Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák Ústí oživí zaniklé kino Hraničář, lidé se skládají na provoz

  13:24aktualizováno  13:24
Činoherák Ústí, který vznikl z původního souboru Činoherního studia, spojí dvě ústecké legendy. Vedle divadla s dvaačtyřicetiletou tradicí také poslední klasické kino ve městě, jež skončilo před čtyřmi lety - Hraničář. Souboru se na provoz skládají sponzoři i drobní příznivci.

Činoherák přilákal do Hraničáře spoustu svých příznivců už v pondělí 7. dubna, kdy soubor v budově oznámil, že v Ústí pokračuje. | foto: Jiří Dvořák

Nápad vdechnout život opuštěnému Hraničáři se zrodil dlouho před krizí činohry. Stála u něj čtveřice mladých mužů, kteří mají blízko k Fakultě umění a designu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

"Začalo to v říjnu 2013, kdy jsme pro hodně lidí znovu objevili Hraničář velkou akcí Pecha Kucha," přibližuje sedmadvacetiletý Tomáš Petermann, který na fakultě pracuje. Specifický kulturní večer postavený na vystoupeních spojujících vizuální prezentaci a mluvené slovo měl v Hraničáři úspěch.

Fotogalerie

"Následně vznikla myšlenka udělat z Hraničáře veřejný sál. Je to totiž prostor s velkým potenciálem pořádat v něm širokou škálu akcí, na kterých se můžou lidi setkávat, povídat si a sdílet kulturu," přibližuje Petermann. Za přispění kamarádů se úspěšně dohodl s majitelem budovy, firmou Falcon, že by Hraničář využívali dlouhodobě na základě nájemní smlouvy.

V březnu se záměry Petermanna a spol. protly s krizi Činoherního studia, jehož herci přišli o angažmá a zázemí v tradiční budově v ústecké části Střekov. Nabídnout jim Hraničář byla jasná volba.

"Upeklo se to ještě v Činoheráku na baru," říká s úsměvem Petermann. Než však v Hraničáři pro soubor vznikne přijatelné zázemí, bude třeba provést spoustu změn.

Jeviště by bylo nutné umístit nad přední sedadla

"Mezi nutné úpravy patří nadstavba jeviště. Bude vytrčeno až nad první řady sedaček v kině, aby bylo uzpůsobeno na představení," řekl další ze čtveřice Ondřej Klein, který spolek mediálně zastupuje. Nutné bude upravit i elektroinstalaci, opravit sociální zázemí a hlavně najít vhodné prostory pro šatny herců.

"Elektroinstalace je tu pro potřeby divadla strašně poddimenzovaná, bude se muset natáhnout nová. Zázemí pro herce by vzniklo, kdyby se část vstupního foyer dole pod sálem ukrojila a s ní i zadní schodiště," přibližuje Petermann.

Rozsah úprav závisí na vůli společnosti Falcon, do jaké míry si nechá do budovy zasahovat. Zatím se zdá, že vůle se u Falconu minimálně pro nejnutnější úpravy najde.

"Jakmile nám kluci ze spolku předloží konkrétní návrh, tak to projednáme. Projednávat budeme jednotlivé kroky zvlášť. Ale mají od nás předběžný souhlas, že zmíněné věci půjdou, tedy úprava elektroinstalace, záchodů a pódia," sdělil finanční ředitel společnosti Falcon Zdeněk Keršláger.

Začít s úpravami se chystají členové i příznivci spolku Činoherák Ústí brzy, možná už příští týden. "Finalizujeme nájemní smlouvu se společností Falcon s tím, že by od půlky dubna byl předpoklad, že bychom tam naběhli a začali tam dělat úpravy," odhaduje Klein. Změny chce spolek stihnout do dvou měsíců.

Sponzora naštvalo tvrzení, že činohra neměla víc zdrojů

Činoherák Ústí chce první představení sehrát už v květnu, ale ještě by to nebylo v Hraničáři. Chystané místo spolek zatím tají. Autorská práva k významné části inscenací a fundusu odkoupil od končícího divadla za statisíce korun podnikatel Jiří Mach, který je jedním ze zakladatelů nového spolku. Díky tomu Činoherák Ústí přímo naváže na tvorbu předchozího divadla.

"Měl jsem nějaké prostředky, abych pomohl, považoval jsem to za svou morální povinnost," poznamenal Mach, který je majitelem a šéfem firmy dodávající plyn Plynule.cz. V posledních letech byl největším sponzorem již zaniklého Činoherního studia. Třeba loni mu věnoval 200 tisíc korun.

"Už během krize jsem měl připravenou sbírku pro Činoherní studio a čekal jsem, jak se situace vyvine. Poslední kapkou bylo zastupitelstvo, kdy tam jeden pan zastupitel povídal, že činohra nemá vícezdrojové financování. Vznik Činoheráku Ústí byla záležitost dvou tří dnů, kdy jsme se potkali s dalšími lidmi a bavili jsme se o tom, že spolek je jedna z cest," poznamenal Mach.

Financování divadla do začátku zajistí dary od soukromých sponzorů, v úterý vznikla na podporu činnosti souboru celonárodní sbírka, do které už začaly chodit první platby (sbírka zde). "Připravujeme žádost o dotaci z Norských fondů, Státního fondu kultury a hledáme strategické partnery," řekl k dalšímu financování manažer spolku Jan Kvasnička.

Peníze mají zajistit také zájezdová představení, která už má soubor naplánovaná. "Jsme domluveni s Divadlem v Dlouhé a v Celetné i s Novou scénou Národního divadla, že tam budeme moci pravidelně hrát," podotkl umělecký garant spolku Filip Nuckolls.

Městské Činoherní studio zatím není ani zaregistrované

Do nového spolku přešel celý původní soubor. Herci, kteří už si našli angažmá v jiném divadle, budou v Činoheráku Ústí hostovat. "Jdu do toho, protože cítím odpovědnost vůči ústeckému divákovi. Zaslouží si to. A radním chceme ukázat, že nás neumlčí," řekl například herec Jan Plouhar, který bude mít stále angažmá v Plzni. 

Připomněl, že Činoherní studio zaniklo především proto, že radnici vadila občanská a politická angažovanost části souboru. Radní proto koncem ledna místo avizované dotace vypsali grant, čímž soubor vystavili platební neschopnosti. Následně zastupitelstvo rozhodlo o založení nové příspěvkové organizace, do které ale radnice nedovolila přejít všem hercům, takže ostatní odmítli smlouvy (kontrakty navíc nebyly doladěné)  podepsat také.

Nová městská organizace Činoherní studio Ústí nad Labem tak zůstává prázdnou schránkou. Město sice vypsalo výběrové řízení na uměleckého šéfa a slíbilo mu velkorysé dotace, organizace ale zatím ještě není ani registrovaná.

"Žádost podána byla. Žadatel byl vyzván, aby ve lhůtě 30 dnů doplnil potřebné podklady pro zápis do obchodního rejstříku," řekla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Markéta Morkusová.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Najdete na iDNES.cz