Štola Starý Martin u Krupky na Teplicku je součástí Hornické krajiny Krušnohoří.

Štola Starý Martin u Krupky na Teplicku je součástí Hornické krajiny Krušnohoří. | foto: František Vlček, MAFRA

Česko se Saskem stahují nominaci Krušnohoří na seznam světových památek

  • 0
Česká a saská strana se rozhodly stáhnout svou nominaci Hornické kulturní krajiny Krušnohoří do UNESCO. Zpráva přišla jen tři měsíce před zasedáním Světového výboru UNESCO v Turecku. Právě tam mělo padnout rozhodnutí o přijetí hornických památek na prestižní seznam.

Komisaři měli výhrady, žádost se musí ještě dopracovat. Spíše než o komplikaci jde o doladění konceptu, díky němuž se šance na zápis mezi světovou kulturní elitu ještě zvýší.

Tak vnímají odložení společné česko-německé nominace v Krupce na Teplicku, která je jedním z aspirantů zápisu na seznam UNESCO (psali jsme o tom zde).

„Sice jsme se těšili, že pozitivní rozhodnutí o zápisu padne už letos v létě, ale to se nedá nic dělat,“ říká starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Vedení Krupky nemá informace o tom, že by se měly výtky týkat její nominační přípravy. Problémy čekají spíše Němce.

Na české straně je nominovaný statek rozdělen do několika souhrnných hornických kulturních krajin, ovšem v Sasku jsou statky uchopené jednotlivě.

Německo nominovalo památky jednotlivě

„Právě na této skutečnosti se bude muset ještě zapracovat,“ nastiňuje příčinu komplikací zastupitel Rostislav Kadlec, který nominaci Krupky koordinuje.

Zatímco totiž česká strana vyslala do klání o UNESCO šest ucelených oblastí zahrnujících větší počet hornických památek, Německo nominovalo památky jednotlivě, celkem má tedy v dokumentaci 79 z 85 položek.

Potíže na saské straně potvrdil i ředitel společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge Michal Urban, který je autorem české části nominační dokumentace.

Na české straně by se nemělo měnit skoro nic, nanejvýš dojde k drobným upřesněním. Některé objekty se totiž mezitím staly kulturními památkami.

Region má na to, stát se světovým dědictvím

Potíž vyplývá z definice kulturní krajiny, rozsahu a počtu jednotlivých komponent, což se týká Saska.

„Jsou si toho však vědomi a na nápravě intenzivně pracují,“ upozorňuje Urban. Dodává, že šance na zápis do UNESCO, byť pozdější, jsou stále vysoké.

Za velmi nadějnou považuje česko-německou nominaci i organizace ICOMOS, která je poradním orgánem UNESCO a která také nominaci Krušnohoří posuzovala.

Ve své zprávě uvedla, že hornický region má historický význam s potenciálem stát se světovým dědictvím.

„Odborníci ICOMOS potvrdili, že návrh vykazuje po vědecké stránce vysokou míru erudice, a je tak dobrým základem pro provedení doporučených upřesnění,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Nové posouzení do 1. února 2017

Cílem české i saské strany je předložit upravenou dokumentaci Centru světového dědictví v Paříži k novému posouzení v nejbližším možném termínu, tedy do 1. února 2017. O zápisu na seznam UNESCO by se tak rozhodovalo v roce 2018.

„Tím, že žádost bude dopracovaná na základě připomínek, vzrostou i šance na pozitivní verdikt,“ říká zastupitel Kadlec.

„Byl by naopak nerozum trvat na nominaci v letošním roce, protože pokud by ji výbor zamítl, další pokus by krušnohorské památky už neměly,“ poukazuje Kadlec na skutečnost, že jednotlivé statky lze do UNESCO nominovat pouze jednou.