Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šetřící pojišťovny omezují péči o pacienty i počty operací

  12:26aktualizováno  12:26
Krajskou zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, škrtí zdravotní pojišťovny. V době krize začaly šetřit a snaží se k tomu přimět i nemocnice. Na drahé operace tak nejsou peníze.

Ilustrační foto | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

"V roce 2009 jsme například provedli unikátní operaci aortální chlopně, kdy se nová chlopeň zavede pacientovi do srdce cévou, a není tak nutné otevírat hrudník. Tento zákrok vyjde asi na 500 tisíc korun a nikdo ho nezaplatí." Současná legislativa neumožňuje ani to, aby si ho zaplatil sám pacient," popsal ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

Pokud budou pojišťovny ve své strategii pokračovat i nadále, mohlo by to mít i daleko drtivější následky, které by se plošně podepsaly na zdravotní péči.

"Zatím nás to nutí šetřit náklady všude možně, ale nemůžeme si dost dobře dovolit omezovat zdravotní péči. To hrozí v budoucnu, pokud nebudeme schopni dál kompenzovat náklady tak, že je ušetříme na provozních či administrativních činnostech. Pak přijde na řadu odkládání plánovaných operací," pokračuje Reichelt.

Na přízni či nepřízni pojišťoven se zadrhává i provoz Centra robotické chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici, které funguje dva roky.

Operace robotem je pro pacienta ohleduplnější

Operace provedená robotem má pro pacienta řadu výhod. Zásah je přesnější a v menším rozsahu, zůstávají po něm menší jizvy, rekonvalescence je kratší. To ale pro zdravotní pojišťovny zřejmě není pádný argument.

"Máme přesně nastavené počty operací u každé pojišťovny. Jsme ale připraveni tento počet zdvojnásobit. Další rozvoj je teď na samotných pojišťovnách, aby zanalyzovaly, že to pro ně je oproti klasické operaci levnější," uvedl Jiří Madar, náměstek pro zdravotní péči.

ROBOT DA VINCI

Robot Da Vinci, kterým ústecké centrum disponuje, stál 72 milionů korun. Nemocnice ho získala v srpnu roku 2008. Na jaře následujícího roku k němu přibyl další. Každý z nich se skládá ze dvou částí - z ramen, která s nástroji a optikou přímo operují v těle nemocného, a z konzole, kterou ovládá lékař. Ten má na displeji k dispozici obraz v trojrozměrné kvalitě.

Za první dva roky od svého uvedení do provozu vykonalo ústecké robotické centrum 466 operací. Ve srovnání s ostatními robotickými pracovišti v republice je tak na prvním místě. V tomto množství drtivě převažují urologické zákroky, jejich počet se blíží 390. Na druhém místě jsou operace chirurgické a na třetím gynekologické.

"Jsme limitovaní ze strany úhrad zdravotní péče. Na tom závisí i další rozvoj centra. Chtěli bychom v budoucnu provádět i hrudní výkony, cévní chirurgii a dětskou chirurgii," sdělil Jan Schraml, primář robotického centra.

Madar doplnil, že právě počet gynekologických zákroků byl nejvíce omezen tím, že je pojišťovna nechtěla uhradit.

"Každá zdravotní pojišťovna má trochu jiný přístup. Některá dá objem financí a je na nás, jaké výkony za to uděláme. Některými pojišťovnami máme přímo určen počet výkonů na danou diagnózu. A nemůžeme s tím hýbat," vysvětlil Madar.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz