Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těžaři nabízejí teplárnám uhlí za limity. Děláme průzkum trhu, tvrdí

  8:22aktualizováno  8:22
Těžařská firma Severní energetická našla nový způsob, jak se zasadit o prolomení těžebních limitů. Oslovuje odběratele s nabídkou dodávek uhlí, které leží právě za limity jejího dolu ČSA. Uzavřením dohod o budoucích dodávkách uhlí chce mít firma pro vládu argument, že je limity nutné zrušit.

Rypadlo na lomu ČSA, který by při prolomení limitů zničil Horní Jiřetín a Černice. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

„Společnost se připravuje na jednu z největších investic v historii Česka. V rámci přípravy si samozřejmě ověřujeme, jestli je o uhlí z dolu ČSA zájem, protože v opačném případě by neměla smysl,“ sdělila mluvčí Severní energetické Gabriela Benešová.

Investicí míní rozšíření těžby uhlí, jež dnes limitům podléhá. Za stávající situace by firma musela dolování ukončit kolem roku 2021. Za limity při dole ČSA leží přibližně 750 milionů tun uhlí, které by firmě zajistilo činnost na další desítky let.

Firma je v kontaktu s teplárnami či obcemi, jimž zdroje patří. Odběratele přitom hledá i mezi zákazníky konkurence.

„Jde o naše zákazníky i zákazníky Severočeských dolů či Sokolovské uhelné,“ řekl jeden z manažerů firmy Luboš Pavlas Hospodářským novinám.

„Je to zcela logické a dělá to každý zodpovědný investor,“ dodává Benešová.

Prodávají zajíce, který běhá po lese, říká ekolog

Firma se s odběrateli dohaduje na smlouvách o smlouvách budoucích. Zákazníci na nabídky slyší, nakloněni jim jsou Veolia Energie ČR či Plzeňská teplárenská. Dohodu o budoucích dodávkách uhlí má už třeba Teplárna Strakonice.

„Máme s nimi podepsanou smlouvu, kde deklarujeme, že bychom o uhlí za limity zájem měli,“ uvedl obchodní ředitel teplárny Václav Braun. Pro teplárnu je taková dohoda důležitá, téměř sto procent uhlí odebírá právě od Severní energetické.

Severní energetická přitom nabízí uhlí, na jehož dolování nemá od státu povolení. „Státní báňská správa nepovolila žádné těžební organizaci hornickou činnost za územními limity,“ řekl mluvčí správy Bohuslav Machek.

Zatímco Severní energetická svou snahu nazývá průzkumem trhu, jiní v ní vidí lobbing za prolomení limitů, o kterém bude vláda rozhodovat v červenci.

„Zoufale se pokouší před blížícím se rozhodnutím vlády získat veřejnou politickou podporu,“ říká Jan Rovenský z české pobočky organizace Greenpeace, která rozšíření těžby dlouhodobě kritizuje. „Je to typické prodávání zajíce, který běhá po lese,“ dodává.

Smlouvy jsou ošetřeny, konstatuje ministerstvo průmyslu

Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které agenda limitů spadá, komentuje počínání Severní energetické s pochopením.

„Smlouvy o smlouvě budoucí jsou ošetřeny tak, že v případě neposunutí limitů pozbývají platnosti. Jejich smyslem je zájem těžebních společností získat s předstihem představu o poptávce po tomto uhlí,“ sdělil mluvčí ministerstva Miroslav Kynčl.

Těžební limity jsou jedním z nejcitlivějších politickým témat. Chrání obce v čele s Horním Jiřetínem. Vláda bude vybírat mezi čtyřmi variantami: limity neprolomit, zrušit je jen na dole Bílina, prolomit na dole Bílina a částečně i na dole ČSA, či je zrušit úplně.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz