Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf stavebního úřadu podnikal léta v realitách, dostal jen výtku

  8:22aktualizováno  8:22
Dlouholetý šéf stavebního odboru ústeckého magistrátu Vlastimil Hudeček roky porušoval zákon. Byl totiž zároveň jednatelem tří firem. Zákon o úřednících územních samosprávných celků přitom podnikání výslovně zakazuje. Hudeček dostal od zaměstnavatele výtku a z firem uplynulý týden odstoupil.
Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. (Ilustrační snímek)

Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Magistrát v minulých dnech obdržel podnět s informacemi ohledně Vlastimila Hudečka. Na základě toho provedl šetření a zjistil, že informace se zakládají na pravdě,“ potvrdila Jitka Stuchlíková z mediálního oddělení ústeckého magistrátu.

Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. Zároveň byl jednatelem firem Winebago, 1. DMV a CoffeeNet. Všechny se zabývají pronájmem bytů a nemovitostí. Společnosti sídlí v Teplicích, kde má Hudeček trvalé bydliště.

„Úředník nesmí být členem řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby, jejímž předmětem činnosti je podnikání,“ zní ale klíčová pasáž zákona.

„Jedná se o ustanovení zamezující potenciálnímu střetu zájmů. Úředník je v souladu se zákonem povinen zdržet se jednání, které by mohlo vést ke střetu veřejného zájmu se zájmy osobními,“ přiblížila smysl ustanovení právnička Sylvie Kloboučková z české pobočky organizace Transparency International.

Sám Hudeček své pochybení odmítl komentovat. „Nemám, co bych vám k tomu říkal. Nevidím důvod,“ sdělil stroze.

Není povinností magistrátu lustrovat úředníky, uvedla mluvčí

Zákon o úřednících platí od roku 2003, Hudeček ho porušoval od první chvíle. Jednatelem jedné ze společností se totiž stal už v roce 1995. Magistrát až do letošního podzimu o Hudečkově angažmá ve firmách netušil.

„Není povinností magistrátu lustrovat své úředníky. Každý úředník prochází vstupním vzděláváním, kde se povinnosti plynoucí ze zákona detailně probírají. Je odpovědností každého úředníka, aby tyto povinnosti dodržoval,“ uvedla mluvčí magistrátu Stuchlíková.

Zda společnosti v současné době vyvíjí nějakou činnost, nelze zjistit. U firmy CoffeeNet zatím účetní uzávěrky chybí, u zbylých společností se datují poslední uzávěrky k roku 2012. Tehdy Winebago končila své hospodaření v minusu 56 tisíc, ačkoliv o rok dříve vydělala přes tři sta tisíc. Společnost 1. DMV pak vykázala za rok 2012 zisk 73 tisíc, o rok dříve si přitom přišla na 2,3 milionu korun.

Hudeček dostal za porušení zákona výtku od tajemníka magistrátu Jiřího Javorčáka. Součástí výtky bylo upozornění, že v případě setrvání ve firmách bude z funkce šéfa odboru odvolán.

„Inženýr Hudeček doložil 24. listopadu čestné prohlášení, kde uvádí, že s účinností od 22. listopadu již není jednatelem v předmětných právnických osobách,“ uvedla mluvčí Stuchlíková. V obchodním rejstříku ale změny stále zanesené nejsou.

Bylo to pochybení, které se vysvětlilo, řekl tajemník

„Bylo to pochybení, které se vysvětlilo tím, že on si tuhle věc ani neuvědomil. Napravil jí a hlavně to nesouvisí přímo s výkonem jeho práce,“ komentoval Hudečkův případ tajemník Javorčák.

Javorčákovu shovívavost a Hudečkovo jednání ostře kritizuje opoziční zastupitel David Daduč z hnutí PRO! Ústí. „Arogance inženýra Hudečka mě šokuje. Ovládal tři firmy, které podnikají v realitách, a stále v nich může mít vliv. To je velice nebezpečné. Co když svým soukromým obchodním partnerům jako vedoucí stavebního úřadu nadržoval nebo naopak ničil konkurenci?“ ptá se Daduč.

Podobně uvažuje i advokátka Sylvie Kloboučková z Transparency International. Ta Hudečkovo selhání za zanedbatelnou chybu nepovažuje.

„Já se domnívám, že tímto jednáním došlo k závažnému porušení zákonem stanovených povinností, jelikož pan Hudeček vykonával činnost, kterou mu zákon bez dalšího výslovně zapovídá,“ říká Kloboučková. Podle ní by bylo na místě Hudečka z funkce odvolat. Kloboučková však zároveň připouští, že výklad zákona pouhou výtku za takové provinění umožňuje.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz