Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Satisfakce pro Sportovce: Ústí nad Labem směřuje k pravicové koalici

  16:19aktualizováno  17:27
Ústecká Strana zdraví, sportu, prosperity (SZSP) se přes noc stala "bohatou nevěstou". S nabídkou spolupráce ji už oslovila vítězná ČSSD i druhá ODS. Jednání zatím směřují k návratu někdejší pravicové koalice. ODS dala před čtyřmi lety přednost sociálním demokratům.

Ústečtí sociální demokraté slavili vítězství ve volbách fotbálkem, při kterém oranžoví porazili modré na hlavu. Volební vítězství ČSSD ale takové nebylo. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Při jednání s ODS budeme maximálně obezřetní," řekl předseda SZSP Zdeněk Kubec.

Sportovci, jak se členům SZSP říká, s ODS na ústeckém magistrátu vládli před volbami v roce 2006. Výsledky voleb umožňovaly v koalici pokračovat a jednání směřovala k podpisu koaliční smlouvy. ODS si ale těsně před tím překvapivě plácla s ČSSD a Sportovci skončili v opozici.

V současné situaci, kdy ČSSD volby vyhrála, se ale "modrým" do koalice s "oranžovými" nechce. "Velká koalice s ČSSD nepřichází v úvahu, protože by ODS ztratila post primátora," přiblížil uvažování ODS její ústecký poslanec Petr Gandalovič.

VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB V ÚSTÍ

ODS proto plánuje, že zkusí obnovit koalici se Sportovci a přibere do ni TOP 09. Takový model je přes příkoří z posledních voleb blízký i Sportovcům.

"I pro nás je to nejpřijatelnější varianta. Jednání už pokročila tak daleko, že ODS akceptovala i naši představu o počtu křesel v radě. S ČSSD budeme jednat až v případě, že by jednání s ODS zkrachovala," poznamenal Kubec.

ČSSD se ocitla na vedlejší koleji. Alespoň zatím

Vítězná ČSSD tak zatím působí spíš jako nezúčastněný pozorovatel. "Trošku mě mrzí, že politická kultura v Ústí pokulhává, protože kromě Severočechů.cz nám k vítězství nikdo nepoblahopřál. Místo toho chystají, jak s námi zatočí," posteskl si lídr ústecké ČSSD Arno Fišera.

KOALICE PROTI TĚŽBĚ POKRAČUJE

V Horním Jiřetíně na Mostecku bude pokračovat koalice stran, které odmítají prolomení těžebních limitů a zbourání města kvůli uhlí.

Sdružení Dialog, které s těžaři Czech Coal spolupracuje, však posílilo o jeden mandát.

"Zůstáváme v opozici," potvrdil lídr Dialogu Petr Leichner.

ČSSD chce přesvědčit ke spolupráci stejné strany jako ODS. "Komunální politika je o lidech, lidsky jsou pro mne přijatelní zastupitelé TOP 09 a samozřejmě, i když nemám různá uskupení a hnutí rád, i SZSP. Jsou to lidé, kteří by nám mohli pomoci v oblasti mládeže, kultury," poznamenal Fišera.

Zároveň naznačil, že jednání mohou přinést i překvapení. "Musíme hovořit i s uskupeními, o kterých jsme původně neuvažovali. Nějaké varianty máme," řekl.

Není proto stále vyloučená ani koalice ODS a ČSSD. Sociální demokracie by totiž nejspíš byla ochotná obětovat i post primátora, o který ODS jde.

"Pokud bychom šli do koalice, tak bychom chtěli mít hlavní slovo. Jestli to bude v osobě primátora nebo ve většině rady, to už je na jednáních," poznamenal Fišera. Právě on přitom dokázal před čtyřmi lety zdánlivě nemožnou modrooranžovou koalici vyjednat.

V Teplicích nabídne ODS koalici TOP 09. I když nemusí

V Teplicích bude vládnout ODS s TOP 09. A to přesto, že ODS ve městě získala nadpoloviční většinu mandátů a mohla by tak město řídit sama. Topce nabídne v městské radě jedno místo.

"Jde o vnitřní kontrolu. Když někdo vládne sám, může mít po čase pocit, že si může dělat, co chce. Spolupracovat budeme i s dalšími, třeba s Věcmi veřejnými," zdůvodnil to teplický primátor Jaroslav Kubera.

Stranou v Teplicích vedle komunistů zůstane i sociální demokracie. "S tou bude potíž. Kvůli sdružení Severočeši.cz, které je béčkem ČSSD. Během kampaně na nás neustále útočilo a vymýšlelo si lži. Třeba že v Teplicích není kultura," poznamenal Kubera.

Čtěte v pondělní MF DNES: Jak je možné, že v Teplicích ODS získala přes polovinu mandátů, když jinde voliče ztrácí? Co se při volbách dělo na Moldavě, kde záhadně přibývali voliči? Jak dopadly volby ve vašem městě?

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Najdete na iDNES.cz