Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stačí nám o milion méně, navrhla Litvínovu ohrožená škola pro ekology

  14:02aktualizováno  14:02
Vedení litvínovské Scholy Humanitas navrhlo městu, aby jí v budoucnu dávalo menší dotaci než nyní. K hledání úspor školu vyzvala sama radnice. Zatímco letos dostává střední škola zaměřená na ekologii 3,8 milionu, v dalších letech by se podle návrhu příspěvek postupně snižoval až na 2,9 milionu korun v roce 2016.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Musí k tomu ale být splněné některé další podmínky. To znamená, že se zvýší příjmy z dalších činností školy nebo od sponzorů," upozorňuje litvínovský radní Vlastimil Doležal. Škola může například pronajímat své prostory pro semináře nebo různá setkání.

Schola Humanitas

Město Litvínov ji založilo roku 1992, systematicky se věnuje výchově a vzdělávání středoškoláků se zaměřením na ekologii a přírodní prostředí. Studenti se mohou zapojit do mnoha mezinárodních projektů.

Škola má bohatou doprovodnou hospodářskou činnost. Pořádá vzdělávací kurzy či sportovní a biologické soutěže pro děti z Mostecka i celého kraje.

O financování městské střední školy se začalo mluvit už loni, když zastupitelé schvalovali rozpočet pro letošní rok. Během těchto debat se projevily také různé názory ohledně samotné existence školy.

"Jedni, mezi které patřím já nebo pan starosta Šťovíček, jsou přesvědčeni, že škola je pro město důležitá, zvyšuje i naši prestiž a dělá městu reklamu. Druhá názorová skupina tvrdí, že v době, kdy je středních škol mnoho a kdy se zhoršila ekonomická situace města, je vlastní škola luxus," přibližuje radní Doležal.

Současný návrh je tak kompromisem. Radní škole uložili, ať sama navrhne úsporná opatření, aby mohla dál fungovat, ale město její provoz stál méně.

Ušetřit má škola třeba tím, že vznikne střediskové hospodaření, kdy každá část školy jako internát či kuchyň si bude hlídat své výdaje. Do budoucna pak mohou navázat i organizační změny. V úvahu připadá třeba využití uklízeček pro několik středisek.

Kvůli úsporám nejspíš podraží i internát

"Na učitelích se šetřit nedá. Ale je to možné třeba v administrativě či u provozních zaměstnanců," poznamenal Doležal.

Kvůli lepšímu hospodaření škola uvažuje také o zvýšení ceny za ubytování na internátu. Prospěšné mají být i změny ve financování Centra bakalářských studií.

Snížení příspěvku pod 2,9 milionu by však již podle vedení školy mohlo Scholu Humanitas poškodit.

"Upozornila na to školská rada. Další snižování příspěvku na zajištění provozu už ohrozí rozsah činností školy i její existenci," uvedla mluvčí města Margita Chalásová.

Za více než dvacet let své existence se Schola Humanitas prosadila díky svému zaměření na přírodovědné obory a předměty, zejména v souvislosti s ochranou přírody. Pro celé Mostecko třeba zajišťuje díky speciálnímu projektu CEV Viana ekologickou výchovu.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz