Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sasové odsunuli jezy na Labi. Chtějí prostudovat stohy českých dokumentů

  15:33aktualizováno  15:33
Sasští vodohospodáři pozdrželi rozhodnutí o projektu celoročního splavnění dolního Labe, který by pomohl českým rejdařům. Německé straně se stavba nezamlouvá a chce vidět všechny dokumenty o stavbě, ne jen shrnutí. To znamená přeložit stovky stran.

Jezy na dolním Labi by pomohly českým rejdařům, saská strana a ekologové je ale kritizují. Ilustrační foto | foto: Archiv Ondřeje Kůse

Ředitelství vodních cest a lodní dopravy v Magdeburgu (Wasser- und Schifffahrtsdirektion) si na podnět saského ministra životního prostředí Franka Kupfera vymohlo na českém ministerstvu životního prostředí vymohlo odložení vydání studie EIA.

Mělo být vydáno ještě v listopadu, nyní počítá s koncem února. Saská strana požádala o odložení vydání EIA, aby stihla z češtiny přeložit několikasetstránkové podklady.

JEZY NA LABI

Stavba jezu by umožnila celoroční splavnost dolního toku Labe, což by se nutně dotklo i saské strany. Ta spolu s českými ekology kritizuje, že jez by narušil poslední volný úsek řeky, čímž by ohrozil podmínky života a druhovou rozmanitost živočichů v řece.

Za projektem vedle rejdařů, kteří sledují své ekonomické zájmy, stojí i ministr dopravy Vít Bárta, jehož cílem je snížit objem silniční přepravy a dostat ji na vodu. Současně by se pak tato vodní cesta stala klíčovým dopravním koridorem pro celou republiku, protože by došlo ke spojení s velkými přístavy v Severním moři. Výstavba jezu počítá s náklady 4,2 miliardy korun.

"Nic to pro mě neznamená. Nemám důvod to komentovat," reagoval Miroslav Šefara, šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je investorem stavby jezu u Děčína.

Zdržení celého projektu Šefaru nechává klidným. "My už jsme všechny dokumenty ministerstvu předali. Nyní ten proces má na starosti pouze ministerstvo a nás už se netýká," sdělil Šefara.

Již dříve dostalo saské ministerstvo v němčině shrnutí podkladu, které čítalo zhruba 30 stránek, s tím se však Sasové nespokojili.

"Prodloužení lhůty saské straně umožňuje nejen prostudování a překlad dokumentů, ale rovněž je připomínkovat," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Podle ekologického sdružení Arnika jez například poškodí i celoevropsky chráněné druhy zvířat. "Zaplaví se říční pásy s cennými biotopy, které řeka vytvářela stovky let," uvedla už dříve bioložka Eva Chvojková z Arniky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Najdete na iDNES.cz