozuje nejen Hana Jeníčková, ale také úředníci krajského úřadu. Do volební kampaně podle jeho slov hnutí investovalo mezi šesti a sedmi miliony korun, které v případě zákazu hodlá soudně vymáhat.

Zástupci druhé frakce Severočechů, tedy „Rybovců“, se v krajských volbách objeví na kandidátce hnutí Nový Sever.

Stažení kandidátky Dernerové do Senátu

Jeníčková zároveň u mosteckého magistrátu stáhla kandidaturu Aleny Dernerové v senátních volbách. Dernerová za Severočechy.cz kandiduje jako nezávislá a post obhajuje.

„Záležitost řešíme s naším nadřízeným orgánem, kterým je ministerstvo vnitra. Požádali jsme ho o stanovisko. Rozhodneme, až ho obdržíme,“ uvedla v pátek odpoledne Jana Čejková, vedoucí odboru kanceláře primátora.

Dernerovou krok Jeníčkové rozladil, zvlášť, když zmocněnkyně nestáhla kandidaturu Jaroslava Doubravy za Severočechy.cz na Ústecku. „Asi někomu ležím v žaludku. Musí se postupovat podle práva. Když magistrát rozhodne v můj neprospěch, obrátím se na soud,“ prohlásila Dernerová.

Pokud jde o ministerstvo vnitra, jeho mluvčí uvádí, že nemůže ve věci stažení kandidatury nijak rozhodovat. „Organizujeme volby, ale nejsme arbitrem. Pokud krajský úřad stažení kandidátky akceptoval, nejde s tím nic jiného dělat, než se obrátit na soud,“ uvedla Klára Pěknicová z ministerstva.

To samé podle ní platí i v případě magistrátu. „Musí rozhodnout přímo tento úřad,“ dodala.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz