Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policisté míní, že sestra z Rumburku zabila úmyslně. Eutanazii zavrhli

  0:46aktualizováno  0:46
Vyšetřovatelé případu podezřelého úmrtí v nemocnici v Rumburku vylučují, že by sestra vážně nemocnou pacientku zabila ze soucitu. Nyní pracují s verzí, že její čin byl úmyslný a že pacientka zemřít nechtěla. Že by šlo o eutanazii, odmítla i obviněná sestra.

Obviněná sestra pracovala v Lužické nemocnici v Rumburku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vyšetřovatelé se od zdravotníků dozvěděli, že chování sestry k nemocným bylo komplikované. „Z výslechů vyplynulo, že neměla vřelý a pozitivní vztah k některým pacientům,“ řekl MF DNES krajský státní zástupce Jan Jakovec. Detaily odmítl komentovat s tím, že nechce rozkrývat důkazní situaci.

Čtěte ve středeční MF DNES: Reportáž z nemocnice v Rumburku a reakce tamních obyvatel

Vyšetřovatele však tato indicie přivedla k nové stopě. Zatímco podle prvotních domněnek mohlo jít o eutanazii, nyní se kriminalisté zabývají verzí, že čin sestry byl úmyslný. A motivem fakt, že neměla ráda pacienty. „Z výslechů lidí jsme dospěli k názoru, že o eutanazii nešlo. Ani obviněná neargumentuje eutanazií,“ sdělil Jakovec.

Usmrcená pacientka ležela na jednotce intenzivní péče interny ve velmi vážném stavu. Zemřela poté, co jí sestra Věra M. píchla do žíly draslík, což vyvolalo zástavu srdce.

Co k tomu zdravotní sestru vedlo, vyšetřovatelé s jistotou stále nevědí. „To ví jen ona sama,“ podotkl státní zástupce. Vyšetřovatelé se už obrátili na psychiatry a psychology. „Nějaké indicie máme a důležitý bude posudek v oboru psychologie a psychiatrie – jednání obviněné bylo atypické,“ dodal Jakovec.

Kriminalisté si také myslí, že pacientka zemřít nechtěla. A její pozůstalí jsou o tom přesvědčeni. „Maminka by nám stoprocentně nějakým způsobem sdělila, že o něčem takovém uvažuje. Při poslední návštěvě mi pan primář sdělil, že je naděje na její vyléčení,“ uvedl v pořadu Reportéři ČT syn zemřelé Antonín Kadlec.

Obviněné hrozí až 18 let vězení

Právě kvůli způsobu úmrtí vylučují eutanazii i vyšetřovatelé. „Průběh úmrtí nebyl jednoduchý, nepatří mezi nenápadná a tichá usnutí. Taková smrt jistě nebyla příjemná, zástava srdce není nic, co by si pacientka přála,“ míní Jakovec.

Fotogalerie

Jak známo, práce sestry s pacienty se nezdála ani lékaři Petru Vondráčkovi, který pomohl vraždu odhalit. Po nečekané zástavě srdce odebral mrtvé pacientce krev, rozbor ukázal vysokou dávku draslíku. „Sestry dělím do dvou skupin. Na ty, kterým důvěřuji, a na ty, kterým nevěřím. Dotyčná patřila mezi ty druhé,“ prohlásil Vondráček.

Jiní zdravotníci Lužické nemocnice zprávám z vyšetřování nemohou uvěřit. „Znala jsem ji i její maminku, která tady učila na zdravotnické škole. Nemůžu uvěřit, že to udělala schválně. Pořád doufám, že šlo o omyl,“ sdělila jedna ze sester.

Obviněné hrozí za vraždu až 18 let. Vyšetřovatelé nyní prověřují dalších deset vytipovaných případů úmrtí na rumburské interně, při kterých měla službu. Zatím se neprokázalo, že by měla na svědomí víc životů.

Podívejte se, co o případu řeklo vedení nemocnice:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz