Přečerpávací stanice se nachází v bílém objektu vedle garáží, přímo pod velkým...

Přečerpávací stanice se nachází v bílém objektu vedle garáží, přímo pod velkým nestabilním balvanem. | foto: Magistrát Ústí nad Labem

Nestabilní skála ohrožuje teplo pro Ústí, může zavalit čerpací stanici

  • 0
Desetitisíce obyvatel Ústí nad Labem mohou kdykoliv zůstat bez tepla a teplé vody. Sesuvy balvanů z Vaňovské skály ohrožují přečerpávací stanicí v Čajkovského ulici, která přivádí vodu z Labe do Teplárny Trmice a také podniku Spolchemie. Zabezpečení svahu bude stát desítky milionů.

"V Čajkovského ulici máme vstupní objekt do štoly, kudy vedou labské vodní řady. Za hodinu tudy jde 700 kubíků vody. Tam až to spadne, teplárna nebude vyrábět a Ústí bude bez tepla," řekl technik strojoven a vodního hospodářství Teplárny Trmice Roman Navrátil.

Ohrožené teplo

Přečerpávací stanice v Čajkovského ulici se nachází v rizikové oblasti pod Vaňovskou skálou s nestabilním svahem Čertovka na levém břehu Labe.

Vstup do štoly je v domku nedaleko železničního mostu. Odtud dál pod Větruší až na druhou stranu pod Žižkovou ulicí a do teplárny vedou podzemní štolou tři labské řady - čtyři 70 centimetrů silné roury na vodu. Tři míří do teplárny, jedna do Spolchemie.

Vodu teplárna potřebuje na chlazení a výrobu páry. Bez ní lidé v Ústí zůstanou bez tepla. Cena na zabezpečení svahu se odhaduje na 20 až 50 milionů Kč.

Trmická Teplárna, která dodává teplo celému Ústí nad Labem kromě Střekova, bere vodu z Labe na chlazení a výrobu páry. Sice má i náhradní zdroj, ten ale nestačí na plnou výrobu. Je to nouzový zdroj využívaný například při povodních.

"Městský obvod Centrum jsme na toto nebezpečí upozorňovali už loni," poznamenal Navrátil.

Obvod po upozornění nechal udělat studii, výdřevy a postavil speciální ocelové ploty na zachytávání kamenů.

"Nevykašlali jsme se na to, udělali jsme první krok. Víc nemůžeme, dál je to o milionech korun, o dotaci ministerstva životního prostředí na sanaci skalních masivů. Proto jsme se obrátili na magistrát," přiblížil starosta městského obvodu Jan Tvrdík.

Ústí čeká na projektovou dokumentaci

Město problém začalo řešit až letos v září. V rozpočtu vyčlenilo půl milionu korun na zpracování projektové dokumentace. Magistrát odmítá, že začal jednat pozdě.

"Majitel objektu je teplárna, ona by měla činit. Ale nechci, abychom se dohadovali, my na tom opravdu pracujeme. Pozemek je v majetku obvodu a ten udělal provizorní zabezpečení. Když starosta obvodu Tvrdík 19. července přišel a řekl, že je třeba s tím něco dělat, druhý den jsem dal na stůl rady materiál na zpracování projektové dokumentace. Město okamžitě udělalo, co mohlo. My jsme nespali," říká náměstek primátora Pavel Boček.

Boček říká, že podle České geologické služby nyní velké riziko sesuvu nehrozí. Provizorní síť chránící přečerpávací stanici je ale už dávno plná kamení.

"Kontrolovali jsme ji v létě, zatím nic velkého nespadlo. O ty malé nejde, ale je tam jeden velký balvan. Ten kdyby spadl, nic ho nezastaví a některou rouru stoprocentně přerazí," sdělil technik Navrátil.

Jak dlouho by oprava takové havárie trvala a jak dlouho by Ústečané byli bez tepla, podle Navrátila nelze odhadnout. "Ale nebyla by to zcela jistě oprava jen na dva dny," míní Navrátil.

Žádost o dotaci musí odejít do konce roku

Sesuv by ohrozil i výrobu ve Spolchemii, která z přečerpávací stanice bere vodu také.

"Vodu potřebujeme k výrobě, k chlazení. Bez ní by to nešlo," říká mluvčí podniku Marie Logrová.

Město musí jednat rychle, program ministerstva životního prostředí na sanaci skal se zavírá na konci tohoto roku. Do té doby musí žádost o dotaci na ministerstvo odejít. Rozpočet a cena prací, kterou město musí před žádostí o dotaci znát, ale vyplyne až z projektu.

"Termíny jsou opravdu šibeniční, děláme vše, aby se to stihlo," poznamenal náměstek Boček.

Předběžný odhad zabezpečení svahu je 20 milionů. Může to ale být i padesát, pokud bude nutné zabezpečit i další svahy na Vaňovské skále, které se začaly hýbat po letošní červnové povodni.