Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maryškovi příznivci se skládají na pokutu, studentka draží jeho portrét

  15:43aktualizováno  15:43
Trest pro ústeckého herce Jiřího Maryška za facebookový komentář s fotkou z filmu Lidice zvedl vlnu solidarity. Lidé se mu okamžitě začali skládat na pokutu 25 tisíc, kterou má za hrubý vtip na adresu svých odpůrců zaplatit vedle odpracování 180 hodin obecně prospěšných prací. Už vybrali většinu.

Studentka Fakulty umění a designu ústecké univerzity Jaroslava Cejnarová draží ve prospěch pokuty obraz, na kterém herce Jiřího Maryška původně namalovala pro svou bakalářskou práci. | foto: Jaroslava Cejnarová

„Trest, který má dostat, je absurdní. Aby se za vtipy trestalo, to bylo za komunistů a zase se k tomu vracíme. Vtip to mohl být sebevíc blbej, nicméně pořád zůstává vtipem,“ říká ústecký fotograf Miroslav Rosendorf (o trestu zde).

Fotogalerie

Právě on Maryškovi na pokutu přispěl jako první a na Facebooku vyzval přátele, aby ho následovali.

„Je to člověk, kterého mám rád. Vím o něm, že to není žádný zločinec, ale naopak proti extremistům bojuje, jak může,“ říká k tomu Rosendorf.

Za necelý den už lidé na Maryškovu pokutu spontánně věnovali přibližně patnáct tisíc korun, přispělo pětadvacet lidí. Peníze poslal i podnikatel, aktivista a politik Karel Karika, na jehož Facebook Maryško vtip umístil.

„Cítím určitou odpovědnost. Než jsem to zjistil, tak jsem to stáhl pozdě,“ řekl Karika. Na herce přispěl částkou 666 korun.

Karika na sociální síti založil událost vyzývající k úklidu města. Právě tam se Maryško v návaznosti na název akce pokusil zavtipkovat, jak si úklid města představuje on. Jenže jeho odpůrci příspěvek určený původně k pobavení Maryškových známých okamžitě rozšířili po Facebooku i mimo něj a i kvůli tomu, že byl vytržený z kontextu, se spustila vlna pobouření a trestních oznámení.

Studentka obraz malovala do bakalářské práce

Maryško o tom, že se na něj lidé skládají, nevěděl. „Samozřejmě mě to těší. Beru to tak, že se lidi postavili nejen za mě, ale za tu celou věc. Jsem přesvědčený, že by se složili na každého, komu by hrozila pokuta za vtip,“ reagoval.

Případ Maryško

Herec v únoru na sociální síti Facebook zveřejnil fotografii z filmu Lidice, jež znázorňuje vraždu tamějších mužů nacisty. K fotografii přidal popisek, že takto si představuje úklid Ústí a jmenoval své odpůrce z řad ústeckých politiků či aktivistů.

Uvedl třeba bývalého primátora Víta Mandíka, současného zastupitele Pavla Dlouhého (ČSSD) či zastupitelku Květoslavu Čelišovou (KSČM).

Herec si za to vysloužil několik trestních oznámení, podala ho právě Čelišová či místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger.

Policie začala Maryška stíhat ve zkráceném řízení, vyšetřovala ho kvůli výtržnictví a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Herci v krajním případě hrozily až tři roky vězení.

Maryško se nakonec domluvil s žalobcem na trestu 180 hodin obecně prospěšných prací a pokutě 25 tisíc za výtržnictví.

Dohodu ještě musí potvrdit soud, učinil by tak měl během příštích týdnů.

Podotkl, že vybrané peníze mu vzhledem k výši pokuty ulehčí. „Zasáhne to každou kapsu,“ řekl k vyměřené částce.

K samotnému trestu se ale vyjádřit nechtěl. „Zatím to soud neposvětil. Do té doby se k tomu vyjadřovat nebudu,“ uvedl.

Vybraná částka zdaleka není konečná. Navýší ji i výtěžek z dražby obrazu od studentky Fakulty umění a designu Jaroslavy Cejnarové. Na obraze zvěčnila právě Maryška.

„Lidé budou mít něco na památku toho, že Jirkovi pomohli. Uznávám, že udělal nemístný vtip. Ale nelíbí se mi, že člověk řekne svůj názor, byť blbou formou, a dostane trest,“ zdůvodňuje Cejnarová, proč dražbu vyhlásila.

Obraz byl součástí cyklu na téma Činoherák, jenž představuje bakalářskou práci Cejnarové. Práci bude obhajovat letos, Maryškův obraz z něj vyřadila. Dražba končí ve čtvrtek ve 20 hodin, poslední příhoz je zatím čtyři tisíce korun.

Rosendorf plánuje i symbolické předání peněz

Fotografa Rosendorfa, který dal k aktivitám na Maryškovu podporu první podnět, zpětná vazba lidí na jeho výzvu těší.

„Mám radost. Mezi tím zlem, které tu je, jako socani, komunisti, ódeeska, tak je tu alespoň ostrůvek lidí, kteří jsou ještě rozumní. Ukazuje se, koho mají rádi. Že mají rádi skutečně čestného svým způsobem šaška, ale šaška s inteligencí a nadhledem,“ říká s narážkou na politiky, kteří nejvíc vystupují proti Maryškovi i celému spolku Činoherák, ve kterém působí.

Vybrané peníze pošle Rosendorf Maryškovi na účet, ale uvažuje i o symbolickém předání. To by se mohlo uskutečnit 28. dubna, kdy má umělec vernisáž fotografií právě na téma Činoherák. “Symbolicky by se mu tam předala prázdná obálka,“ přemítá fotograf.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz