Rypadlo na lomu ČSA, který by při prolomení limitů zničil Horní Jiřetín a...

Rypadlo na lomu ČSA, který by při prolomení limitů zničil Horní Jiřetín a Černice. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Těžaři nabízejí teplárnám uhlí za limity. Děláme průzkum trhu, tvrdí

  • 8
Těžařská firma Severní energetická našla nový způsob, jak se zasadit o prolomení těžebních limitů. Oslovuje odběratele s nabídkou dodávek uhlí, které leží právě za limity jejího dolu ČSA. Uzavřením dohod o budoucích dodávkách uhlí chce mít firma pro vládu argument, že je limity nutné zrušit.

„Společnost se připravuje na jednu z největších investic v historii Česka. V rámci přípravy si samozřejmě ověřujeme, jestli je o uhlí z dolu ČSA zájem, protože v opačném případě by neměla smysl,“ sdělila mluvčí Severní energetické Gabriela Benešová.

Investicí míní rozšíření těžby uhlí, jež dnes limitům podléhá. Za stávající situace by firma musela dolování ukončit kolem roku 2021. Za limity při dole ČSA leží přibližně 750 milionů tun uhlí, které by firmě zajistilo činnost na další desítky let.

Firma je v kontaktu s teplárnami či obcemi, jimž zdroje patří. Odběratele přitom hledá i mezi zákazníky konkurence.

„Jde o naše zákazníky i zákazníky Severočeských dolů či Sokolovské uhelné,“ řekl jeden z manažerů firmy Luboš Pavlas Hospodářským novinám.

„Je to zcela logické a dělá to každý zodpovědný investor,“ dodává Benešová.

Prodávají zajíce, který běhá po lese, říká ekolog

Firma se s odběrateli dohaduje na smlouvách o smlouvách budoucích. Zákazníci na nabídky slyší, nakloněni jim jsou Veolia Energie ČR či Plzeňská teplárenská. Dohodu o budoucích dodávkách uhlí má už třeba Teplárna Strakonice.

„Máme s nimi podepsanou smlouvu, kde deklarujeme, že bychom o uhlí za limity zájem měli,“ uvedl obchodní ředitel teplárny Václav Braun. Pro teplárnu je taková dohoda důležitá, téměř sto procent uhlí odebírá právě od Severní energetické.

Severní energetická přitom nabízí uhlí, na jehož dolování nemá od státu povolení. „Státní báňská správa nepovolila žádné těžební organizaci hornickou činnost za územními limity,“ řekl mluvčí správy Bohuslav Machek.

Zatímco Severní energetická svou snahu nazývá průzkumem trhu, jiní v ní vidí lobbing za prolomení limitů, o kterém bude vláda rozhodovat v červenci.

„Zoufale se pokouší před blížícím se rozhodnutím vlády získat veřejnou politickou podporu,“ říká Jan Rovenský z české pobočky organizace Greenpeace, která rozšíření těžby dlouhodobě kritizuje. „Je to typické prodávání zajíce, který běhá po lese,“ dodává.

Smlouvy jsou ošetřeny, konstatuje ministerstvo průmyslu

Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které agenda limitů spadá, komentuje počínání Severní energetické s pochopením.

„Smlouvy o smlouvě budoucí jsou ošetřeny tak, že v případě neposunutí limitů pozbývají platnosti. Jejich smyslem je zájem těžebních společností získat s předstihem představu o poptávce po tomto uhlí,“ sdělil mluvčí ministerstva Miroslav Kynčl.

Těžební limity jsou jedním z nejcitlivějších politickým témat. Chrání obce v čele s Horním Jiřetínem. Vláda bude vybírat mezi čtyřmi variantami: limity neprolomit, zrušit je jen na dole Bílina, prolomit na dole Bílina a částečně i na dole ČSA, či je zrušit úplně.