Jezy na dolním Labi by pomohly českým rejdařům, saská strana a ekologové je ale kritizují. Ilustrační foto

Jezy na dolním Labi by pomohly českým rejdařům, saská strana a ekologové je ale kritizují. Ilustrační foto | foto: Archiv Ondřeje Kůse

Sasové odsunuli jezy na Labi. Chtějí prostudovat stohy českých dokumentů

  • 3
Sasští vodohospodáři pozdrželi rozhodnutí o projektu celoročního splavnění dolního Labe, který by pomohl českým rejdařům. Německé straně se stavba nezamlouvá a chce vidět všechny dokumenty o stavbě, ne jen shrnutí. To znamená přeložit stovky stran.

Ředitelství vodních cest a lodní dopravy v Magdeburgu (Wasser- und Schifffahrtsdirektion) si na podnět saského ministra životního prostředí Franka Kupfera vymohlo na českém ministerstvu životního prostředí vymohlo odložení vydání studie EIA.

Mělo být vydáno ještě v listopadu, nyní počítá s koncem února. Saská strana požádala o odložení vydání EIA, aby stihla z češtiny přeložit několikasetstránkové podklady.

JEZY NA LABI

Stavba jezu by umožnila celoroční splavnost dolního toku Labe, což by se nutně dotklo i saské strany. Ta spolu s českými ekology kritizuje, že jez by narušil poslední volný úsek řeky, čímž by ohrozil podmínky života a druhovou rozmanitost živočichů v řece.

Za projektem vedle rejdařů, kteří sledují své ekonomické zájmy, stojí i ministr dopravy Vít Bárta, jehož cílem je snížit objem silniční přepravy a dostat ji na vodu. Současně by se pak tato vodní cesta stala klíčovým dopravním koridorem pro celou republiku, protože by došlo ke spojení s velkými přístavy v Severním moři. Výstavba jezu počítá s náklady 4,2 miliardy korun.

"Nic to pro mě neznamená. Nemám důvod to komentovat," reagoval Miroslav Šefara, šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je investorem stavby jezu u Děčína.

Zdržení celého projektu Šefaru nechává klidným. "My už jsme všechny dokumenty ministerstvu předali. Nyní ten proces má na starosti pouze ministerstvo a nás už se netýká," sdělil Šefara.

Již dříve dostalo saské ministerstvo v němčině shrnutí podkladu, které čítalo zhruba 30 stránek, s tím se však Sasové nespokojili.

"Prodloužení lhůty saské straně umožňuje nejen prostudování a překlad dokumentů, ale rovněž je připomínkovat," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Podle ekologického sdružení Arnika jez například poškodí i celoevropsky chráněné druhy zvířat. "Zaplaví se říční pásy s cennými biotopy, které řeka vytvářela stovky let," uvedla už dříve bioložka Eva Chvojková z Arniky.