zámek Weesenstein

zámek Weesenstein | foto: Schloss Weesenstein

Saský zámek Weesenstein připravil romantické prohlídky v češtině

  • 0
Saský zámek Weesenstein připravil na tuto a přespříští neděli adventní prohlídky v češtině. Návštěvníci si zámek prohlédnou za svitu svící a zapálených krbů. Průvodce jim ukáže i zákoutí, kam by se jindy nedostali.

"Tématická prohlídka Záhadný Weesenstein je určena pouze návštěvníkům z České republiky. Chceme tím českým výletníkům zpestřit nabídku, dát něco navíc a poděkovat za jejich četné návštěvy," uvedl mluvčí zámku Sibylle Bergmann.

záhadný weesenstein

Kdy: 5. a 19. prosince, vždy od 15 hodin

Kde: Zámek Weesenstein, Müglitztal, Sasko

Vstupné: 7 eur, zlevněné 5 eur (dětí od 6 do 15 let, studenti, držitelé Kulturního pasu Euroregionu Elbe/Labe,
a pod.)

Stálou výstavu zámku si mohou návštěvníci z Česka projít už delší dobu sami s audioprůvodcem. V češtině jsou dostupné skoro všechny informace. O druhé a čtvrté adventní neděli se jich nyní ujme průvodce a ukáže jim místnosti a komnaty, které nejsou přístupné každému.

Návštěvníci se dozvědí například jak zámek přišel ke svému názvu nebo proč jeho majitelé, kterým patřila i rozsáhlá panství v Čechách, vedou do dnešního dne ve svém rodu pouze tři jména. vyslechnou i legendu o starém mnichu z Weesensteinu.

Od tvrze až po sídlo krále

V Německu existuje jen málo zámeckých staveb, které prošly takovým vývojem, jako Weesenstein. Na počátku byla skála s tvrzí. Z té se stal rytířský hrad, pak renesanční zámek, barokní rezidence a nakonec sídlo krále, které mělo stáje v pátém poschodí a slavnostní barokní sál o dvě poschodí níže.

zámek Weesenstein

zámek Weesenstein

Každá změna přitom zachovala jádro původní podoby. Střídající se majitelé zámku jej ochránili před nerozvážnou touhou po novotách, a tak v sobě zámek spojuje stavební slohy posledních sedmi set let a vytváří jedinečný celek.

Zámek Weesenstein dnes spravuje státní podnik Zámky, hrady a zahrady Sasko, jehož zřizovatelem je Svobodný Stát Sasko. V polovině roku 2002 zámek zasáhly povodně, které zničily takřka celý zámecký park a několik desítek domů v obci Weesenstein. Dnes je zámek opět opravený a jeho stav po povodních připomínají už jen fotografie v zámeckém parku.

Zámek Weesenstein od roku 2006 úzce spolupracuje se zámkem v Děčíně a Iniciativou pro děčínský zámek. Připravují přeshraniční projekty, které pojednávají o společných tématech česko-saské historie. Nyní je to například výstava Hranice, která osvětluje různé aspekty soužití Sasů a Čechů od raného středověku až k podpisu Chebské smlouvy.

Zámek Weesenstein