Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vývoj Nely se krátce po narození zastavil. Na léčbu rodiče nemají

  8:35aktualizováno  8:35
Když se Nela narodila, byla jako jiné zdravé děti. Po sedmi týdnech si ale vyděšení rodiče všimli podivného škubání v obličeji. Po mnoha vyšetřeních lékaři přinesli zdrcující zprávu: poškození mozku s celou řadou vad. Zoufalí rodiče se po dvou letech upínají k léčbě, která je ale nákladná. Doufají, že jim pomůže sbírka.

Dvouletá Nela z Teplic má velké poškození mozku. Léčba, která by jí pomohla a která se provádí v Egyptě, je velmi nákladná. | foto: LitCom

"Na ten den nezapomenu," říká Nelina matka Lenka Jílková z Teplic o 20. únoru 2010, kdy poprvé zahlédla cukání v koutku úst své dcerky. "Na internetu jsem si přečetla, že u jiného dítěte to byl příznak počínající epilepsie. Řekla jsem si, že nás se to netýká, že Nelinka je třeba jen unavená," vzpomíná Jílková.

Následovaly tři týdny, během nichž Nela cestovala po nemocnicích a s ní její matka, vyčerpaná a oteklá z nevyspání a pláče. "Nakonec jsme se dozvěděli, že jde o vzácnou mitochondriální encefalopatii, že došlo u dcery k poškození mozku a atrofii. Vývoj Nelinky se zastavil na úrovni novorozence, má vadu zraku i sluchu, trpí stažením svalů," popsala Jílková.

Sbírka pro Nelu

číslo účtu:
107-192 9380 297/0100
Více informací zde

Přestože jsou Nelince dva roky, nechodí, nemluví, nesedí, neleze. Nepoužívá ručičky, nejeví zájem o hračky.

Díky pravidelnému cvičení, rehabilitaci a plavání lépe drží hlavičku. Začala již také vnímat a reagovat na zvuky. "Každý její úsměv je pro nás velkou odměnou," říká Jílková.

Nemoc se nedá léčit a Nela má i přes vysoké dávky léků denně silné epileptické záchvaty. "Často slýchám, jak jsem silná a jak dobře všechno zvládám. Silná nejsem, někdy to nezvládám vůbec a mám velký strach. Ale žiju s tím a pro to, co mám," dodává matka.

Rodiče doufají, že pomůže lékařka v Egyptě

Rodiče vidí naději ve speciální léčbě zaměřené na stimulaci a regeneraci organismu, kterou nabízí lékařka Eva Augustinová v Egyptě.

"Podle toho, jak známe jiné děti se stejnou diagnózou, má výborné výsledky u epilepsie. Pokroky byly zaznamenány i v oblasti vnímání, sociálního kontaktu, komunikace, jemné i hrubé motoriky," popisuje Jílková.

Jenže náklady jsou sto tisíc korun a tolik peněz rodina nemá. Občanské sdružení Litcom jí proto pomáhá s finanční sbírkou. Deset tisíc korun ze svých prémií už dali třeba litvínovští fotbalisté, s nimiž se zná otec dítěte Luděk Altman.

"Nejsem naivní a nečekám zázraky. Jistě se dcerka z Egypta nevrátí po svých a nebude vesele breptat. Obrovským přínosem by pro nás bylo i jen zmírnění stažení svalů a projevů epilepsie, která ji denně přímo ohrožuje na životě," doufá Jílková.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

Soud uznal muže vinným, že po internetu zneužil desítky školaček

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký krajský soud uznal Jaroslava Pulpána vinným z útoků na dívky přes internet. Vyhlášení rozsudku kvůli rozsahu...

Státní zástupce obžaloval muže z Doubice za smrt čtrnáctileté dívky

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Státní zástupce obžaloval Martina Ch. za loňskou vraždu čtrnáctileté dívky v Doubici na Děčínsku a pokus o vraždu její...

Najdete na iDNES.cz