Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Osvícení architekti v Ústí dokázali, že i na sídlišti se může hezky žít

  11:02aktualizováno  11:02
Měla to být „králíkárna“, ale vzniklo sídliště, které dodnes patří k nejžádanějšímu bydlení v Ústí nad Labem, byť se tu nepostavilo vše, co mělo. Příběh Severní Terasy teď vypráví výstava v muzeu.

Architekt Václav Krejčí u fotografie dnes už neexistujícího modelu ústeckého sídliště z 60. let. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Severní Terasa, největší sídliště v Ústí, vznikalo jako bydlení pro lidi, kteří přicházeli do města za prací například do chemičky. Dnes je domovem zhruba 20 tisíc lidí. 

Fotogalerie

Od začátku projektování Severky, jak mnozí sídlišti říkají, letos uplyne přesně 55 let. Při této příležitosti ústecké muzeum připravilo výstavu s názvem „Severní Terasa nedokončená“, která přibližuje plány i dobu vzniku lokality.

Název je odvozen od toho, že původní vítězný architektonický model byl mnohem větší než sídliště, které nakonec vzniklo. 

„Návštěvníkům ukážeme soutěžní model, schválený projekt, podle kterého se začalo stavět, i konečnou podobu Severní Terasy,“ řekl historik a kurátor výstavy Martin Krsek.

Okrajově se expozice věnuje i dalším ústeckým sídlištím a městu Most. „Výstava je totiž i o ateliéru, který vedl ústecký architekt Václav Krejčí, jenž má významné postavení v české architektuře. Byl jedním z hlavních projektantů nového Mostu,“ dodal Krsek. 

Žádná průmyslová „králíkárna“

V 60. letech minulého století se Ústí rozrůstalo do všech směrů a zvyšoval se i počet jeho obyvatel. Propočty statistiků tehdy ukazovaly, že zhruba za 20 let bude mít 100 tisíc lidí. 

Severní Terasa nedokončená

  • Expozice je sestavená z projektů ústeckého architektonického ateliéru Stavoprojekt.
  • Ateliér pracoval třeba i na výstavbě sídlišť v ústeckých čtvrtích Krásné Březno, Dobětice nebo v novém Mostu.
  • Výstava je v ústeckém muzeu k vidění do 24. června.

Městský národní výbor proto rozhodl, že je potřeba další sídliště a v roce 1962 na něj vyhlásil soutěž. V podmínkách bylo striktně stanoveno, že výstavba musí být průmyslová a domy osmipodlažní.

Přihlásilo se 31 týmů z celé republiky, mezi nimi i místní architekti - zmiňovaný Václav Krejčí, Josef Gabriel a Mojmír Böhme. Než Krejčí s kolegy začal podobu Terasy plánovat, šli se podívat, kde budou domy stát. 

Uviděli lány žita a výhled na kopce Českého středohoří a Krušné hory. Ten pohled v nich zanechal velký dojem, a rozhodli se proto porušit podmínky a místo průmyslové „králíkárny“ vytvořit příjemný prostor k žití. 

Místo osmipatrových domů naplánovali šestnáctipatrové (nakonec se postavily domy o čtyři patra nižší, pozn. red.), ale nechali sídliště obrůst zelení.

„Jádrem jsme učinili park a jednoduše řečeno jsme ho ‚obalili‘ bytovkou. Nebylo snadné to obhájit, pro některé úřady to byla zbytečně ztracená plocha. V té době se nepostavil v republice jediný takový park. A to byla cesta, jak jsme mohli jako architekti pomoci, aby prostředí na sídlišti bylo lepší,“ popsal Krejčí.

Risk se architektům vyplatil

Zariskovat se architektům vyplatilo, se svým návrhem uspěli a soutěž vyhráli. V projektu rozdělili sídliště do čtyř okrsků s celkem 6 240 byty. Každý okrsek měl mít vlastní sociální vybavení včetně školek a škol. 

Nezapomínali ani na kulturní vyžití a naplánovali i stavbu kina, hotelu, pošty, rozhlasového studia a sportovišť. Měly stát v samém centru Terasy, ale nikdy nevznikly. Vyrostl jen dnes opuštěný hotel Máj.

„Začátky výstavby sice nepamatuji, protože na Terase žiju třicet let, ale nikdy bych neměnila. Je to klidné místo, nejezdí tu všude okolo auta a autobusy. Nejraději mám asi park, je ideální na procházky. Beru tam i návštěvy, aby viděly, jak to tu vypadá krásně,“ vylíčila paní Jana, která bydlí kousek od centra sídliště.

Lžíce bagrů se do půdy zabořily v roce 1969. Vedení obvodu považuje za začátek tento letopočet, a tak chystá na příští rok oslavy 50 let Terasy. „Chystáme větší oslavu, výstavu, vydání speciální knihy, přednášku a další akce,“ přiblížila starostka obvodu Renata Zrníková.

O tom, že je Severní Terasa vyhledávanou lokalitou, svědčí i ceny nemovitostí a jejich dostupnost. Byty 1+1 nebo 3+1 se tu dají pořídit v průměru od 600 tisíc korun do 1,5 milionu, což je na Ústí dost. 

„Naši klienti mají o byty na Severní Terase velký zájem. Jakmile se byty z této lokality objeví, mizí celkem rychle,“ potvrdil již dříve Jaroslav Svoboda z ústecké realitní kanceláře Hypoteam.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

O ohledávání těl nebyl zájem, Ústecký kraj sehnal koronera po dvou letech

Seniorku srazila tramvaj, na místě zemřela (7. 4. 2015).

Ústeckému kraji se podařilo najít koronera, který bude na severu Čech zajišťovat prohlídky těl zemřelých mimo...

Žena říká, že ji na Lounsku znásilnil cizí muž. Policie hledá svědky z aut

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Kriminalisté prověřují případ znásilnění na Lounsku. Mladá žena vypověděla, že k ní večer v blízkosti silnice z...

Najdete na iDNES.cz