Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šetřící pojišťovny omezují péči o pacienty i počty operací

  12:26aktualizováno  12:26
Krajskou zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, škrtí zdravotní pojišťovny. V době krize začaly šetřit a snaží se k tomu přimět i nemocnice. Na drahé operace tak nejsou peníze.

Ilustrační foto | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

"V roce 2009 jsme například provedli unikátní operaci aortální chlopně, kdy se nová chlopeň zavede pacientovi do srdce cévou, a není tak nutné otevírat hrudník. Tento zákrok vyjde asi na 500 tisíc korun a nikdo ho nezaplatí." Současná legislativa neumožňuje ani to, aby si ho zaplatil sám pacient," popsal ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

Pokud budou pojišťovny ve své strategii pokračovat i nadále, mohlo by to mít i daleko drtivější následky, které by se plošně podepsaly na zdravotní péči.

"Zatím nás to nutí šetřit náklady všude možně, ale nemůžeme si dost dobře dovolit omezovat zdravotní péči. To hrozí v budoucnu, pokud nebudeme schopni dál kompenzovat náklady tak, že je ušetříme na provozních či administrativních činnostech. Pak přijde na řadu odkládání plánovaných operací," pokračuje Reichelt.

Na přízni či nepřízni pojišťoven se zadrhává i provoz Centra robotické chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici, které funguje dva roky.

Operace robotem je pro pacienta ohleduplnější

Operace provedená robotem má pro pacienta řadu výhod. Zásah je přesnější a v menším rozsahu, zůstávají po něm menší jizvy, rekonvalescence je kratší. To ale pro zdravotní pojišťovny zřejmě není pádný argument.

"Máme přesně nastavené počty operací u každé pojišťovny. Jsme ale připraveni tento počet zdvojnásobit. Další rozvoj je teď na samotných pojišťovnách, aby zanalyzovaly, že to pro ně je oproti klasické operaci levnější," uvedl Jiří Madar, náměstek pro zdravotní péči.

ROBOT DA VINCI

Robot Da Vinci, kterým ústecké centrum disponuje, stál 72 milionů korun. Nemocnice ho získala v srpnu roku 2008. Na jaře následujícího roku k němu přibyl další. Každý z nich se skládá ze dvou částí - z ramen, která s nástroji a optikou přímo operují v těle nemocného, a z konzole, kterou ovládá lékař. Ten má na displeji k dispozici obraz v trojrozměrné kvalitě.

Za první dva roky od svého uvedení do provozu vykonalo ústecké robotické centrum 466 operací. Ve srovnání s ostatními robotickými pracovišti v republice je tak na prvním místě. V tomto množství drtivě převažují urologické zákroky, jejich počet se blíží 390. Na druhém místě jsou operace chirurgické a na třetím gynekologické.

"Jsme limitovaní ze strany úhrad zdravotní péče. Na tom závisí i další rozvoj centra. Chtěli bychom v budoucnu provádět i hrudní výkony, cévní chirurgii a dětskou chirurgii," sdělil Jan Schraml, primář robotického centra.

Madar doplnil, že právě počet gynekologických zákroků byl nejvíce omezen tím, že je pojišťovna nechtěla uhradit.

"Každá zdravotní pojišťovna má trochu jiný přístup. Některá dá objem financí a je na nás, jaké výkony za to uděláme. Některými pojišťovnami máme přímo určen počet výkonů na danou diagnózu. A nemůžeme s tím hýbat," vysvětlil Madar.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Police má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Najdete na iDNES.cz