Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zrušení kandidátky chtějí Severočeši.cz napadnout u soudu

  17:37aktualizováno  17:37
Svou kandidátku pro krajské volby se snaží vrátit do hry Severočeši.cz. Věcí se bude pravděpodobně zabývat soud. Alena Dernerová, jejíž účast v senátních volbách je také ohrožena, čeká na rozhodnutí magistrátu.

Bronislav Schwarz. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V současném pětapadesátičlenném zastupitelstvu kraje mají Severočeši.cz osm křesel. Mají i dva senátory a také dva poslance, kteří v roce 2013 kandidovali na soupisce hnutí ANO.

Teď ale Severočechům.cz reálně hrozí, že o zastupitele a senátorské křeslo přijdou. To proto, že kandidátku Severočechů.cz pro blížící se krajské volby stáhla u krajského úřadu Hana Jeníčková, zmocněnkyně hnutí (psali jsme o tom zde).

Učinila tak podle svých slov na základě červencového rozhodnutí soudu. Až k němu dospěly neshody uvnitř hnutí. Jeho členové se před dvěma lety rozhádali a rozdělili na dva tábory, „Zelenkovce“, kteří šli za podnikatelem Jiřím Zelenkou, a „Rybovce“, kteří s druhou frakcí nesouhlasili.

Právě k nim patří Jeníčková. Soud pak rozhodoval, komu vlastně hnutí patří. Konečný verdikt zněl tak, že valná hromada z roku 2014, na jejímž základě byl předsedou jmenován poslanec a „Zelenkovec“ Bronislav Schwarz, byla protiprávní, tudíž neplatí jeho jmenování do funkce.

Schwarz bere zrušení kandidátky jako podvod

„Bronislav Schwarz a lidé kolem něj si měli uvědomit, jak rozhodl soud, a podle toho postupovat. Nám, zakladatelům Severočechů, pan Schwarz se svým asistentem Zelenkou hnutí ukradli,“ tvrdí Jeníčková, která byla při rozdělení první místopředsedkyní Severočechů.cz a z této pozice také stáhla kandidátku.

„Oni neměli kandidátku ani podávat, protože už to bylo po vyhlášení rozsudku krajského soudu a věděli to. Zrušení kandidátky byl z naší strany logický krok,“ vysvětluje Jeníčková.

Poslanec Schwarz ale označil její počínání za podvod. „Byl porušen zákon o volbách. Jeníčková využila zmatku, který nastal po soudu. Věřím, že kraj oznámení o zákazu kandidátky revokuje,“ uvedl Schwarz.

Úředníci krajského úřadu, kteří po jednání s Jeníčkovou kandidátku stáhli, podle něj výrazně pochybili.

Zelenka předložil právní rozbor

V pátek se na úřad osobně dostavil Jiří Zelenka s právním rozborem a žádal, aby rozhodnutí o odvolání kandidátky vzal úřad zpět.

Kraj k tomu ale nevidí důvod. „Považujeme odvolání kandidatury všech kandidátů za regulérní. O případných námitkách musí rozhodnout soud,“ řekl vedoucí tiskového oddělení krajské úřadu Zdeněk Rytíř s tím, že informaci už kraj rozeslal všem obcím a volebním okrskům.

Právě na soud se hnutí hodlá obrátit. Pokud se ve volbách nakonec skutečně nebude moci objevit, bude požadovat jejich opakování. „Budeme bojovat za demokratické právo všech našich kandidátů být volen a budeme chtít opakovat volby,“ doplnil Schwarz

Právo podle něj poškozuje nejen Hana Jeníčková, ale také úředníci krajského úřadu. Do volební kampaně podle jeho slov hnutí investovalo mezi šesti a sedmi miliony korun, které v případě zákazu hodlá soudně vymáhat.

Zástupci druhé frakce Severočechů, tedy „Rybovců“, se v krajských volbách objeví na kandidátce hnutí Nový Sever.

Stažení kandidátky Dernerové do Senátu

Jeníčková zároveň u mosteckého magistrátu stáhla kandidaturu Aleny Dernerové v senátních volbách. Dernerová za Severočechy.cz kandiduje jako nezávislá a post obhajuje.

„Záležitost řešíme s naším nadřízeným orgánem, kterým je ministerstvo vnitra. Požádali jsme ho o stanovisko. Rozhodneme, až ho obdržíme,“ uvedla v pátek odpoledne Jana Čejková, vedoucí odboru kanceláře primátora.

Dernerovou krok Jeníčkové rozladil, zvlášť, když zmocněnkyně nestáhla kandidaturu Jaroslava Doubravy za Severočechy.cz na Ústecku. „Asi někomu ležím v žaludku. Musí se postupovat podle práva. Když magistrát rozhodne v můj neprospěch, obrátím se na soud,“ prohlásila Dernerová.

Pokud jde o ministerstvo vnitra, jeho mluvčí uvádí, že nemůže ve věci stažení kandidatury nijak rozhodovat. „Organizujeme volby, ale nejsme arbitrem. Pokud krajský úřad stažení kandidátky akceptoval, nejde s tím nic jiného dělat, než se obrátit na soud,“ uvedla Klára Pěknicová z ministerstva.

To samé podle ní platí i v případě magistrátu. „Musí rozhodnout přímo tento úřad,“ dodala.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz