Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf stavebního úřadu podnikal léta v realitách, dostal jen výtku

  8:22aktualizováno  8:22
Dlouholetý šéf stavebního odboru ústeckého magistrátu Vlastimil Hudeček roky porušoval zákon. Byl totiž zároveň jednatelem tří firem. Zákon o úřednících územních samosprávných celků přitom podnikání výslovně zakazuje. Hudeček dostal od zaměstnavatele výtku a z firem uplynulý týden odstoupil.
Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. (Ilustrační snímek)

Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Magistrát v minulých dnech obdržel podnět s informacemi ohledně Vlastimila Hudečka. Na základě toho provedl šetření a zjistil, že informace se zakládají na pravdě,“ potvrdila Jitka Stuchlíková z mediálního oddělení ústeckého magistrátu.

Hudeček je jedním z nejdéle sloužících šéfů odboru ústeckého magistrátu, stavební odbor vede od roku 1997. Zároveň byl jednatelem firem Winebago, 1. DMV a CoffeeNet. Všechny se zabývají pronájmem bytů a nemovitostí. Společnosti sídlí v Teplicích, kde má Hudeček trvalé bydliště.

„Úředník nesmí být členem řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby, jejímž předmětem činnosti je podnikání,“ zní ale klíčová pasáž zákona.

„Jedná se o ustanovení zamezující potenciálnímu střetu zájmů. Úředník je v souladu se zákonem povinen zdržet se jednání, které by mohlo vést ke střetu veřejného zájmu se zájmy osobními,“ přiblížila smysl ustanovení právnička Sylvie Kloboučková z české pobočky organizace Transparency International.

Sám Hudeček své pochybení odmítl komentovat. „Nemám, co bych vám k tomu říkal. Nevidím důvod,“ sdělil stroze.

Není povinností magistrátu lustrovat úředníky, uvedla mluvčí

Zákon o úřednících platí od roku 2003, Hudeček ho porušoval od první chvíle. Jednatelem jedné ze společností se totiž stal už v roce 1995. Magistrát až do letošního podzimu o Hudečkově angažmá ve firmách netušil.

„Není povinností magistrátu lustrovat své úředníky. Každý úředník prochází vstupním vzděláváním, kde se povinnosti plynoucí ze zákona detailně probírají. Je odpovědností každého úředníka, aby tyto povinnosti dodržoval,“ uvedla mluvčí magistrátu Stuchlíková.

Zda společnosti v současné době vyvíjí nějakou činnost, nelze zjistit. U firmy CoffeeNet zatím účetní uzávěrky chybí, u zbylých společností se datují poslední uzávěrky k roku 2012. Tehdy Winebago končila své hospodaření v minusu 56 tisíc, ačkoliv o rok dříve vydělala přes tři sta tisíc. Společnost 1. DMV pak vykázala za rok 2012 zisk 73 tisíc, o rok dříve si přitom přišla na 2,3 milionu korun.

Hudeček dostal za porušení zákona výtku od tajemníka magistrátu Jiřího Javorčáka. Součástí výtky bylo upozornění, že v případě setrvání ve firmách bude z funkce šéfa odboru odvolán.

„Inženýr Hudeček doložil 24. listopadu čestné prohlášení, kde uvádí, že s účinností od 22. listopadu již není jednatelem v předmětných právnických osobách,“ uvedla mluvčí Stuchlíková. V obchodním rejstříku ale změny stále zanesené nejsou.

Bylo to pochybení, které se vysvětlilo, řekl tajemník

„Bylo to pochybení, které se vysvětlilo tím, že on si tuhle věc ani neuvědomil. Napravil jí a hlavně to nesouvisí přímo s výkonem jeho práce,“ komentoval Hudečkův případ tajemník Javorčák.

Javorčákovu shovívavost a Hudečkovo jednání ostře kritizuje opoziční zastupitel David Daduč z hnutí PRO! Ústí. „Arogance inženýra Hudečka mě šokuje. Ovládal tři firmy, které podnikají v realitách, a stále v nich může mít vliv. To je velice nebezpečné. Co když svým soukromým obchodním partnerům jako vedoucí stavebního úřadu nadržoval nebo naopak ničil konkurenci?“ ptá se Daduč.

Podobně uvažuje i advokátka Sylvie Kloboučková z Transparency International. Ta Hudečkovo selhání za zanedbatelnou chybu nepovažuje.

„Já se domnívám, že tímto jednáním došlo k závažnému porušení zákonem stanovených povinností, jelikož pan Hudeček vykonával činnost, kterou mu zákon bez dalšího výslovně zapovídá,“ říká Kloboučková. Podle ní by bylo na místě Hudečka z funkce odvolat. Kloboučková však zároveň připouští, že výklad zákona pouhou výtku za takové provinění umožňuje.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz